Nagrania

The Specials i The Beat na RSD

Na początek wypadałoby rozwinąć skrót RSD. RSD oznacza Record Store Day.

Jest to to idea znana od 5 lat. W 2007 roku grupa Amerykanów z San Francisco wpadła na pomysł, aby w czasach, w których dystrybucja internetowa i pliki cyfrowe wypierają z rynku tradycyjne nośniki, uhonorować w specjalny sposób kulturotwórczą rolę sklepów płytowych.

Kontynuuj czytanie ▾

Ze szczególnym wskazaniem na małe, niezależne lokale, które dla ich właścicieli są nie tylko sposobem na własny biznes, a odwiedzających je klientów – miejscem, w którym można kupić muzyczne nowości. […] Jednak fanów tradycyjnych sklepów płytowych wciąż jest sporo. Ustanowiony na trzecią sobotę kwietnia Record Store Day w pierwszym roku miał lokalny zasięg. Rok później ku zaskoczeniu twórców był już wydarzeniem nie tylko ogólnoamerykańskim, ale wręcz globalnym. Podłaczyły się do niej sklepy w Wielkiej Brytani, na kontynencie europejskim, w Kanadzie i Japonii. Entuzjastycznie dołączyły się do niego również największe gwiazdy muzyki. Tylko w 2008 w różnych specjalnych wydarzeniach i atrakcjach organizowanych tego dnia w małych sklepach płytowych wzięli udział między innymi Metallica, R.E.M., Death Cab For Cutie i Billy Bragg. W następnych latach ideę Record Store Day wspierali, pojawiając się tego dnia w sklepach i spotykając z fanami, m.in. Bob Dylan, Leonard Cohen, Tom Waits, Slayer, Erykah Badu, a specjalne limitowane wydawnictwa z tej okazji wypuszczali na rynek The Rolling Stones, Bruce Springsteen, Muse, Adele, Kings Of Leon i Soundgarden.

Do obchodów Record Store Day, obchodzonego w tym roku 21 kwietnia, przyłączyli się także znani i lubiani artyści grający muzykę ska, wśród nich The Specials i The Beat. Oba zespoły wydały z tej okazji 7-calowe płyty, oczywiście w limitowanym nakładzie.

The Specials wydał „The Specials E.P. Live!”, na którym znalazły się 4 utwory zarejestrowane w czasie ubiegłorocznych koncertów.

A1. Two Much Too Young (Live 2011)
A2. Nite Klub (Live 2011)
B1. Gangsters (Live 2011)
B2. Guns of Navarone (Live 2011)

Nakład to 1000 sztuk. Wydawcą jest Chrysalis.

The Beat wydał dwuutworowy singiel na purpurowym winylu.

A. Mirror In The Bathroom
B. Too Nice To Talk To

Płyta ukazała się w limitowanym nakładzie 700 szt. Wydawcą jest Go-Feet Records.

Na stronie www.recordstoreday.co.uk można znaleźć listę płyt wydanych w czasie dwóch ostatnich RSD. Lista specjalnych wydawnictw jest także na www.recordstoreday.com.

www.facebook.com/RecordStoreDay

cytaty pochodzą z artykułu „W sobotę obchodzimy Record Store Day”

KategorieMuzyka Nagrania

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *