Festiwale

Fire Corner na Ostróda Reggae

Wybierasz się na Ostróda Reggae Festival, a brakowało ci na nim boss sounds? Jeśli tak, to mamy dla ciebie świetną wiadomość. Po raz pierwszy na ostródzkim festiwalu pojawi się scena Fire Corner, czyli przedsięwzięcie realizowane przez polskich promotorów i DJ’ów skinhead reggae, rocksteady, ska, early reggae, reggae soul.

Kontynuuj czytanie ▾

Po dobrze przyjmowanych na festiwalu występach takich grup jak The Aggrolites organizatorzy doszli do wniosku, że tej istotnej części długiej historii reggae należy się również swoje miejsce na ORF. Fire Corner będzie sceną plenerową na nowym terenie festiwalu i funkcjonować będzie przez wszystkie 3 dni imprezy od godz. 15.00.

Jesteście na najlepszej imprezie w Polsce, na najbardziej oldskulowej imprezie w Polsce. Vintage i w ogóle totalne hipsterstwo jeżeli chodzi o muzykę reggae!

– Pan Lemoniada (Real Cool Sound) w reportażu z imprezy, od której wzięła się nazwa sceny

Na scenie Fire Corner do tańca porwą Bigger Boss, Real Cool Sound, Husky, Hot Shot Sound, Pan Chmielewski, WDM (Wiadro Dobrej Muzyki) oraz Manfas z Fatty Fatty. Poniżej dokładny program oraz garść informacji na temat poszczególnych sound systemów/selektorów:

BIGGER BOSS SOUND

Bigger Boss Sound to Państwo Pułkownikowie – kolekcjonerzy singli tłoczonych na Jamajce oraz w Wielkiej Brytanii w latach 60-tych i 70-tych oraz selektorzy. „Nie bawimy się w półśrodki, nie rozdrabniamy się grając „wszystko”. Plakaty naszych imprez nie wyglądają jak indeks podręcznika do historii muzyki rozrywkowej XX w. Wystarczy nam to, co najlepsze – klasyczne skinhead reggae, legendarne ska z lat 60-tych, nastrojowe rocksteady oraz etniczne calypso i mento.”

Colonel Tytus aka Papa Tytus to kilogramy siódemek oraz tzw. „gadana” – lipy nie ma! Madame Colonelle aka Pani Pułkownikowa – nikt w Polsce nie ma nawet zbliżonej selekcji tradycyjnego ska i calypso do tej posiadanej przez nią.

Bigger Boss Sound na Facebooku

PAN CHMIELEWSKI

Mieszkaniec stolicy Wielkopolski, ale sercem Ostródzianin – od lat przemierzał ocean jamajskich gatunków muzycznych, dobił jednak do najcudowniejszej przystani – ska, rockstedy i early reggae. Szczególnie umiłował Lorda Creatora i piękne kobiece wokale oraz potańcówki w największym mieście Warmii i Mazur, gdzie, w doborowym towarzystwie, gościł już nieraz.

REAL COOL SOUND

Real Cool Sound to Krzysztof i Radosław, czyli bezwstydny ostródzki duet, który zawojował cały kraj, a jego macki zaczynają sięgać także za granicę. Skrzynia pełna najlepszego rocksteady i skinhead reggae oraz charyzmatyczna i niepodrabialna moderacja sprawiły, że nogi ugięły się pod niejedną niewiastą i niejednym kawalerem. Swoje brzmienie promują na cyklicznej imprezie Fire Corner.

Real Cool Sound na Facebooku

HUSKY

To ostródzki kolekcjoner winylowych płyt, który od czasu do czasu wciela się w rolę selektora. Jego zbiory to przede wszystkim stare rytmy ska, rocksteady i reggae. Nie stroni również od 2 Tone i zapomnianych przez młode pokolenie polskich produkcji. Od dłuższego czasu wraz z Real Cool Sound i Danny’m Modem zaangażowany w olsztyński pojekt Fire Corner. Współprowadzący audycję Reggae Front na falach radia UWM FM.

Husky na Facebooku

WDM

Borek i WDM to „jednoosobowa scena warszawska” – jest młody, wysportowany i czarujący. Jego selekcja zadziwia za każdym setem! Borek z Opaczy to stołeczna „Piękna i Bestia” – z jednej strony mamy instruktora Krav magi i mocne surowe skinhead reggae, a z drugiej romantycznego „Tadka – Tadeusza” na tle ciepłego rocksteady.

MANFAS (Fatty Fatty)

Selektor warszawskiego kolektywu Fatty Fatty. Weteran forum dyskusyjnego Reggae w Polsce. Wraz z drugim ogniwem FF, czyli XYH’em dali się poznać jako redaktorzy portalu reggaenet.pl i magazynu Free Colours, a przy tym wielbiciele klasycznego jamajskiego reggae. O wspólnym graniu z winylowych płyt zaczęli myśleć latem 2007. Za cel postawili sobie propagowanie korzeni muzyki jamajskiej ze szczególnym uwzględnieniem roots reggae lat 70-tych, nie unikając przy tym wplatania w sety brzmień spod znaku ska, rub-a-dub, modern roots czy UK dub. Ekipa Fatty Fatty zadebiutowała za deckami w 2007 roku. Od grudnia 2008 prezentują miksy edukacyjne poświęcone historii muzyki jamajskiej – m.in. dwie części przedstawiającego dokonania Dennisa Bovella „Blackbeard at the Controls 1976-1980”, „Rockers Galore – Channel One Productions 1975-1979” i „It Sipple Out Deh! Soundtrack of the Tribal War 1975-1983”. Fatty Fatty to zwycięzcy NorthWest 45 Shooter Sound Clash (październik 2009) i trzeciej edycji Roots Clashu (grudzień 2009). Współgospodarze cyklów imprez Reggae Addicts, Rootsmen Corner, Selector’s Choice.

Fatty Fatty na Facebooku

HOT SHOT SOUND

Ska, rocksteady i skinhead reggae to muzyka, która inspiruje selektorów tego dwuosobowego team’u. Korzenie ekipy sięgają 2004 roku, kiedy założyciel Hot Shot’u Irek stwierdził, że jego powołanie to muzyka i uszczęśliwianie nią ludzi.
Początkowo z paczką przyjaciół, później z bratem jako Shake a Leg organizował w Łodzi imprezy z cyklu „Ska Reggae Party”, funkcjonujące przez niemal dekadę. Z czasem ich drogi się rozeszły i wtedy przyszedł czas na Hot Shot Sound, który przez kilka lat był jednoosobowym projektem Irka. Po wielu zagranych imprezach pojawił się Pan Japko – jeden z najdłużej działających na łódzkiej scenie selektorów, stawiający pierwsze kroki w składzie Dread Lion Crew. Hot Shot to również założona przez Irka marka odzieżowa Hot Shot Wear, stworzona dla fanów ska, skinhead reggae, rocksteady, promująca jamajską muzykę za pomocą oryginalnych wzorów.

www.hot-shot-sound.blogspot.com

www.ostrodareggae.com
www.facebook.com/Ostrodareggaefestival

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *