Rudeboy: The Story of Trojan Records – soundtrack

Jest już dostępny soundtrack do filmu dokumentalnego „Rudeboy: The Story of Trojan Records„.  Soundtrack, na CD i w wersji cyfrowej, miał premierę 2 dni temu. Wtedy też, na BFI London Film Festival, premierę miał film.
Info dla winylomaniaków: wersja 2LP gatefold trafi do sklepów 26 października.

Kategorie Kultura Prasa i ziny

MOJO #298

Warto kupić najnowszy numer (wrzesień 2018, #298) magazynu MOJO. W numerze można przeczytać, między innymi, artykuł autorstwa dziennikarza i historyka reggae Dave’a Katza o powstaniu i upadku oraz odrodzenie Trojan Records. Dodatkowo, w ramach świętowania półwiecza wytwórni, do magazynu dołączono specjalną płytę „Reggae Nuggets” zawierająco zarówno klasyczne, jak i mniej znane utwory z katalogu Trojana (tracklista poniżej).

Nowa seria Trojan Records

W przyszłym tygodniu (16 maja) światło dzienne ujrzy nowa seria wydawnicza Trojan Records. Każda kompilacja składa się z dwóch płyt i dotyczy jednego popularnego jamajskiego stylu muzycznego. Umieszczono na nich po 40 utworów z ostatniego półwiecza, wybierano je z katalogów Trojan oraz Island Records. Część ukaże się na CD po raz pierwszy.

The Best Of Millie Small

Jak donosi Trojan Records, już w najbliższy poniedziałek, 18 stycznia, ukaże się zapowiadana od dawna płyta The Best of Millie/My Boy Lollipop. Zawierać będzie 20 utworów z lat 1964-1968, pochodzących w głównej mierze z katalogów wytwórni Island i Fontana Records. Większość z nich nigdy nie ukazała się na CD i będzie to ich debiut po ponad trzydziestu latach.

Tagi
Kategorie Artyści Muzyka

Korzenie Slackness Style, czyli o dziedzictwie Prince’a Bustera

W wielu pismach poświęconych muzyce reggae można natknąć się na artykuły będące analizą tzw. slackness style, co należałoby przetłumaczyć na język polski po prostu jako „świntuszenie”. Choć ten nurt tekstowy powszechnie kojarzony jest z dzisiejszymi czasami i tłumaczony eksplozją konsumpcyjnego stylu życia w połączeniu z tradycyjnym patriarchalnym modelem rodziny na Karaibach (plus całą masą innych rzeczy, których przytaczanie tu nie ma większego sensu, o czym za chwilę), to mało kto wie, iż jego korzenie sięgają znacznie głębiej. Wydana przez kultową wytwórnię Trojan 3-płytowa składanka zatytułowana „Trojan Slack Reggae Box Set” zawiera, pośród przeważającej części współczesnych artystów, również nieco staroci i właśnie ten trop wskazuje, że utożsamianie slackness style z przełomem XX i XXI w. jest działaniem błędnym, a większość wspomnianych analiz nadaję się jedynie do wyrzucenia do kosza na śmieci.

Skinhead Moonstomp – deluxe edition

Długo oczekiwana edycja deluxe kultowego albumu zespołu Symarip Skinhead Moonstomp nareszcie ujrzy światło dzienne. Trojan Records zapowiada jego premierę na 29 września bieżącego roku. Jak podaje strona internetowa wytwórni album będzie się składał z 2 CD. Mają one pomieścić 12 ścieżek pochodzących z oryginalnego wydawnictwa, a dodatkowo 34 utwory, wśród których również nigdy wcześniej nie wydane, pochodzące z singli nagrywanych pod koniec lat 60. przez Graeme’a Goodalla dla Doctor Bird Records oraz na początku lat 70. przez Bruce’a White’a i Tony Cousinsa dla Creole Records.

Tagi
Kategorie Artyści Muzyka

Toots and The Maytals – mini biografia

Trudno znaleźć postać, która wywarła większy wpływ, nie tyle na muzykę ska czy reggae, co na całą kulturę muzyczną Jamajki. Skafather, twórca reggae lub po prostu Frederick „Toots” Hibbert, ur. 10 grudnia 1945, w wiosce May Pen, w południowej części wyspy.

Uznawany obecnie za jedną z największych osobistości światowej sceny ska i reggae zaczynał bardzo skromnie. Jako syn lokalnego księdza swoją przygodę ze śpiewaniem rozpoczął wraz z siedmiorgiem rodzeństwa w kościelnym chórze. W wieku szesnastu lat, jak wielu innych, skuszony urokiem dużego miasta, opuścił rodzinną wioskę i skierował się do Kingston. Tam znalazł pracę w zakładzie fryzjerskim, gdzie od razu oczarował klientów swoim talentem wokalnym.