Festiwale

Ken Boothe na festiwalu Reggaeland! (+pierwsi polscy artyści)

Jeden z najważniejszych wokalistów rocksteady, Ken Boothe wystąpi na Reggaelandzie w Płocku (12-14 lipca). Będzie to pierwsza wizyta jamajskiego muzyka w Polsce. Pierwsi ogłoszeni polscy wykonawcy festiwalu to m.in. Diana Levi i Jam Vibez.

Kontynuuj czytanie ▾

Ken Boothe urodził się w 1948 roku w Kingston na Jamajce. Debiutancki solowy album „Mr. Rock Steady” nagrał w wieku dwudziestu lat. W 1974 roku wylansował swój pierwszy wielki hit – „Everything I Own”. Utwór trafił na pierwsze miejsce brytyjskiej listy przebojów. W końcówce lat 60. i całych 70. muzyk nagrał ponad dziesięć płyt, z których pochodzi wiele hitów, m.in. „The Train Is Coming” i „Crying Over You”. Przez kolejne dekady Boothe poruszał się nie tylko w nurcie rocksteady, ale także reggae i soulu. To zapewniło mu światową rozpoznawalność. W latach 80. i 90. nagrywał zdecydowanie mniej, jednak na każdej z płyt można odnaleźć utwory, które cieszyły się wielką popularnością, choćby „Don’t You Know”. W roku 2012 Boothe zaskoczył wszystkich wydając nowy album „Journey”, który jest osobistą opowieścią o dorastaniu w biedzie, szybkiej karierze i starzeniu się. Do dziś muzyka często przeciwstawia się nieżyjącemu już Altonowi Ellisowi, jedynej gwieździe ery rocksteady, która popularnością dorównywała Boothe’owi. O ile jednak wokal Ellisa był gładki, delikatny, o tyle Boothe do dziś czaruje głębią swojego głosu.

Pierwsi polscy wykonawcy festiwalu to m.in. Diana Levi, Jam Vibez i Pandadread Sound System. Diana Levi to wokalistka, która przez lata poruszała się w w klimatach funk, soul i jazz. Ostatnio skupiła się głównie na muzyce reggae, a szczególnie jej odmianie dub, digital style. W zeszłym roku wraz z niemieckim producentem Aldubb wydała winyl „Nikt nam nie mówił”. Jam Vibez to czteroosobowy kolektyw grający najlepsze brzmienia digital reggae, raggamuffin i dub. Występują od 2005 roku. Trzy lata później wydali mixtape „Jamaican Stylee”. Pandadread Sound System to dziesięciokilowatowa tuba propagandowa, skupiająca wokół siebie selektorów i wokalistów z Trójmiasta i okolic. Operatorzy sound systemu czerpiąc pełnymi garściami z tradycji muzyki jamajskiej, w swojej selekcji eksperymentują z jej współczesnymi, elektronicznymi wcieleniami. Wszyscy z wymienionych muzyków wystąpią w namiocie zarządzanym przez poznański label Ictus. Pojawią się w nim także: Rise up! sound system, kolektyw Dub Exciters, selektorski duet olaH&Klon, warszawski kolektyw Fatty Fatty, selektorzy G-Hot Sound, skład Roots Melody, DJ Grabadub oraz RasTa RasTamta sound system.

Tylko do końca marca karnety na Reggaeland kosztują jedynie 30 zł (z polem namiotowym). Po raz pierwszy w tym roku będzie można nabyć bilety VIP na festiwal. Wejściówka za 200 zł upoważnia do wstępu do namiotu VIP z nielimitowanym cateringiem, otrzymania koszulki festiwalowej oraz plakatu. Liczba karnetów VIP jest ograniczona do 100 sztuk. Organizatorami Reggaelandu są Płocki Ośrodek Kultury oraz Urząd Miasta Płocka.

Reggaeland 2013, Płock, plaża nad Wisłą, 12-14 lipca, www.reggaeland.eu

Reggaeland na Facebooku: www.facebook.com/ReggaelandPlockFestival

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *