The Chancers - Trigger warning

Czesko-angielska formacja The Chancers plasuje się wysoko wśród najbardziej wytrawnych wyjadaczy praskiej sceny. Każdy, kto miał okazję widzieć ich na żywo, na pewno zapamiętał... więcej »

spis treści

reklama

aktualności - marzec 2011

aktualności - The Legend of Sugar Minott & Youth Promotion

The Legend of Sugar Minott & Youth Promotion

W lipcu 2010 r. zmarł Lincoln Barrington Minott, znany fanom reggae jako "Sugar" Minott. Teraz, prawie rok od jego śmierci, ukazuje się książka pt. "The Legend of Sugar Minott & Youth Promotion". Autorką jest Beth Lesser, wieloletnia przyjaciółka Minotta. Beth Lesser bez cienia wątpliwości można nazwać znawczynią klasycznego jamajskiego dancehallu, co potwierdza chociażby książka "King Jammy's" czy wydana 6 lat później przez Soul Jazz Records "Dancehall - the Rise of Jamaican Dancehall Culture". Jako, że Beth Lesser jest także fotografem to tekst o...więcej »

aktualności - Powrót legendy 2-tone

Powrót legendy 2-tone

Fani muzyki 2-tone mają powody do radości. Legendarny The Selecter wyda w tym roku 2 single. Z oryginalnego składu The Selecter w zespole została dwójka wokalistów: Pauline Black i Arthur "Gaps" Hendricksom. Wspomaga ich sześciu instrumentalistów: Winston Marche, Anthony Harty, Greg Coulson, John Thompson, Neil Pyzer oraz Orlando LaRose. Zespół wydał właśnie video promujące singiel...więcej »

aktualności - Roger Rivas - Organ Versions vol. 2

Roger Rivas - Organ Versions vol. 2

Roger Rivas, klawiszowiec The Aggrolites i The Bullets, udostępnił na swojej stronie internetowej drugą część "Organ Versions". Przy wyborze utworów Roger skorzystał z pomocy kolekcjonera reggae Marka Moralesa z Los Angeles oraz brazylijskiego soundsystemu Jurassic Sound. Na "Organ Versions vol. 2", podobnie jak na pierwszej części, znalazło się 5 utworów. 1 .Make Your...więcej »

aktualności - 30 lat The Toasters - trasa w Polsce.

30 lat The Toasters - trasa w Polsce.

Wszystkim zapominalskim przypominamy. Już za tydzień rozpocznie się część polska jubileuszowej trasy prawdziwej legendy trzeciej fali ska. The Toasters zagrają: 3.04.2011 - Wrocław, Madness 4.04.2011 - Bydgoszcz, Estrada 5.04.2011 - Warszawa, Fonobar 21.04.2011 - Kraków, Imbir Szczegóły w dziale wydarzenia. Tego nie można przegapić!więcej »

aktualności - The Upsetter: The Life and Music of Lee Scratch Perry

The Upsetter: The Life and Music of Lee Scratch Perry

25 marca w Los Angeles odbędzie się premiera filmu "The Upsetter: The Life and Music of Lee Scratch Perry". "The Upsetter" to dokument o jednym z najbardziej fascynujących i wpływowych artystów naszych czasów. Twórcy filmu, Ethan Higbee i Adam Bhala Lough, przedstawiają zarówno początki kariery Perry’ego – jednego z pionierów dubu, jak i jego współpracę z The Congos, The...więcej »

aktualności - Nowy singiel ska2tonics

Nowy singiel ska2tonics

Słowacy ze ska2tonics zaprezentowali we wtorek singiel "Flákač" z przygotowywanego właśnie albumu. Można go posłuchać na bandzone zespołu. Gościnnie w utworze zaśpiewała Petra Čižmáriková. Premiera płyty na początku maja. ska2tonics został założony w 1999 r. przez trzech przyjaciół. Początkowo mieli grać punk rocka, jednak za sprawą...więcej »

aktualności - Zapowiedzi z Brixton Records

Zapowiedzi z Brixton Records

Pierwszą zapowiedzią jest drugi album Soweto - jednego z najpopularniejszych wykonawców muzyki jamajskiej na Półwyspie Iberyjskim. "South West Town", bo tak została zatytułowana płyta, ukaże się w przyszłym miesiącu dzięki Brixton Records. Styl Soweto to inspiracja jamajską muzyką lat 60. z wyraźnymi wpływami jazzu i amerykańskiego rhythm & bluesa. Druga zapowiedź to debiutancki...więcej »

aktualności - Transilvanians - Vampire Lover

Transilvanians - Vampire Lover

1 kwietnia nakładem ZombieJ ukaże się "Vampire Lover", czyli debiutancki album Transilvanians. Dostępny będzie zarówno na CD, jak i na 12" winylu. W zeszłym roku Liquidator Music wydał ich 7" singiel zatytułowany "The Vault Of...". Warto napisać kilka słów o tym zespole, wszak nie każdy musi śledzić scenę hiszpańską. Transilvanians powstał w 2004 r. w galicyjskim mieście Vigo. W jego...więcej »

aktualności - Pierwszy numer

Pierwszy numer "Reggae Culture Magazine"

"Reggae Culture Magazine" to nowy elektroniczny magazyn poświęcony kulturze reggae. Dzisiaj ukazał się pierwszy numer. Niestety zawartość nie powala, tak pod względem graficznym, jak i doboru materiałów. W środku mianowicie znajdziemy krótki artykuł o Bobie Marley'u, wywiad z liderem angolskiego zespołu Kussondulola oraz informacje o kilku letnich festiwalach - Sumol Summer Fest, Rototom...więcej »

aktualności - Polska premiera Yellow Umbrella

Polska premiera Yellow Umbrella "A Thousand Faces"

Dobre wieści dla fanów "Parasolek". Dzisiaj na stronie Karrot Kommando pojawiła się następująca informacja: "Wydawnictwo Karrot Kommando we współpracy z Pork Pie oraz Rain Records ma zaszczyt opublikować w Polsce najnowszy krążek drezdeńskiego zespołu Yellow Umbrella pod tytułem "A Thousand Faces". Autorem teledysku promującego płytę jest nasz rodak -...więcej »

aktualności - The London International Ska Festival

The London International Ska Festival

Tylko miesiąc pozostał do rozpoczęcia najważniejszego w tym roku festiwalu ska. W ciągu czterech festiwalowych dni wystąpi 37 zespołów i DJs z 11 krajów. Wykonawcy ci zaprezentują wszystko co najlepsze ska ma do zaoferowania dzisiejszym słuchaczom. Od jego korzeni w amerykańskim rhythm & bluesie do jamajskich twórców, poprzez rocksteady i reggae, przez erę 2 Tone, aż do współczesnego ska...więcej »

aktualności - KONKURS: Vespa w Śląskim Jazz Clubie

KONKURS: Vespa w Śląskim Jazz Clubie

14 kwietnia w Śląskim Jazz Clubie zagra sekstet wokalno-instrumentalny Vespa. Nagrodą w konkursie jest podwójne zaproszenie właśnie na ten koncert. Co trzeba zrobić, by je zdobyć? Odpowiedzieć na 2 jak zawsze proste pytania. 1. Covery jakich artystów znalazły się na ostatnim albumie Vespy? 2. Kto jest prezesem Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz...więcej »

aktualności - Debiutancki album Erica

Debiutancki album Erica "Monty" Morrisa

Mimo, iż Eric "Monty" Morris jest obecny na scenie od ponad 50 lat to do tej pory nie doczekał się długogrającej płyty. Zmieni się to 29 marca. Właśnie wtedy premierę będzie miała płyta "The Living Legends Collection", wydana przez Buckley Records. Pierwszy singiel, "Into This Beautiful Garden (2011 Version)" (recut utworu "Into My Beautiful Garden"), został wydany w formie cyfrowej 1...więcej »

aktualności - Konkurs

Konkurs "The Toasters w Warszawie" zakończony!

We wtorek o godzinie 23:59 upłynął termin nadsyłania odpowiedzi w konkursie "The Toasters w Warszawie", w którym nagrodą główną były 2 podwójne wejściówki na koncert nowojorczyków w FonoBarze. Prawidłowe odpowiedzi to oczywiście: 1. Robert Hingley 2. 1983-2000 Zwycięzcy zostali już poinformowani o...więcej »

aktualności - Skatalizator - do wygrania bilety na The Toasters oraz Gagarin Brothers

Skatalizator - do wygrania bilety na The Toasters oraz Gagarin Brothers

W piątkowej audycji Skatalizator prowadzonej przez Kubę Zalewskiego na antenie Rozgłośni Radiowej Uniwersytetu Wrocławskiego UNIRADIO będzie można wygrać po dwie pojedyncze wejściówki na koncert rosyjskiego Gagarin Brothers oraz na koncert The Toasters. Rosjanie zagrają 1 kwietnia, Toastersi natomiast 3 kwietnia. Obydwa koncerty oczywiście we wrocławskim <a...więcej »

aktualności - 740 Milionów Oddechów - Porachunki

740 Milionów Oddechów - Porachunki

Właśnie nakładem Jimmy Jazz Records ukazała się płyta opolskiego zespołu 740 Milionów Oddechów. Jak pisze wydawca: "740 Milionów Oddechów to jeden z tych zespołów, które uznać należy za weteranów sceny ska i nie ma w tym większej przesady... Grupa pochodzi z Opola i zaczynając swoją działalność od punkowych brzmień z czasem...więcej »

aktualności - Madness - solowa płyta wokalisty Groundation

Madness - solowa płyta wokalisty Groundation

Gdyby zapytać kogoś o Professora pewnie niewiele osób wiedziałaby o kogo chodzi, przy Harrisonie Staffordzie coś zaczęłoby świtać. Po usłyszeniu nazwy Groundation wszystko stałoby się jasne. Wokalistą właśnie tego zespołu jest Harrison Stafford aka Professor, bo właśnie pod takim pseudonimem nagrał solową płytę. "Madness" ukaże się 18 kwietnia. Wszystkie utwory Professor napisał w...więcej »

aktualności - Bankructwo Makasound

Bankructwo Makasound

Plotki o bankructwie Makasound, niezależnej francuskiej wytwórni wydającej reedycje, okazały się prawdą. Informacje te potwierdził Nicolas Maslowski, współzałożyciel i właściciel Makasound, w wywiadzie udzielonym gazecie "Jamaica Observer". Odpowiedni komunikat pojawił się także na stronie internetowej wytwórni. Sąd wyznaczył syndyka do sprzedaży firmy. Za jedną z głównych przyczyn...więcej »

aktualności - Nowy numer Irie Up

Nowy numer Irie Up

Przed kilkoma dniami do sprzedaży trafił 8. numer czasopisma "Irie Up". Można w nim przeczytać wywiady z Harrym Hawke’iem z wytwórni Pressure Sounds (w swoim katalogu mają wydawnictwa takich artystów jak Lee Perry, Bim Sherman, Delroy Wilson czy Prince Far I) oraz Austinem Palmerem – założycielem i selektorem soundsystemu Jah Observer. Oprócz tego m.in. artykuł o scenie...więcej »

aktualności - Brooklyn Rocksteady: The Roots, The Scene and The Culture

Brooklyn Rocksteady: The Roots, The Scene and The Culture

Samuel Gursky to student i niezależny filmowiec z Brooklynu. Jest także wielkim fanem ska i rocksteady. Obecnie pracuje nad filmem dokumentalnym pt. "Brooklyn Rocksteady". W filmie tym zostanie pokazana nowojorska scena ska i rocksteady od 1981 do 2011 r. Zobaczymy między innymi wywiady z członkami The Toasters, The Slackers, The Pietasters, Westbound Train, The Forthrights, Royal City...więcej »

aktualności - The Toasters – 30 lat na scenie!!!

The Toasters – 30 lat na scenie!!!

Kiedy Robert ‘Bucket' Hingley wkrótce po emigracji z Anglii do USA zakładał w 1981 roku w Nowym Jorku kapelę Not Bob Marley, pewnie w najśmielszych snach nie przypuszczał, że po latach stanie się żywą legendą światowej sceny ska. Pisać w tym miejscu Jego biografię to urągać inteligencji każdego szanującego się fana tego najpiękniejszego z gatunków muzyki. Bo kto nie zna The...więcej »

aktualności - KONKURS: The Toasters w Warszawie

KONKURS: The Toasters w Warszawie

5 kwietnia w warszawskim klubie FonoBar odbędzie się koncert The Toasters – żywej legendy amerykańskiej sceny ska. Mamy dla was 2 podwójne wejściówki na ten koncert. Wystarczy odpowiedzieć na 2 proste pytania. 1. Jak naprawdę nazywa się Bucket, wokalista The Toasters? 2. W jakich latach działała wytwórnia Moon Ska Records? Odpowiedzi proszę przesyłać na adres...więcej »

aktualności - United Reggae Mag #5

United Reggae Mag #5

Od 1 marca dostępny jest piąty numer anglojęzycznego magazynu "United Reggae". W magazynie tym zebrane są treści, które ukazywały się w ubiegłym miesiącu na stronie unitedreggae.com. Co znajdziemy w środku? Przede wszystkim wywiady z takim artystami jak Lloyd Brown, Alpheus, Etana, Curtis Lynch, Courtney John, Sadiki, Lyricson, Roberto Sanchez. Ponadto newsy, artykuły i recenzje...więcej »

aktualności - Polskie zespoły w European Reggae Contest

Polskie zespoły w European Reggae Contest

Rototom Reggae Contest to konkurs, którego zwycięzcy mają szansę zagrać na Rototom Sunsplash – największym europejskim festiwalu reggae. W tym roku o wygraną zawalczą 4 polskie zespoły: Konopians, Habakuk, Lemon Grass i Natural Mystic akustycznie. www.reggaecontest.eu/bands/konopians <a...więcej »