Album

Johnny Reggae Rub Foundation wydali drugi krążek

Gotowi na kłopoty? Niemiecka kapela Johnny Reggae Rub Foundation wypuściła nowy album. To porządna dawka miejskiego ska na dwa głosy.

Kontynuuj czytanie ▾
Johnny Reggae Rub Foundation albym Trouble cover

A czym właściwie jest „urban ska”? To autorskie określenie muzyków Johnny Reggae Rub Foundation, którzy czerpią inspiracje ze wszystkich dotychczasowych odsłon muzyki ska, ale nie chcą się identyfikować z żadną z nich. Za fundament swojej twórczości uznają skinhead reggae, które interpretują na różne sposoby.

Johnny Reggae Rub Foundation - photo of the band

Krótka historia Johnny Reggae Rub Foundation

Zespół  początkowo był pobocznym, akustycznym projektem Johnny’ego i Chrissy, gitarzysty i wokalistki The Fishedz. Muzycy z Kolonii nabrali rozpędu w 2013 roku, kiedy ich macierzysta formacja zakończyła działalność. Przez chwilę na basie grał z nimi dawny kolega z kapeli, Christoph, którego później zastąpił Rolo. Przez kilka lat grali w trzyosobowym składzie. Chrissy nie tylko śpiewa, ale gra też na klawiszach, a Johnny jednocześnie grał na gitarze i specjalnie przygotowanym przez siebie zestawie perkusyjnym, który obsługiwał stopami. W zeszłym roku dołączył do nich Sgt. Pepper, były bębniarz electro-rockowego zespołu Rakede.

Pierwsza piosenka, którą nagrali, to cover klasyka z lat 70., „Johnny Reggae” (nazwa zobowiązuje, prawda?). Na drugą stronę tej siódemki trafiła autorska kompozycja Johnny Reggae Rub Foundation „Threesome”. Winyl wyszedł w 2012 roku. Dwa lata później wypuścili kolejnego singla, „Coolit Down”, a zmiksował go Victor Rice.

W 2015 roku ukazała się EP-ka „Punk”, na którą trafiły covery Operation Ivy, Dead Kennedys, Misfits i Rancid. Gościnnie na saksofonie zagrał David Hillyard.

Debiutancki długogrający album Johnny Reggae Rub Foundation, „No Bam Bam” wyszedł w 2018 roku. Zespół ponownie współpracował z Victorem Ricem, który wyprodukował płytę.

W tym samym roku ukazała się kolejna siódemka Kolończyków. Trafił na nią utwór „This Is Ska”, który jest hymnem znanego niemieckiego festiwalu o tej samej nazwie. Na stronie B znalazła się piosenka „Oi Oi Oi” nawiązująca do klimatu najlepszych hitów Judge Dreada.

Johnny Reggae Rub Foundation – Trouble

Drugi długogrający album Johnny Reggae Rub Foundation, „Trouble”, ukazał się 14. lutego nakładem wytwórni Pork Pie. Tym razem za nagrania, miksy i produkcję odpowiadał Johnny, który razem z Chrissy napisał wszystkie piosenki. Jest ich teoretycznie 12, ale pierwsza to intro / credo zespołu. Moim zdaniem zbędne, ale to dlatego, że lubię, kiedy płyta zaczyna się mocnym akcentem. Muzycznie jest tu i early reggae i inspiracje 2 Tonem czy trzecią falą ska. Teksty, podobnie jak na debiucie, często dotyczą tematów społecznych.

Album promuje klip do utworu „Shut Up”.

 

Fot.: mat. pras.

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *