Teledysk

Włoskie Covid Ghost Town 2020

Ghost Town po włosku?  Tego się naprawdę nie spodziewałem przeglądając dziś w nocy muzyczne nowości na YouTubie. Ekipa Statuto nagrywając ten cover jesienią nie mogła nawet podejrzewać, jak aktualny będzie w dniu publikacji klipu.

Kontynuuj czytanie ▾

Gli Statuto to kultowa modsowska kapela z Włoch, której początki sięgają 1983 roku. 15 studyjnych albumów, występ na słynnym festiwalu San Remo, czy koncerty u tuzów gatunku takich jak The Specials to tylko część ich dorobku. Ska, northern soul, nieco bardziej garażowe brzmienia często podlane popowym sosem – to wszystko znajdziecie w ich muzyce.

Po ponad 30 latach na scenie pozostają wierni korzeniom i swojej subkulturze, o czym świadczyć może choćby Città Fantasma (za każdym razem kiedy wymawiam tę nazwę coraz mniej podoba mi się angielskie Ghost Town).

W teledysku zespół prezentuje nam piękne choć nieco przygnębiające obrazki z rodzinnego Turynu wizualnie bezpośrednio nawiązując do pierwowzoru The Specials. W rolę Neville’a Staple’a wciela się tu włoski raper Luca Zulù Persico. Za produkcję piosenki odpowiedzialny był Francesco Caudullo czyli Madaski znany szerzej z projektu Africa Unite (udziela się tu również wokalnie).

W pierwotnych założeniach wspomniane depresyjne kadry miały się odnosić raczej do pustyni społeczno-kulturalnej będącej zmorą wielu włoskich miast. Objęcie całego kraju kwarantanną w związku z epidemią koronawirusa sprawiło, że wydźwięk jest nieco inny. Miejmy nadzieję, że niebawem wszystko wróci do normy, a parkiety znów się zapełnią.

Fot.: kadr z teledysku Statuto

 

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *