Artyści

Zmarł Prince Jazzbo

Jak donosi Flea Market Fun (a także inne serwisy związane z muzyką jamajską), wczoraj w wieku 62 lat zmarł wokalista, DJ i producent Prince Jazzbo.

Kontynuuj czytanie ▾

Śmierć artysty spowodowana została powikłaniami związanymi ze zdiagnozowanym w tym roku czwartym (ostatnim) etapem raka płuc. Po upublicznieniu informacji o diagnozie, aby utrzymać jego życie w jak największym komforcie, założony został specjalny fundusz, przeznaczony na jedzenie i usługi medyczne.

Prince Jazzbo odszedł w swoim domu w jamajskim Spanish Town. Mimo, że nigdy się nie ożenił, miał wiele dzieci. Jego wieloletnią partnerką była Natalie (znana jako Sue).

Linval Roy Carter, bo tak naprawdę nazywał się Prince Jazzbo, urodził się 3 września 1951 r. w Clarendon na Jamajce. Podobnie, jak wielu innych, Carter pierwszych nagrań dokonał (na początku lat 70.) dla Studio One. Na zaproszenie Coxsone’a Dodda nagrał „Imperial I”. Po 2-letniej współpracy Linval Carter opuścił Studio One. Nagrywał później u Glena Browna („Mr Harry Skank”) i King Tubby’ego. się do Lee „Scratch” Perry’ego i Bunny’ego Lee.

W historii muzyki jamajskiej zapisał się słynny pojedynek między Prince Jazzbo a I Royem, o którym mogliście przeczytać w jednym z numerów „Free Colours” (tekst dostępny jest także tutaj)..

Przez te wszystkie lata Prince Jazzbo współpracował, zwłaszcza jako producent, z wieloma artystami. Dość wspomnieć chociażby o takich personach, jak Errol Dunkley, Frankie Paul, Zebra, Johnny Clarke czy U-Roy. Był także założycielem wytwórni Brisco, Count 1,2,3 oraz Ujama.

KategorieArtyści Muzyka

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *