Europejska trasa Gypsy Ska Orquesta

Gypsy Ska Orquesta to zespół pochodzący z Caracas w Wenezueli, doskonale znany w naszym kraju. Przede wszystkim za sprawą Victora Quero, udzielającego się także chociażby w Ziggie... więcej »

reklama

recenzje

recenzje - The Chancers - Trigger warning

The Chancers - Trigger warning

Czesko-angielska formacja The Chancers plasuje się wysoko wśród najbardziej wytrawnych wyjadaczy praskiej sceny. Każdy, kto miał okazję widzieć ich na żywo, na pewno zapamiętał charakterystycznego – niewielkiego wzrostu, lecz wielkiej charyzmy - wokalistę tej kapeli. Zespół gra nieprzerwanie od ponad 17 lat i choć niektórzy jego członkowie z dużym prawdopodobieństwem noszą już po kieszeniach viagrę, ani im w głowie kończyć z rude boy stylem. Najnowsza płyta Chancersów, Trigger warning ukazała się na początku stycznia 2016, wyłącznie na winylu oraz w wersji elektronicznej. Muzycy odpuścili sobie tłoczenie CD. Frontman kapeli,...więcej »

recenzje - The Bartenders - No Ordinary Love

The Bartenders - No Ordinary Love

Czy jest w tym kraju osoba słuchająca ska, która nie zna zespołu The Bartenders? Jeśli tak, to lepiej - dla takiego delikwenta, rzecz jasna - by głośno nie przyznawał się do swej niewiedzy, ba! wręcz ignorancji. The Bartenders bowiem po raz kolejny udowodnili, że są złodziejami czasu. Człowiek wkłada płytę do odtwarzacza, by przesłuchać raz czy dwa, a tu 3 godziny później w głośnikach wciąż to samo. I nie nudzi się ani trochę, o nie! Ale o co chodzi, zapyta jeden z drugim. O ostatnią płytę Barmanów chodzi, mili Państwo. O "No Ordinary Love" (nie mylić z singlem Sade o tym samym tytule), singiel który premierę miał w listopadzie...więcej »

recenzje - Yellow Cap - Pleasure

Yellow Cap - Pleasure

Yellow Cap to zespół pochodzący z niemieckiego Görlitz. Został założony w 1998 r. i od tamtego czasu wydał 4 studyjne albumy. 17 stycznia premierę miał kolejny - "Pleasure", wydany nakładem Pork Pie. Przyznać muszę, że jest to mój pierwszy kontakt z Yellow Cap, a przynajmniej pierwszy dłuższy. Płytę dostałem jeszcze przed premierą, więc gruntowanie ją przesłuchałem. "Pleasure" to 14 utworów (oprócz ska usłyszymy tu trochę soulu, latino i reggae) zaśpiewanych po angielsku, niemiecku oraz portugalsku. Całość w przeważającej części utrzymana w średnim tempie,...więcej »

recenzje - Dr. Ring Ding Ska-Vaganza

Dr. Ring Ding Ska-Vaganza "Sammy Don't Go Out No More" b/w "Crazy"

Dr. Ring Ding to persona ogólnie znana w ska i reggae światku muzycznym, zarówno europejskim (w tym polskim), jak i światowym. Nie tylko dzięki swoim albumom - solowym i z The Senior Allstars, ale i kooperacjom (tak nagraniowym, jak i koncertowym) z artystami z różnych stron świata, dość wspomnieć choćby o Jamajczykach - i to tych pierwszoligowych - pokroju Doreen Shaffer, Derrick Morgan, Ken Boothe i Lord Tanamo, polskich The Bartenders i Dreadsquadzie, Oldies But Rudies z Hiszpanii, holenderskim Rotterdam Ska-Jazz Foundation (płyta "Today's Special" wydana pod szyldem Kingston Kitchen!), słowackim Polemic czy też ostatnio fińskim The...więcej »

recenzje - Rude Boy George - Take On EP

Rude Boy George - Take On EP

Co stanie się, gdy pewnego dnia spotka się grupa fanów jamajskich brzmień, która nie potępia jednak w czambuł muzyki, która lata swej świetności - a mowa tu o końcówce lat 70. i początku 80., kiedy triumfy święciło new romantic - ma już dawno za sobą? Wtedy, szanowni czytelnicy, powstaje twór o nazwie Rude Boy George (drugą opcją było Flock Of Scooters). Podobieństwo do pseudonimu wokalisty Culture Club Boy George'a bynajmniej nie jest przypadkowe, wszak dżentelmen ów - znany z takich hitów, jak...więcej »

recenzje - The Delegators

The Delegators "Minus One" b/w "I Didn't Mean To Break Your Heart"

The Delegators to brytyjski zespół grający ska, rocksteady i early reggae z nutką motownskiego soulu. Został założony w 2008 r. w Londynie i ma na koncie kilka singli, epkę oraz album "All Aboard, wydany niespełna miesiąc temu. W czerwcu tego roku nakładem BandaSka Records, nowego europejskiego labelu - o którym trochę więcej za chwilę - ukazał się siedmiocalowy singiel tego zespołu. Singiel, który bez wątpienia można uznać za jedno z najlepszych wydawnictw ska w tym roku! Na stronie A zamieszczono "Minus One", na stronie B natomiast "I Didn't Mean To Break Your Heart". Ten pierwszy numer został napisany przez gitarzystę Adama Booty'ego...więcej »

recenzje - Sari Ska Band - Nic tak nie cieszy jak krzywda bliźniego

Sari Ska Band - Nic tak nie cieszy jak krzywda bliźniego

"Nic tak nie cieszy jak krzywda bliźniego", takim oto przewrotnym tytułem swojego drugiego albumu może pochwalić się Sari Ska Band. No, można powiedzieć że teraz należy iść szukać nawoływania do przemocy w tekstach, bo jak to Polska, to i wypadałoby nie mieć dystansu. Do rzeczy, najnowsze wydawnictwo SSB, jak na polskie warunki, jest całkiem świeże, bo z ostatniego roku świata, tj. 2012. Materiał został zrealizowany w studiu No Fear Records. Jako że jest to drugi krążek to można by coś powiedzieć na temat rozwoju, jego braku albo roszadach personalnych. To może tylko o rozwoju – jest w cholerę, wszystko brzmi dojrzalej, teksty także,...więcej »

recenzje - Too Spicy - We Might Be Broke...

Too Spicy - We Might Be Broke...

Na początek kilka słów na temat naszego dzisiejszego bohatera. Too Spicy to młody, bo istniejący raptem 3 lata, zespół pochodzący z South Shields w północno-wschodniej Anglii. W grudniu 2011 r. wydali swoją debiutancką epkę. Jutro premiera drugiej epki, „We Might Be Broke...”, która - podobnie jak debiutancki materiał - ukaże się dzięki North East Recordings. Na „We Might Be Broke...” znalazło się 5 utworów, będących mieszanką reggae, ska, dubu i punk rocka, aczkolwiek tego ostatniego jest tu niewiele. Rzekłbym, iż punkowe echa da się usłyszeć tylko w niektórych partiach gitary oraz w sposobie śpiewania Zaka Boyda....więcej »

recenzje - Majestic - Przyzwoita

Majestic - Przyzwoita

Istniejący od 2004 r. gdański Majestic właśnie wydał swoją drugą płytę. Biorąc pod uwagę, że rzecz dzieje się na naszym skromnym rynku, już sam ten fakt godny jest odnotowania. Zespół dużo koncertuje, ale głównie w okolicach Wybrzeża. Szerszej publiczności dał się poznać w 2006 r. podczas Ostróda Reggae Festival, gdy został laureatem konkursu młodych zespołów. Byłem na tym koncercie i pamiętam, że kapela rzeczywiście wyróżniała się na tle innych wykonawców. Publiczność porwała żywiołową mieszanką reggae i ska zagraną z koncertowym powerem. A konkurencję miała poważną (np. Naaman, Make Progress czy...więcej »

recenzje - VA - Reggae Golden Jubilee: Origins of Jamaican Music (50th Anniversary)

VA - Reggae Golden Jubilee: Origins of Jamaican Music (50th Anniversary)

W ubiegłym roku, dokładnie 6 sierpnia, Jamajka obchodziła półwiecze swojej niepodległości. Z tej okazji na całym świecie odbyło się wiele okolicznościowych imprez i koncertów (np. "Respect Jamaica 50" w Londynie), a także wydano płyty, zadedykowane temu wydarzeniu, m.in. "Jamaica 50" The Tennors, 5-płytową kompilacja "Freedom Sounds" Trojan Records czy 3-płytową "<a...więcej »

1 2 3 4 5 następne »