Artyści

Zmarł Cedric Brooks

3 maja zmarł Cedric "Im" Brooks, jamajski saksofonista tenorowy i flecista, współzałożyciel zespołów The Mystic Revelation of Rastafari i The Divine Light (później The Light of Saba) oraz członek - w latach 1999-2002 i 2009-2010 - The Skatalites.

Kontynuuj czytanie ▾

Brooks urodził się w 1943 r. w Kingston, tam też dorastał. W wieku 11 lat rozpoczął naukę w szkole Alpha Boys School, prowadzonej przez katolickie siostry zakonne, której to absolwentami była cała rzesza znanych muzyków (m.in. kilkoro przyszłych współzałożycieli The Skatalites). Początkowo przyuczano go do gry na klarnecie, jednak jako nastolatek zdecydował się porzucić ten instrument na rzecz saksofonu tenorowego; grywał również okazjonalnie na flecie. Po ukończeniu szkoły przyłączył się do grupy The Vagabonds, wspierającej soulowego wokalistę Jimmy’ego Jamesa, następnie zaś występował z jazzowym big bandem Granville Williams Orchestra. Pod koniec lat 60. wspólnie z trębaczem Davidem Maddenem stworzył duet „Im & David” – ich single wydawał najważniejszy wówczas producent na wyspie, Clement „Sir Coxsone” Dodd. Wkrótce Brooks został również zaangażowany na stałe przez Sir Coxsone’a jako muzyk sesyjny w jego słynnym Studiu One. Jego grę można usłyszeć m.in. na pierwszym singlu Burning Speara z 1969 roku pt. „Door Peep”.

Na początku lat 70. wraz z rastafariańskim bębniarzem nyabinghi Countem Ossie współtworzył grupę The Mystic Revelation of Rastafari, z którą nagrał dwie płyty długogrające: Grounation (1973) oraz Tales of Mozambique (1975). Równocześnie założył swój własny zespół The Divine Light, który wkrótce zmienił nazwę na The Light of Saba; wydał także dwa solowe albumy studyjne: Im Flash Forward (1977) oraz United Africa (1978). Następnie przez całe lata 80. i 90. kontynuował pracę muzyka sesyjnego, wydając jedynie kilka swoich nowych singli. W marcu 1999 roku, po śmierci Rolanda Alphonso i Tommy’ego McCooka, obydwu saksofonistów i wieloletnich liderów The Skatalites, został w ich miejsce zaproszony do składu tego najsłynniejszego zespołu muzyki ska wszech czasów. Grał w nim do roku 2002, kiedy to opuścił formację na skutek osobistych nieporozumień z Lloydem Knibbem i Lesterem „Ska” Sterlingiem.

W roku 2007 Brooks wziął gościnny udział w nagraniach do ostatniego jak do tej pory albumu The Skatalites On the Right Track, natomiast dwa lata później na stałe powrócił do składu grupy. Równocześnie rozpoczął pisanie autobiografii i planował reaktywację The Light of Saba, jednak w lutym 2010 roku trafił na oddział intensywnej terapii szpitala Bronx Lebanon Hospital Center w Nowym Jorku, po tym jak został znaleziony nieprzytomny przez syna w swoim mieszkaniu na Bronksie. Lekarze stwierdzili u niego zawał serca, spowodowany prawdopodobnie powikłaniami po zapaleniu płuc oraz zaniechaniem przyjmowania leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi. Po kilku tygodniach spędzonych w śpiączce, jego stan nieznacznie się poprawił.

Siostra Brooksa Paulette Keise, poinformowała, że „Im” zmarł w piątek w szpitalu w nowojorskim Queens w wyniku nagłego zatrzymania krążenia. Cedric Brooks cierpiał na cukrzycę i nadciśnienie, w wyniku choroby przed kilku laty stracił zdolność mówienia.

Brooks miał 70 lat. Pozostawił siedmioro dzieci i cztery siostry.

żródło: The Washington Post
biografia: pl.wikipedia.org/wiki/Cedric_Brooks

KategorieArtyści Muzyka

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *