Festiwale

Aż 10 nowych wykonawców na Reggaelandzie!

Aż dziesięciu wykonawców dołącza do programu festiwalu Reggaeland w Płocku. Na imprezie pojawią się m.in. niemiecki wokalista Dr. Ring Ding, popularny polski twórca reggae i raggamuffin Pablopavo oraz sound system Tisztelet.

Kontynuuj czytanie ▾

Działający na scenie reggae od 1987 roku Dr. Ring Ding nie tylko płynnie porusza się pomiędzy reggae, dancehallem i ska, ale też śpiewa w kilku językach: po angielsku, niemiecku, francusku i w patois. Grywa koncerty zarówno z zespołem, jak i klubowe imprezy z sound systemami. W ciągu ponad dwóch dekad kariery zyskał miano jednego z najciekawszych eksperymentatorów reggae na scenie europejskiej. Na koncie ma współpracę z wieloma gwiazdami jamajskich rytmów, m.in. Lordem Tanamo, Derrickem Morganem, Laurelem Aitkenem. Wiele z jego utworów stało się międzynarodowymi hitami, które dotarły nie tylko do publiczności reggae. Największe z nich to „Doctor’s Darling”, „Ruff like a Rock” oraz „Ring of Fire” oraz „Get the Ring”.

Obok Ring Dinga na scenie soundsystemowej Reggaelandu wystąpi czołówka polskich (choć nie tylko) muzyków kojarzonych z mocniejszym, często tanecznym reggae i dancehallem, m.in. 27 Pablo – współzałożyciel i członek popularnego składu Dancehall Masak-Rah, niemiecko-szwedzki skład City Lock, jeden z najdłużej działających polskich sound systemów, założony w 1994 roku Obora Rekords oraz czteroosobowy, dancehallowy skład Splendid Sound.

Jednym z największych wydarzeń na scenie soundsystemowej będą obchody 10-lecia istnienia składu Tisztelet. To jeden z najpopularniejszych polskich sound systemów. Muzycy w swoich setach prezentują pełny przekrój muzyki jamajskiej. Imprezy Tisztelet to balans pomiędzy nawijkami Earla Jacoba, a selekcją jamajskich singli w wykonaniu Luszjano. Tego samego wieczora na Reggaelandzie pojawi się inny popularny duet – Cian Finn i Radikal Guru. Urodzony we wschodniej Irlandii Cian Finn przez ponad siedem lat był wokalistą zespołu Intinn. Wraz z grupą zdobył w 2010 roku wyróżnienie Best Upcoming Reggae Act in UK and Ireland. W swoich solowych projektach inspiruje się nie tylko reggae, ale też soulem i bluesem. Radikal Guru to jeden z najbardziej znanych polskich producentów muzyki dubstep i dub. Jego rozpoznawalny styl przepełniony jest wpływami roots reggae, uk steppers oraz muzyki dalekiego wschodu.

Jak co roku na Reggaelandzie nie zabraknie także Pablopavo, jednego z najważniejszych, jeśli nie najważniejszego reprezentanta sceny reggae w Polsce. Wokalista ostatnio występował na festiwalu ze swoim popularnym składem Vavamuffin a także nietypowym projektem Pablopavo i Praczas. W tym roku wraz z Diego Cichym Donem pojawi się w roli nawijacza rozkręcającego imprezę na scenie soundsystemowej.

Do tej pory w programie Reggaelandu potwierdzono występy: Shaggy’ego, Kena Boothe’a, grupy The Selecter, Jahcoustixa, Richiego Stephensa, St. Petersburg Ska-Jazz Review oraz kilkunastu polskich wykonawców. Organizatorami festiwalu są Urząd Miasta Płocka oraz Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

Reggaeland 2013, Płock, plaża nad Wisłą, 12-14 lipca, karnety: 40 zł z polem namiotowym gratis (w przedsprzedaży), www.reggaeland.eu

Reggaeland na Facebooku: www.facebook.com/ReggaelandPlockFestival

Patroni medialni: RBL.TV, Gazeta Wyborcza, Antyradio, TVP Warszawa, Gazeta.pl, Co Jest Grane, Hiro, mowianamiescie.pl, klubowa.pl, dlstudenta.pl, Free Colours, onelove.org.pl, Rastastacja, Reggaenet.pl, rrr.com.pl, Warsaw Reggae, rudemaker.pl, plock.naszemiasto.pl, Tygodnik Płocki, plockforyou.pl, portalplock.pl

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *