Książki i komiksy

Książkowe reggae-nowości

Na przyszły miesiąc zapowiedziano kilka premier książek o reggae.

5. listopada brytyjskie wydawnictwo Soul Jazz Records wyda 2 książki: "Reggae 45 Soundsystem – The Label Art of Reggae Singles" i "Reggae Soundsystem – Original Reggae Album Cover Art".

Kontynuuj czytanie ▾

Dzięki 7-calowym singlom o prędkości odtwarzania 45 obr./min. muzyka reggae docierała najpierw do publiczności w salach tanecznych Kingston, a później do ludzi na całym świecie. W pierwszej z książek – „Reggae Soundsystem 45: The Label Art of Reggae Singles: A Visual History of Jamaican Reggae 1959-1979” – na 480 stronach znajdziemy okładki (reprodukowane w pełnym rozmiarze) i historie ponad 1000 płyt, poczynając od początków muzyki reggae w końcówce lat 50., a kończąc na latach 70. Wyboru dokonał Steve Barrow, autor książki „Rough Guide to Reggae” oraz założyciel wydawnictwa Blood & Fire. Współautorem książki jest Stuart Baker, założyciel Soul Jazz Records.

Drugą książką, która swoją premierę będzie miała na początku listopada jest „Reggae Soundsystem: Original Reggae Album Cover Art: A Visual History of Jamaican Music From Mento to Dancehall”, autorstwa Barrowa i Bakera. Na 239 stronach zamieszczono kilkaset pełnowymiarowych okładek płyt, od czasów mento po wynalezienie ska, rocksteady, roots reggae, dubu i dancehallu. W sumie 60 lat jamajskich dźwięków.

Warto przypomnieć, że w zeszłym roku wydawnictwo Soul Jazz wydało „The Cover Art of Studio One Records„.

13. listopada natomiast, nakładem Sterling Publishing, ukaże się „The Encyclopedia of Reggae: The Golden Age of Roots Reggae”. Encyklopedia ta skupia się na złotej erze muzyki reggae, od końca lat 60. do połowy lat 80. Na 352 stronach znaleźć można sylwetki ponad 200 najważniejszych wykonawców, producentów i impresariów reggae. Do tego ponad 500 zdjęć, nierzadko bardzo rzadkich.

Autorem książki jest Mike Alleyne, dziennikarz, krytyk muzyczny i profesor specjalizujący się w kulturalnej i gospodarczej historii muzyki karaibskiej. Jest autorem artykułów (na temat muzycznych i historycznych korzeni reggae) w licznych czasopismach. Ponadto wykłada na Middle Tennessee State University.

Książkę wstępem opatrzył Sly Dunbar.

Sporo tytułów książek o muzyce jamajskiej, w tym biografii i autobiografii, znaleźć można na naszym forum.

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *