Nagrania

Nowa składanka z polskim ska

Polska scena ska nigdy nie była jakoś przesadnie prężna. Zespoły regularnie wydające nowe albumy można policzyć na palcach jednej ręki. Nic dziwnego, że upłynęło już 20 lat od wydania ostatniej składanki prezentującej rodzime zespoły grające w tym stylu. SKAsety.PL vol. 1 to najnowsza próba przybliżenia słuchaczom współczesnej polskiej odsłony muzyki ska.

Kontynuuj czytanie ▾
SKAsety.PL - okładka

O ile kultowa Skadanka dołączona w 1999 roku do magazynu „Machina” była dla mnie wręcz przełomowa, to późniejszą „Pol-SKĄ Normę”, wydaną nakładem wytwórni Rock’n’roller, darzę nieco mniejszą sympatią. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że obie kompilacje świetnie ukazywały nieposkromioną, podlaną gęstym sosem krytycznego realizmu i nieco defetystyczną energię polskich zespołów ska aktywnych na przełomie wieków. Wszystkie te mocno głupkowate teksty ocierające się czasem o całkiem poważne tematy tworzyły z szybkim, prostym ska potężne combo, wobec którego trudno było przejść obojętnie. Nie było tam nadęcia, kompleksów i zbędnego silenia się na artyzm, za to sporo autentycznej frajdy i młodzieńczej energii.

Przez dwadzieścia lat na światowej scenie zmieniło się bardzo dużo. Pojawiło się mnóstwo zespołów, którym poziomem muzycznym zdecydowanie bliżej do profesjonalnych składów jazzowych niż licealnych dzieciaków w sali gimnastycznej czy garażu. Obecnie spokojnie można mówić o renesansie klasycznego ska i rocksteady rodem z lat 60. Gusta polskiej publiczności, która premiery wspomnianych składanek przeżywała w czasach nastoletnich lub tylko niewiele późniejszych, również nieuchronnie ewoluowały. Czy nadwiślańskie zespoły również wpisały się w ten nurt? Czy wciąż jest na scenie miejsce dla nieco przaśnych brzmień sprzed dwóch dekad, które kształtowały przecież naszą muzyczną tożsamość? Czy pojawili się jacyś gracze wyznaczający nowe kierunki i standardy? Na te pytania stara się odpowiedzieć kompilacja SKAsety.PL.

Za projekt odpowiedzialny jest Grzesiek Skwara, założyciel popularnej strony na Facebooku – Ska Music – Spirit of Sosnowiec. Profil początkowo poświęcony był dokonaniom legendarnych na polskiej scenie kapel z Zagłębia, jak Skankan, Horrorshow, Black Gang, The Stylers, Gamblers i Ziggie Piggie. Z czasem zajął się szerzej pojętym promowaniem muzyki ska z Polski i ze świata. Pozytywne reakcje odbiorców zaowocowały pomysłem na stworzenie podsumowującej dokonania rodzimych kapel składanki, która pierwotnie miała się ukazać przy okazji piątej rocznicy działania strony. Pandemia nieco pokrzyżowała te plany. Jednak całe szczęście po roku opóźnień udało się skompletować odpowiedni zestaw utworów starych i nowych, które wypełnią dwa krążki CD.

SKAsety.PL vol. 1

CD1:
1. Wersja De Lux – Be A Colour
2. Steady Social Club – Friend Or Foe
3. Cała Góra Barwinków – Grzeczny
4. Skacowani – Ulica
5. Pomorska 68 – Łobuz
6. Skankan – Stado Muszek
7. Las Melinas – Fever
8. 3City Stompers – Łobuzerka Na Rowerkach
9. Ska Petarda – Dwójka
10. The Bartenders – Cebron
11. Vespa – Ściemniacz
12. Podwórkowi Chuligani – Stay Young
13. The Synki – Więcej I Więcej

CD2:
1. The Bartenders – No Ordinary Love
2. 3City Stompers – Tarantino
3. Ska Petarda – Barowa Królowa
4. Pomorska 68 – Wyspa
5. Vespa – Mój Numer 2
6. Skacowani – Nie Wiesz Nic
7. Skankan feat. Mark – No Regrets
8. Steady Social Club – You Kept Me Waiting
9. Las Melinas – Ferajna
10. Cała Góra Barwinków – Take On Me
11. Sari Ska Band – Skinhead Reggae
12. Wersja De Lux – City Of Loss
13. Podwórkowi Chuligani – Wolność

Nawet niespecjalnie uważny obserwator dostrzeże, że przytłaczająca większość zespołów widocznych na tej trackliście to weterani. Uczciwie trzeba przyznać, patrząc na strukturę wiekową polskiej sceny, że po prostu nie mogło być inaczej. Część utworów ze składanki na pewno znacie z długogrających krążków poszczególnych zespołów, niektóre są nowe lub opublikowane wcześniej w innej formie niż longplay. To rzetelne podsumowanie obecnego stanu rzeczy. Warto zauważyć, że mamy tu do czynienia z dość szerokim przekrojem gatunkowym – jak opisuje to autor projektu – od klasycznego ska, przez ska jazz, rocksteady, skinhead reggae, reggae, psychedelic ska, aż po ska punk. Można więc powiedzieć, że każdy znajdzie coś dla siebie. Trzeba też mieć nadzieję, że piosenki te będą inspiracją i motywacją dla nowych kapel, których tak bardzo potrzebujemy, by SKAsety.PL mogły doczekać się godnego vol. 2.

Tymczasem gorąco zachęcam Was do zamawiania podwójnej części pierwszej w przedsprzedaży. RudeMaker z dumą patronuje temu projektowi. Za wydawnictwo odpowiedzialny jest amerykański Red Stranger i oczywiście Ska Music – Spirit of Sosnowiec. Album opatrzony stylową okładką autorstwa Old School Design (również w zestawie z okazjonalną koszulką) możecie do 18. czerwca zamawiać na stronie Gitness69 i Jimmy Jazz Records zakrzykując wraz z twórcami projektu „Let’s do the Polish ska!”.

 

 

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *