Festiwale

Rototom Sunsplash 2010 przenosi się do Hiszpanii

Największy w Europie festiwal reggae, który przez 16 lat odbywał się we włoskim Osoppo, w przyszłym roku zostanie przeniesiony do Hiszpanii. Powód? Oskarżenie organizatorów o ułatwienia w dostępie do narkotyków (chodzi szczególnie o marihuanę), a wszystko w związku z zaostrzeniem włoskiego prawa antynarkotykowego.

Kontynuuj czytanie ▾

Jak podają organizatorzy, w 2009 roku położony u stóp włoskich Alp park Rivellino odwiedziło 160 000 osób ze 106 krajów z całego świata. Festiwal wzorowany jest na tradycyjnym Reggae Sunsplash, który w latach 80. i 90. XX wieku odbywał się w Montego Bay na Jamajce. Uczestnikom oferuje 10 dni koncertów reggae, ska, ragga czy dancehall oraz niezliczoną liczbę imprez towarzyszących.

Organizatorzy zmuszeni zostali do wynajęcia zespołu prawników, jednocześnie rozpoczęli szeroko zakrojoną informacyjną akcję medialną, w którą zaangażowali się m.in. Bunny Wailer, Linton Kwesi Johnson, David Rodigan, Easy Star All Stars, Zion Train, Alborosie. Jednocześnie, po 16 latach, postanowili przenieść festiwal do Hiszpanii, gdzie panuje bardziej przyjazna atmosfera dla takich inicjatyw. Zapowiadają przy tym, że do Włoch powrócą dopiero po zmianach na włoskiej scenie politycznej, które mogą nastąpić najwcześniej po wyborach 2013 roku.

Szczegóły dotyczące nowej lokalizacji festiwalu powinny być znane pod koniec stycznia przyszłego roku.

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *