Europejska trasa Gypsy Ska Orquesta

Gypsy Ska Orquesta to zespół pochodzący z Caracas w Wenezueli, doskonale znany w naszym kraju. Przede wszystkim za sprawą Victora Quero, udzielającego się także chociażby w Ziggie... więcej »

spis treści

reklama

aktualności - luty 2014

aktualności - Rocking Steady Magazine #18

Rocking Steady Magazine #18

W Sieci dostępny jest nowy, osiemnasty numer "Rocking Steady", niemieckiego magazynu, którego mottem jest hasło more ska, more reggae, more music! Tytułowym tematem jest wywiad z jamajskim duetem Keith & Tex, autorami hitu "Stop That Train". Okazją do rozmowy z nimi był październikowy koncert w Hamburgu (video z niego można zobaczyć tutaj). Także w tym roku będzie okazja, i to niejedna, by zobaczyć Keitha Rowe'a i Texasa Dixona w Europie....więcej »

aktualności - Ska-crowdfunding

Ska-crowdfunding

Zliczy ktoś ile razy pisaliśmy o kampaniach crowdfundingowych (w serwisach typu kickstarter.com czy bigtune.es), efektem których było lub miało być wydanie płyty ska, rocksteady lub reggae? Pewnie nie. Pora więc jeszcze bardziej utrudnić zadanie i dorzucić kolejne jamajskomuzyczne kampanie. Na początek trzy jeszcze trwające. Pierwszą z nich rozpoczął Ed Lowery, założyciel wytwórni <A...więcej »

aktualności - This Is Ska Festival 2014

This Is Ska Festival 2014

W dniach 27-28 czerwca w Dessau-Roßlau (w kraju związkowym Saksonia-Anhalt) odbędzie się 18. edycja festiwalu This Is Ska. W czasie tych dwóch - miejmy nadzieję prawdziwie letnich - dni w malowniczej scenerii XII-wiecznego zamku Roßlau zaprezentuje się szereg artystów/zespołów z różnych zakątków świata, z jamajskimi weteranami na czele. Na festiwalu zagrają: ★ Roy Panton &...więcej »

aktualności - Soul Time Zine #1

Soul Time Zine #1

22 lutego w Edmonton odbyła się impreza z okazji premiery pierwszego numeru "Soul Time", kanadyjskiego fanzina poświęconego stylowi i muzyce kontrkultury skinheads. Znajdą się w nim - jak napisał nam jeden z twórców zina - historie i zdjęcia prawdziwych przedstawicieli skinheads i suedeheads, a ponadto różne aspekty powiązanej...więcej »

aktualności - The Skatalites headlinerem Ostróda Reggae Festivalu!

The Skatalites headlinerem Ostróda Reggae Festivalu!

Jeden z największych polskich festiwali reggae powoli ujawnia artystów, którzy zagrają w Ostródzie w dniach 14-17 sierpnia. Dzisiejszy news powinien zadowolić wszystkich fanów ska, bowiem na Ostróda Reggae Festivalu zagra The Skatalites. Jeden z najważniejszych symboli jamajskiej muzyki i kultury odwiedzi Ostródę w ramach wyjątkowej trasy z okazji 50. rocznicy powstania zespołu...więcej »

aktualności - Zmarł Wayne Smith

Zmarł Wayne Smith

Dzisiejsze wydanie The Jamaica Observer informuje, że w wieku 48 lat zmarł Wayne Smith, wokalista znany z hitu "Under me Sleng Teng" i współautor tegoż riddimu. Syn Wayne'a, Tidel Smith poinformował Jamaica Observer, że jego ojciec zmarł wczoraj w Kingston Public Hospital. Wayne Smith - jak...więcej »

aktualności - Fishbone musi zapłacić prawie 1,5 mln za...

Fishbone musi zapłacić prawie 1,5 mln za...

Ciekawostka sądowo-muzyczna z amerykańskim zespołem Fishbone, przez wielu uważanym za jednego z najlepszych przedstawicieli trzeciej fali ska, w roli głównej. 23 lutego 2010 r. Kimberly Myers z Voorhees w stanie New Jersey w czasie koncertu Fishbone w filadelfijskim klubie World Cafe Live została powalona na ziemię w skutek <a...więcej »

aktualności - The Jolly Boys w Szczecinie

The Jolly Boys w Szczecinie

The Jolly Boys jest najdłużej działającą grupą grającą mento na Jamajce. Zespół został założony w 1955 r. w Port Antonio (około 100 km od stolicy kraju Kingston) przez Mosesa Deansa (banjo, gitara) i "Papę" Brown (rumba box), grających wcześniej w Navy Island Swamp Boys. Wkrótce dołączyli do nich do których dołączyli Derrick "Johnny" Henry grający na marakasach i bębnach, Martell Brown...więcej »

aktualności - Srebrny jubileusz wytwórni Pork Pie

Srebrny jubileusz wytwórni Pork Pie

W tym roku wytwórnia Pork Pie - The Spirit of Ska, specjalizująca się w ska, reggae, 2tone, rocksteady i ska-punku, świętuje swoje 25-lecie. Pork Pie, założona w Berlinie w 1989 r., była pierwszą w Niemczech wytwórnią ska. Silną pozycję i rozpoznawalność firma zdobyła sobie kompilacjami z serii "Ska… Ska… Skandal!" i "United Colors Of Ska", a także albumami kapel...więcej »

aktualności - Rubén Lopez & The Diatones - Leftovers

Rubén Lopez & The Diatones - Leftovers

Rubén López & The Diatones to muzycy działający na hiszpańskiej scenie ska/reggae nie od dziś. Ten pierwszy, wokalista i lider zespołu śpiewał wcześniej m.in. w Malarians i The Peeping Toms. Instrumentaliści z The Diatones natomiast muzyczne szlify zdobywali w takich zespołach, jak The Oldians, The Kinky Coo Coo's czy Flight 404. 10 lutego nakładem Liquidator Music ukazała się...więcej »

aktualności - Barefoot Basement - Storyteller

Barefoot Basement - Storyteller

7 lutego Jamaican Jazz Records - sublabel Rocking Records skoncentrowany na jamajskim jazzie, ska-jazzie oraz jazzującym reggae - wydał drugi album Barefoot Basement, instrumentalnej grupy grającej reggae z wpływami jazzu, ska, muzyki bałkańskiej, hip hopu, electro, austriackiego folku i kilku innych gatunków. Zespół został założony w Wiedniu w 2002 r., jednak skład ustabilizował się...więcej »

aktualności - The Offenders w Polsce

The Offenders w Polsce

The Offenders został założony w 2005 r. we Włoszech przez Valerio, wokalistę, gitarzystę oraz autora tekstów. Od 2009 r. zespół stacjonuje w Berlinie. Muzyka, którą grają to fuzja różnych gatunków od 2-tone ska, przez rocksteady i early reggae, po rockabilly i mod79. Przez cały okres swojej działalności The Offenders koncertował w takich krajach jak: Austria, Francja, Czechy, Słowacja,...więcej »

aktualności - Zmarł Bunny Rugs z Third World

Zmarł Bunny Rugs z Third World

Wczoraj w szpitalu w Stanach Zjednoczonych (Jamaica Observer podaje, że w Miami, natomiast Jamaica Gleaner - Orlando na Florydzie) zmarł William "Bunny Rugs" Clarke, wokalista Third World. Bunny Rugs chorował na raka, od pewnego...więcej »