FilmyInne

Żywe drzewo – film o częstochowskiej scenie reggae

Już 5. stycznia 2013 r. w Teatrze From Poland w Częstochowie będzie miała miejsce premiera pierwszego dokumentalnego filmu o częstochowskiej scenie reggae! Reżyserem, scenarzystą, producentem, operatorem kamery, a także jedną z osób, która wypowiada się w filmie jest Łukasz Mszyca (Golden Hen TV), znany jako Lotnik.

Kontynuuj czytanie ▾

Pomysł zrobienia dokumentu o scenie reggae w mieście świętej wieży powstał w głowie „Lotnika” już w okolicach roku 2006. Wtedy też zaczęła się jego przygoda z kamerą – pierwsze nagrania na imprezach sound systemowych, koncertach i festiwalach spowodowały, że postanowił założyć na Youtube własny kanał telewizyjny Golden Hen TV i umieszczać tam krótkie relacje z imprez. Nazwę kanału zaczerpnął od jednego z ulubionych utworów jamajskiego artysty Tenora Saw. Od tamtej pory członkowie Rise up! sound system zaczęli krzyczeć na Łukasza już nie tylko „Lotnik”, ale i „Kura”… Z biegiem lat Golden Hen TV ewoluowało – były wizualizacje na imprezach, przygoda z programem kulinarnym (Gotuj z Lotnikiem), animal planet stylee, zwiastuny imprez, mixy z festiwali. Przyszedł wreszcie czas na film pełnometrażowy! Zapraszam do obejrzenia zwiastuna Żywego Drzewa! Warto dodać, że 18. listopada film otrzymał Nagrodę Specjalną „Gazety Wyborczej” w XIII Konkursie na Amatorski Film „Częstochowa w Kadrze”!

Premiera filmu – wydarzenie na Facebooku

Opis filmu:

„Żywe drzewo” to dokument o częstochowskiej scenie muzyki reggae i dub. Tytuł filmu został zaczerpnięty od nazwy utworu zespołu Habakuk. Film ukazuje historię oraz współczesny obraz częstochowskiej sceny reggae. Trzon filmu stanowią wypowiedzi artystów; muzyków; mc’s, disc jockey’ów, selektorów, promotorów, którzy przyczynili się do rozwoju tej kultury i nadal działają w mieście Częstochowa. Dzięki wypowiedziom dowiemy się m.in. jak rodziła się scena reggae w Częstochowie, jakie były początki częstochowskich zespołów, jak rozwijało się zjawisko sound systemów w klubach oraz jakie ma to przełożenie na obecne czasy. Film okraszony jest fragmentami nagrań z imprez klubowych, teledyskami, utworami rodzimych twórców, a także dziesiątkami zdjęć, plakatów, czy grafik. W wypowiedziach nie brakuje ciakawostek z życia artystów, anegdot, a także analizy i postrzegania gatunku reggae, jego pochodnej , czyli dubu, oraz innych zjawisk związanych z muzyką. W filmie znalazło się także miejsce dla mrocznego dubstepu, który niejako jest traktowany jako jedna z gałęzi „Żywego drzewa”. Wywiady przeprowadzono na przestrzeni lat 2010–2011.

W filmie wzięli udział:

Przemek „Geronimo” Stobiecki
Artur Szumlas „Szumlaska”
Wojciech „Broda” Turbiarz
Wojciech Kowalski
Grzegorz „Cenzor” Majak
Wojciech Cyndecki
Piotr „Dziker” Chrząstek
Kamil „Kamilos” Ostrowski
Dominika Skowron
Piotr „Kingman” Całus
Łukasz „Lotnik” Mszyca
Paweł „Zmora” Skalik (Zmora
Wojciech „Kfjatek” Kwiatkowski
Łukasz „Ribbeck” Rybak
Łukasz „Ajax” Jarosiński
Adrian Jędryka „Jeremi I”
Bogumił Morawski „Bob One”
Arkadiusz „Da Bass” Dubas
Grzegorz „Dede” Radziejowski
Jacek „Blackleg” Malicki

Produkcja : Golden Hen TV
Dźwięk: 56A! Studio & Golden Hen TV

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *