Prasa i ziny

Free Colours nr 21

Na stronie wydawnictwa Zima Records można już zamawiać nowy numer magazynu Free Colours. Niedługo powinien być dostępny także w salonach Empik. A co znajdziemy w środku?

Kontynuuj czytanie ▾

Interesowałem się komiksami i filmami science fiction, ale te inspiracje pochodzą bardziej z epoki cyfrowego dancehallu lat 80.

– opowiada DiploMajor Lazer.

Mam starszego o dziesięć lat kuzyna w Zgierzu, który miał dobry sprzęt stereo z gramofonem i kupował wszystkie wychodzące wówczas płyty. Przyjeżdżaliśmy z rodzicami w odwiedziny do naszej rodziny, a ja zamykałem się u kuzyna na całe dnie i przegrywałem wszystko, co mnie interesowało

– opowiada w wywiadzie-rzece Sławek Pakos.

Przez kilkanaście lat byłem piewcą teorii, że nie ma sceny, na której jest tyle zawiści, ile na polskiej scenie reggae. Teraz patrzę na to trochę inaczej. Na każdej scenie są ludzie i ludzie, którzy chcą namieszać, zrobić jakiś problem. Ja na scenę reggae obrażałem się kilkanaście razy. Potem wracałem skruszony

– opowiada wokalista Jamal, Miodu.

Handlowałem zawsze czymś. Albo to były narkotyki, albo ciuchy. Przez 10 lat byłem sam uzależniony od heroiny. Ja się tego nie wstydzę. Byłem dwa razy w więzieniu. Uciekłem z więzienia w Tajlandii. W Grecji byłem 16 miesięcy w więzieniu. To są dwa kraje, gdzie nie mogę wrócić, niestety

– serbski promotor reggae rezydujący w Polsce, Boki, opowiada o swoim życiu z muzyką i nie tylko.

Podczas naszej ostatniej zespołowej rozmowy Dósioł próbował się tłumaczyć. Że był coraz mniej zaangażowany w zespół, bo jego mocniej reggae’owy kształt, jaki w pewnym momencie się uzewnętrznił, nie podobał mu się. Była to oczywiście pijacka gadka, samousprawiedliwienie, bo przecież na tenże kształt mógł mieć taki sam wpływ, jak każdy z nas. Alkohol tak już chyba robi z ludźmi – przestają widzieć, że mogą kształtować świat, a zaczynają świat obwiniać. Co by jednak nie mówić, dopóki reggae w życiu Dósioła było, przy całej swej niefrasobliwości, był to świetny koleś i dobry kumpel

– zmarłego basistę Alians i Świata Czarownic wspomina Kazi.

Poza tym w nowym numerze znajdziecie wywiady z Jahgą, Izaiash, Laid Blak, Tanyą Stephens i Paihivo oraz materiały o Kenie Boothe, Rokosz, Roots Rockets, The Skints, Davidzie Boomah. Jest też opowieść Thomasa Lewickiego, Polaka mieszkającego w Niemczech o tamtejszym reggae oraz jego koneksjach z naszym krajem.

Są też Listy z Jamajki, kolejny odcinek wspomnień Symeona Ruty o historii polskiego reggae, niezwykle ciekawy materiał o autorze charakterystycznych, rysunkowych okładek albumów reggae Tonym McDermottcie, wspomnienie po guru rastafarian Bongo Tawneyu, Sushi z Tabu mówi o swoich ligowych meczach w rozgrywkach pingpongowych.

Są także oczywiście recenzje najnowszych albumów, newsy i ploteczki, felieton Sławka Gołaszewskiego, no i wyniki plebiscytu podsumowującego ubiegły rok w reggae.

Jest też słownik patos oraz fotoreportaże z festiwali Afryka i Winter Reggae. Do magazynu dołączona jest płyta przygotowana przez Rastastację. Usłyszycie na niej m.in. nowe piosenki Maleo Reggae Rockers, The Bartenders, Pajujo czy Talliba.

Free-Colours na Facebooku

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *