Festiwale

Weekend z festiwalami online

Przed nami długi weekend i choć teoretycznie można już wychodzić z domu, to czasem warto zadać sobie pytanie, czy na pewno jest po co. Organizatorzy wirtualnych festiwali zadbali o to, żeby warto było najbliższe dni spędzić przed ekranem.

Kontynuuj czytanie ▾

O koncertach na żywo możemy sobie jeszcze pomarzyć, ale oglądanie tych dostępnych online wcale nie musi być dużo gorszym rozwiązaniem. Szczególnie, jeśli odpalimy sobie nieznane nam kapele z drugiego końca świata. Ja tak traktuję festiwale dostępne przez internet i zdaję się na selekcję ich organizatorów. Co właściwie może pójść nie tak? Nie zainwestowałam w żaden zagraniczny wyjazd, a jeśli coś mi się nie spodoba, zawsze mogę wyłączyć dźwięk i ułożyć sobie pasjansa w oczekiwaniu na kolejne nagranie. Jedyny problem to strefy czasowe, bo imprezy, które opisuję odbywają się w średnio komfortowych porach. Sweet Girls Ska rozpocznie się o 23:00 naszego czasu, a Supernova o północy. Trudno, najwyżej wyśpię się kiedy indziej.

Sweet Girls Ska Festival

Sweet Girls Ska Festival to pierwszy online’owy międzynarodowy festiwal dedykowany artystkom obecnym na światowej scenie ska. Za wydarzeniem stoją pochodzące z Peru Lucero Terrones i Milagros Paredes. Organizatorki zwracają uwagę, że w ich kraju nie ma kapel ska z kobietami na wokalu. Był to chyba jeden z powodów, dla którego postanowiły zaangażować się w promowanie kobiecej aktywności na tym polu. To dobra okazja, żeby poznać część artystek, które w swojej twórczości łączą ska z rocksteady, reggae, jazzem, rumbą, cumbią, swingiem, muzyką latynoamerykańską, popem, rockiem, a nawet heavy metalem. Nie zawsze są to wokalistki, w festiwalu biorą też udział zespoły, które mają w składzie instrumentalistki. Niektóre przygotowują nagranie specjalnie na to wydarzenie, inne podzielą się materiałem archiwalnym.

Plakat festiwalu Sweet Girls Ska Festival
Plakat Sweet Girls Ska Festival

Sweet Girls Ska Festival odbędzie się 11 i 12 czerwca. Czwartek dedykowany jest przede wszystkim muzyce powstającej w Ameryce Południowej. Najliczniejsza będzie reprezentacja Kolumbii. To aż 6 kapel – La UrbanD, Alto Grado, Clase Obrera, La Suite, La Kumbia SkaNdela, Le Rouge Band. Do tego dochodzą ska-punkowe ekipy: Pikazos RSF z Meksyku i Silvestre Skalón z Ekwadoru, argentyńska Mamita Peyote, Doctor No z Wenezueli i Skareta Lúgubre Ska z Chile. Do tego dochodzą dwa zespoły, które rezydują w Stanach Zjednoczonych – Calavera NY Club i Dubistry. Zwróćcie uwagę na funkujące reggae tego ostatniego i jazzujące ska w wykonaniu La Suite.

Drugiego dnia festiwalu streaming będzie zdecydowanie bardziej międzynarodowy, z silnym akcentem europejskim. W wydarzeniu wezmą udział Rosjanie z Lollypop Lorry, co wcale mnie nie dziwi, bo są bardzo popularni w krajach Ameryki Południowej. Do tego stopnia, że QA podczas ich ostatniego internetowego koncertu było tłumaczone na język hiszpański. Na ekranie komputerów będziecie mogli też zobaczyć grupy, które składają się z samych kobiet – włoską Le Birrette i irlandzką The Skatuesques. Ostatnia kapelą z naszej części świata będzie francusko-niemiecki projekt The Caribbean Soul Steppers. Niech Was nie zmyli nazwa Tef London – to zespół ze Stanów Zjednoczonych, podobnie jak Stop The Presses. Malambo Ska Band są z Argentyny, Girls Go Ska z Meksyku, a eklektyczna Cooltiva z Boliwii. Moje typy z tego dnia to: Liners z Ekwadoru, meksykański zespół New Lion Ska i chilijska wokalistka Betania López.

Podczas festiwalu pojawią się też specjalni goście, między innymi dobrze znana peruwiańska kapela Vieja Skina, Kristof Toth z węgierskiej Pannonia Allstars Ska Orchestry oraz autorka książek o jamajskiej muzyce, Heather Augustyn.

2020 Supernova Ska Festival: Quarantine Edition

Supernova to jeden z najbardziej znanych amerykańskich festiwali z muzyką ska, choć jego historia wcale nie jest długa. Tim Receveur zorganizował pierwszą edycję w 2014 roku. Wtedy był to jeszcze Virginia Ska Fest. Nazwa Supernova po raz pierwszy pojawiła się 3 lata później. W zeszłym roku festiwal nie odbył się z powodów finansowych, ale organizatorom udało się zebrać pieniądze na kolejną edycję na Kickstarterze. A potem losy świata zmieniła pandemia i życie kulturalne przeniosło się do internetu.

Wirtualny kwarantannowy Supernova Ska Festival odbędzie się 13 czerwca. Streaming będziecie mogli obejrzeć na fanpage’u festiwalu. Na udział w wydarzeniu zdecydowało się 70 zespołów z całego świata. Każdy z nich wykona na żywo jakiś utwór lub zaprezentuje niepublikowane wcześniej nagranie koncertowe. Całość poprowadzi Coolie Ranx, frontman nowojorskiego zespołu Pilfers.

Grafika promująca festiwal Supernova
Grafika promująca festiwal Supernova

Pełną listę wykonawców biorących udział w wydarzeniu bez trudu znajdziecie na Facebooku, pozwolę więc sobie wymienić tylko kilkunastu: Less Than Jake, The Pietasters, Lynval Golding, Mephiskapheles, Pilfers, Jr. Thomas & The Volcanos, The Toasters, The Delirians, Roger Rivas, Bite Me Bambi, King Django, Dr. Ring Ding, Babylove and the van Dangos, The Uppertones, Eastern Standard Time, Catbite, The Fuss, The Skapones, The Steady 45s, Death of Guitar Pop, The Loving Paupers, Rude Boy George, The Prizefighters, The Scotch Bonnets, The Dendrites, The Players Band.

Wirtualny festiwal wspiera zbiórkę pieniędzy na edukację muzyczną dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem, uczęszczającej do Alpha Institute na Jamajce, czyli legendarnej Alpha Boys’ School, która obchodzi 140. urodziny. Więcej informacji o zbiórce znajdziecie na dedykowanej stronie.

Dla porządku dodam jeszcze, że Supernova w czasie pandemii organizuje sobotnie streamingi z artystami ze sceny ska. Możecie śledzić je na facebookowym wydarzeniu.

 

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *