The Chancers - Trigger warning

Czesko-angielska formacja The Chancers plasuje się wysoko wśród najbardziej wytrawnych wyjadaczy praskiej sceny. Każdy, kto miał okazję widzieć ich na żywo, na pewno zapamiętał... więcej »

spis treści

reklama

aktualności - maj 2011

aktualności - King Hammond - Showbiz!

King Hammond - Showbiz!

W połowie czerwca ukaże się "Showbiz!" - nowa płyta Nicka Welsha, znanego także pod pseudonimem King Hammond. "Showbiz!" to jego trzeci, po "The King and I" i "Jacuzzi", album. Na płycie znajduje się 12 utworów, w tym "Where have all the rude boys gone?", do którego powstał teledysk. Nagraniem i miksem zajął się Steve Crittall, produkcją natomiast King Hammond. Okładka to dzieło Steve'a Friela, znanego m.in. ze współpracy z Unicorn Records. Wydawcą płyty jest N.1. Records. preview: <a...więcej »

aktualności - Éjectés na 3 koncertach w Polsce

Éjectés na 3 koncertach w Polsce

Les Éjectés to zespół powstały w 1988 r. we francuskim Limoges. Swoją karierę zaczynali od ska (właśnie w takiej stylistyce była utrzymana ich pierwsza płyta "Glauque City Tej"). Z upływem czasu ich muzyka stawała się coraz bardziej eklektyczna, oprócz ska, do swej twórczości wplatali reggae, funky, rock, rap i inne gatunki. Po wydaniu drugiego albumu zespół pozbywa się ze swej nazwy...więcej »

aktualności - The Mood a.k.a. - 100% Soul Grown

The Mood a.k.a. - 100% Soul Grown

The Mood a.k.a. to niemiecki zespół grający reggae i ska z elementami soulu w stylu lat 60. Mimo iż powstali pod koniec lat 80. (byli jednym z pierwszych przedstawicieli ska w Niemczech), to nie doczekali się jeszcze pełnej płyty. Do tej pory nagrali EP-kę oraz singiel, ponadto ich utwory znalazły się na kilku kompilacjach. Sytuacja ta zmieni się 24 maja. Właśnie wtedy będzie miała...więcej »

aktualności - Polska wódka bardzo dobra jest...

Polska wódka bardzo dobra jest...

Pod koniec stycznia niemiecka wytwórnia Germaica (a konkretnie jej oddział Germaica Digital) wydała one-riddim album wyprodukowany przez Upliftment Int'l i polski Dreadsquad. Na Question? riddimie (stworzonym przez Marka Bogdańskiego) zaśpiewali m.in. Cheeba (z EastWest Rockers), Jah Mason i Dr. Ring-Ding. Ten ostatni utworem "Polish Vodka" złożył hołd najlepszej na świecie...więcej »

aktualności - Nowy singiel Deal's Gone Bad

Nowy singiel Deal's Gone Bad

24 maja ukaże się nowy singiel Deal's Gone Bad. Znajdą się na nim dwa utwory: "Far From Home" (na stronie A) oraz "These Arms of Mine" z repertuaru Otisa Reddinga (na stronie B). Singiel ten jest pierwszym wydawnictwem Deal's Gone Bad od czasów płyty "The Ramblers", wydanej w 2007 r. "Far From Home / These Arms of Mine" będzie dostępny zarówno na czarnym 7-calowym winylu (tylko 500...więcej »

aktualności - Tatsuyuki Hiyamuta (współzałożyciel TSPO) wraz z Dad Mom God wydał drugą płytę

Tatsuyuki Hiyamuta (współzałożyciel TSPO) wraz z Dad Mom God wydał drugą płytę

Tatsuyuki Hiyamuta to jeden z założycieli Tokyo Ska Paradise Orchestra, grał w nim na saksofonie altowym oraz gitarze, był także naczelnym showmanem zespołu. W 1996 r. uległ w Tajlandii wypadkowi motocyklowemu. Efektem wypadku była kontuzja prawej stopy. Przeszedł liczne operacje, jednak rehabilitację utrudniały częste trasy koncertowe. W 2008 r., kilka miesięcy po wydaniu płyty "Future...więcej »

aktualności - Konopians w finale Eliminacji do Przystanku Woodstock

Konopians w finale Eliminacji do Przystanku Woodstock

Wczoraj w katowickim klubie Straszny Dwór odbył się pierwszy z półfinałowych koncertów Eliminacji do Przystanku Woodstock. Na scenie zaprezentowały się Basement, Black Jack, Konopians, Mouga, Natural Mystic, Neuronia, Presidents of Noise, Skampararas oraz Tora Tora Tora. - Wybór był trudny – mówił Jurek Owsiak – uwierzcie, ze było nam bardzo...więcej »

aktualności - Płyta winylowa R.A.P. (Reggae Against Politics)

Płyta winylowa R.A.P. (Reggae Against Politics)

Ta płyta to prawdziwa gratka dla miłośników reggae, bowiem czekała na swoją premierę ponad dwie dekady. Płyta, nagrana w 1986 r. w gliwickim Studiu Centrum, po dwóch tygodniach zaginała i odnalazła się dopiero w 2008 r. Na szczęście czas obszedł się z taśmą matką bardzo łaskawie i dzięki m.in. Jackowi Podsiadle w Radiu Opole (które posiada kolekcje działających urządzeń radiowych...więcej »

aktualności - Odszedł Piotr

Odszedł Piotr "Stopa" Żyżelewicz

Z małym opóźnieniem informujemy o śmierci Piotra "Stopy" Żyżelewicza, znanego z takich zespołów jak Izrael, Kultura, Armia, Voo Voo czy 2Tm2,3. Na początku maja na swoim Facebooku o wylewie i ciężkim stanie "Stopy" poinformował Darek "Maleo" Malejonek, prosząc zarazem o modlitwę: "Proszę o modlitwę w intencji Piotrka "Stopy" Żyżelewicza - walczy o życie po wylewie". Jego stan...więcej »

aktualności - 16. numer Free Colours już jest!

16. numer Free Colours już jest!

Jak można przeczytać na stronie Zima Records - wydawcy "Free Colours" - w sklepach pojawia się 16 numer tego magazynu. "W salonach Empik i w rozmaitych dystrybucjach pojawia się właśnie najnowszy, 16 już numer magazynu Free Colours. W nim sporo materiałów oraz fajna płyta, która na pewno przypadnie do gustu zwolennikom klasycznego grania. Ta płyta to zestaw nagrań formacji...więcej »

aktualności - KONKURS: Babylove & The Van Dangos

KONKURS: Babylove & The Van Dangos

Dokładnie miesiąc temu w warszawskim klubie Jaś i Małgosia odbył się koncert „The Bartenders meet Daniel Broman”. Daniel Broman – frontman duńskiego zespołu Babylove & The Van Dangos – odwiedził Polskę, by wziąć udział w nagrywaniu debiutanckiego albumu The Bartenders. Wizyta w naszym kraju zaowocowała także <a...więcej »

aktualności - Zmarł perkusista The Skatalites Lloyd Knibb

Zmarł perkusista The Skatalites Lloyd Knibb

Wczoraj na Jamajce zmarł jeden z największych perkusistów ska, jeden z założycieli legendarnych The Skatalites - LLoyd Knibb. Aż do śmierci był aktywnym członkiem zespołu. Według informacji podanych na OC Weekly Lloyd zmarł wczoraj o 18:40. Był wśród rodziny i przyjaciół. Miał 80 lat. więcej »

aktualności - Split Green Room Rockers i Red Soul Community

Split Green Room Rockers i Red Soul Community

W ciągu kilku najbliższych tygodni premierę będzie miał split amerykańskiego Green Room Rockers i hiszpańskiego Red Soul Community. Split ukaże się na 7-calowym winylu (45 rpm) w limitowanym do 500 sztuk nakładzie. Dostępny będzie w dwóch kolorach: czerwonym i zielonym. Zarówno Amerykanie z Green Room Rockers, jak i reprezentujący Andaluzję (jedną ze wspólnot autonomicznych w...więcej »

aktualności - Nowa seria Trojan Records

Nowa seria Trojan Records

W przyszłym tygodniu (16 maja) światło dzienne ujrzy nowa seria wydawnicza Trojan Records. Każda kompilacja składa się z dwóch płyt i dotyczy jednego popularnego jamajskiego stylu muzycznego. Umieszczono na nich po 40 utworów z ostatniego półwiecza, wybierano je z katalogów Trojan oraz Island Records. Część ukaże się na CD po raz pierwszy. Planowane są następujące wydawnictwa: °...więcej »

aktualności - 30. rocznica śmierci

30. rocznica śmierci "Króla Reggae"

Dokładnie 30 lat temu zmarł Robert Nesta Marley, najbardziej znany Jamajczyk, legenda muzyki reggae, przez wielu wręcz otaczany kultem. Mimo, że od jego śmierci minęły już trzy dekady, jego muzyka wciąż jest popularna. Nic dziwnego, wszak Bob Marley stał się ikoną popkultury. Jego płyty wciąż są kupowane, wciąż powstają o nim filmy i książki, setki zespołów (nie tylko reggae'owych)...więcej »

aktualności - Irie Up - kolejny numer jest już w sprzedaży

Irie Up - kolejny numer jest już w sprzedaży

Do sprzedaży trafił 9. numer czasopisma "Irie Up". Można w nim przeczytać m.in. wywiad z Jah Tubbys World System, artykuł o scenie reggae w Britolu oraz farmie Ital. Ponadto recenzje nowości wydawniczych oraz newsy z całego świata. Na uwagę zasługuje także dziennik pisany przez ekipę King Shiloh Soundsystem w trakcie ich trasy po Europie (19 marca zawitali także do Polski). "Irie...więcej »

aktualności - Zapowiedź nowej płyty New York Ska-Jazz Ensemble

Zapowiedź nowej płyty New York Ska-Jazz Ensemble

Na stronie Brixton Records można przeczytać zapowiedź nowego albumu New York Ska-Jazz Ensemble. Zespół pracuje nad swoją - już jedenastą - płytą. Ostatni album NYSJE to "Step Forward" z 2008...więcej »

aktualności - KONKURS: Pomorzanie w P..RL

KONKURS: Pomorzanie w P..RL

21 maja w warszawskim klubie Punkt & Radio Luxembourg wystąpi szczeciński zespół mocnego uderzenia - Pomorzanie. Szczegóły koncertu pod adresem: www.rudemaker.pl/wydarzenia Z wielką przyjemnością informujemy, że mamy dla Was 2 (słownie dwie) podwójne wejściówki na to wydarzenie....więcej »

aktualności - United Reggae Magazine #7

United Reggae Magazine #7

Od 2 maja na unitedreggae.com dostępny jest siódmy numer anglojęzycznego magazynu "United Reggae". W magazynie tym zebrane są treści, które na stronie ukazywały w ciągu ubiegłego miesiąca. W numerze znajdziemy przede wszystkim wywiady z takim artystami jak Little Roy, Eric "Monty" Morris, Ras Jumbo, Austin "Spiderman" Palmer (z soundsystemu...więcej »

aktualności - The London International Ska Festival - wydawnictwa pofestiwalowe

The London International Ska Festival - wydawnictwa pofestiwalowe

W dniach 21-24 kwietnia w Londynie miał miejsce najważniejszy w tym roku festiwal ska. W ciągu czterech dni na scenie wystąpili m.in. Ken Boothe, Dave & Ansell Collins, Hotknives, The Trojans, Bob Andy & Marcia Griffiths, Owen Gray i wielu innych. Brytyjskie wydawnictwo Rockers Revolt przygotowało film oraz płyty, na których znalazły się nagrania 22 wykonawców: Ken Boothe Marcia...więcej »

aktualności - Nowy singiel The Ratazanas

Nowy singiel The Ratazanas

Wczoraj miał premierę singiel znakomitego portugalskiego zespołu The Ratazanas. Na stronie A znalazł się utwór "The Enlightenment", znany z wydanego w tym roku albumu "Lick it Back: Historical Reggae Vol. I". Na stronie B natomiast jest "Bone Spitter" - gościnnie na organach zagrał w nim Sergio Raimundo z The Moon Invaders. Singiel został wydany na 7-calowym winylu (45 rpm) w...więcej »