Festiwale

Freedom Sounds Festival 2020 – nowa data i skład – FESTIWAL ODWOŁANY

Niestety, również wrześniowa edycja Freedom Sounds nie odbędzie się zgodnie z planem. Czas obowiązywania ograniczeń w organizacji dużych imprez za Odrą został przedłużony. Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na rok 2021.

Kontynuuj czytanie ▾
Freedom Sounds Festival in September baner

Kiedy w grudniu zeszłego roku pisałam o kolejnej edycji festiwalu Freedom Sounds, przez myśl mi nie przeszło, że pandemia odwoła pierwszą połowę roku 2020. Część imprez muzycznych zaplanowanych na ten czas przesunięto na kolejny rok. Organizatorzy Freedom Sounds postawili na jesienną kartę i na nową datę wydarzenia wybrali pierwszy wrześniowy weekend. Bilety kupione na wiosenny termin zachowują ważność, ale skład wydarzenia musiał się zmienić. Sprawdźcie, jak bardzo.

Jesienny skład Freedom Sounds

Kto zagra na Freedom Sounds we wrześniu? Największym wydarzeniem będzie koncert brytyjskiego zespołu Potato 5. To oni byli odpowiedzialni za eksplozję ska na Wyspach w latach 80., a „Ska Explosion” to tytuł ich debiutanckiej EP-ki z 1983 roku, wyprodukowanej i wydanej przez Gaza Mayalla. I to oni przypomnieli światu Laurela Aitkena, nagrywając z nim płytę w roku 1987. Dwa lata później, mając za sobą trasy koncertowe po USA i Japonii,  zespół zagrał swój ostatni koncert pod koniec. Po ponad 30. latach reaktywują się, żeby wystąpić w Kolonii. Zanim w emocjach zaczniecie się pakować na jesienny wyjazd, przeczytajcie świeży wywiad z członkami Potato 5 u naszych znajomych z Reggae Steady Ska.

Jedną z gwiazd festiwalu niewątpliwie jest Adrian Sherwood – DJ, producent, założyciel On-U Sound Records.  W reggae światku znany jest ze swoich setów dubowanych na żywo i współpracy z Judge Dreadem, Black Uhuru i Prince Far I, a na świecie z kooperacji między innymi z Depeche Mode, Nine Inch Nails, Peterem Gabrielem i Asian Dub Foundation. Na Freedom Sounds wystąpi ze swoim DJ setem i stanie za konsolą podczas soulowo-reggae’owego koncertu Jeba Loya Nicholsa i The Westwood All-Stars.

Koronawirus odwołał większość wiosennych i letnich wydarzeń muzycznych, więc wrześniowy festiwal będzie jedną z pierwszych okazji, kiedy artyści będą mogli zaprezentować na żywo piosenki z albumów wydanych w pierwszej połowie roku. Nowe krążki przywiozą ze sobą Szwajcarzy z Kalles Kaviar, Belgowie z Proyecto Secreto i specjalizujący się w rocksteady wokalista, Alpheus.

Freedom Sounds Festival promo photo Alpheus, Potato 5, Adrian Sherwood
materiały promocyjne Freedom Sounds Festival

Podobnie jak w zeszłym roku, również i w tym organizatorzy festiwalu przygotowali koncert specjalny. Poprzednio Natty Bo i The Top Cats zagrali seta w hołdzie Prince Busterowi. Tym razem muzycy obecni na imprezie (między innymi Victor Rice, Nico Leonard i członkowie Soothsayers) wystąpią wspólnie pod hasłem Tribute to Tommy McCook, interpretując utwory saksofonisty i jednego z założycieli formacji The Skatalites.

Klasyki ska i rocksteady zagra Dr. Ring Ding, któremu pierwszego dnia imprezy będą towarzyszyć The Easy Snappers. Drugiego dnia Rysiek odsłoni swoje drugie oblicze i zaserwuje soundsystemowy zestaw reggae i staroszkolnego dancehallu.

Miłośników bardziej eklektycznych brzmień ucieszą koncerty Soothsayers łączących reggae z dubem, afro-beatem i funkiem oraz Maroon Town, którzy podlewają reggae funkowym i latynoskim sosem. Funku ci zresztą w tym roku dostatek, bo w Kolonii zagrają też The Mighty Mocambos.

W składzie jesiennej edycji Freedom Sounds udało się też umieścić kilku artystów, którzy mieli przyjechać do Kolonii wiosną. To na przykład Victor Rice Septet, którzy będą promować nową płytę swojego lidera, „Drink” i soulowy muzyk Alexis Evans. Swoją obecność zapowiedzieli też Włosi z The Bluebeaters i ich krajanie, The Uppertones, którzy też niedawno wydali kolejny album. Spodziewajcie się też solidnej dawki reggae od Conscious Culture i występu młodzieży z Youthsayers Outernational Orchestra.

Do listy wykonawców na prośbę publiczności dołączyli też lokalni entuzjaści mento, Los Apartamentos.

Freedom Sounds – informacje organizacyjne

Freedom Sounds potrwa od 4 do 6 września 2020 roku. Festiwal odbywa się w Kolonii, w budynkach dawnej fabryki octu – Essigfabrik. Bilet weekendowy kosztuje 52€, a jednodniowy 32€. Studenci i młodzież mają zniżki, a dzieci do 12. roku życia wchodzą na imprezę za darmo. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie internetowej festiwalu.

Jeśli chcecie sprawdzić, jak było na Freedom Sounds w poprzednich latach, zajrzyjcie na nasz kanał na YouTube, na którym jest trochę klipów z poprzednich edycji wydarzenia.

Pamiętajcie też o facebookowej grupie, której patronuje RudeMaker, Polacy na Freedom Sounds.

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *