Nagrania

Dub Pistols feat. Rhoda Dakar – Stand Together

Czasem tak się zdarza, że rzeczywistość dogania słowa piosenki. Nowy singiel Dub Pistols ukazał się 4 czerwca, kiedy w Stanach Zjednoczonych trwały protesty i zamieszki po śmierci George'a Floyda, uduszonego przez policjanta podczas interwencji. "Stand Together" wydaje się utworem napisanym na potrzeby chwili, choć powstał dwa lata temu.

Kontynuuj czytanie ▾
Grafika promująca singiel "Stand Together Dub Pistols i Rhody Dakar

2 Tone’owo brzmiącą piosenkę śpiewa ikona tego nurtu, Rhoda Dakar. Niegdysiejsza liderka The Bodysnatchers nie tylko udziela się wokalnie, ale jest też współtwórczynią utworu i autorką tekstu. Odwołując się do własnych doświadczeń zauważa, że choć w kwestii rasizmu dużo się zmieniło, to wciąż mamy sporo do poprawienia.

Podobnie jak starszy o ponad 30 lat protest song „Free Nelson Mandela” Special AKA, który także współtworzyła Rhoda, „Stand Together” to kawałek łatwo wpadający w ucho. Niesie też ze sobą nadzieję na lepsze jutro, przypominając, że zmiany możliwe są wtedy, kiedy domagamy się ich solidarnie.

No matter what the problem
Unity will get us through it
It’s our intent to right wrong
Stand together
We can do it

Niezwykle aktualny teledysk do tej piosenki, odwołujący się do walki z segregacją rasową i brutalnością policji wobec czarnych, powstał miesiąc przed tragicznymi wydarzeniami w Minnesocie. Zdjęcia nagrane współcześnie przetykane są archiwalnymi filmami z protestów ruchu na rzecz praw obywatelskich z lat 50. i 60.

Singiel „Stand Together” zapowiada kolejny, ósmy już album Dub Pistols. „Addict” ukaże się 11 września na CD i srebrnym winylu w Sunday Best Recordings.

 

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *