Festiwal

Ostróda Reggae Festival odsłania pierwsze karty

Organizatorzy Ostróda Reggae Festivalu ujawnili pierwszych zagranicznych artystów, którzy zagrają na przyszłorocznej, już dziewiętnastej, edycji festiwalu.

Kontynuuj czytanie ▾

Na Red Stage ostródzkiego festiwalu wystąpią Gentleman’s Dub Club z Wielkiej Brytanii, Samory I z Jamajki oraz Jahneration z Francji.

Gentleman’s Dub Club to 9-osobowy zespół założony w Leeds na początku 2006 r. Dzięki stylowi opartemu na reggae, dub, ska i roots, GDC dzięki super wysokiej energii wkroczyli na brytyjską scenę, grając na hucznych imprezach i festiwalach w całym kraju. Łącząc perfekcyjny groove i mocne brzmienie, Gentleman’s Dub Club zapewniają dobrą imprezę spragnionym treningu na parkiecie tłumom w każdym wieku. Ich występy często kończą się szaleńczym młynem pod sceną, przypominającym imprezy ska z połowy lat 80-tych. Efekty na żywo i dubowy mix sprawiają, że dźwięk jest krystalicznie czysty, a ich dynamika na scenie zapewnia hipnotyzujące doświadczenie.

Zespół supportował m.in. Madness, Jerry’ego Dammersa (The Specials), Roots Manuva, The Streets, The Wailers, Zion Train, Foreign Beggars Live Band i innych. Pojawili się na Glastonbury, Latitude Festival, Outlook Festival, Secret Garden Party, Summerjam. Grali już także, w 2013 r., na Ostróda Reggae Festivalu. W 2017 r. wydali uznany album z The Nextmen, „Pound for Pound”, z udziałem Joe Dukie (Fat Freddy’s Drop), Chali 2na (Jurassic 5), Kiko Bun i Hollie Cook. Teraz Gentleman’s Dub Club powraca z piątym, gorącym albumem „Lost in Space”. Prawdziwi koneserzy łączenia wpływów gatunków takich jak dub, reggae, ska, kultura basowa, jazz i wszystko pomiędzy, tym razem przyjęli futurystyczny ton, kontynuując misję odkrycia ostatecznego basu. Album promują pierwsze single, „Stardust” i „Turning Back” z Million Stylez, a album zostanie wydany w styczniu 2019 r. przez Easy Star Records.

GDC zagrają na Red Stage w piątek 12.07.2019 r.

Duet Jahneration założyli w 2009 r. paryscy wokaliści Theo i Ogach.  Ich kariera rozpoczęła się od sukcesu wydanych w 2011 r. pierwszych singli „Me Nah Fed up” z Naâmanem i „The Answer”. Na początku 2013 r. duet wydał pierwszą wyprodukowaną przez siebie epkę „The Foreword”. Dwa lata później Jahneration połączyli siły z wytwórnią Ovastand. Wtedy narodził się pełny skład zespołu live, który można było zobaczyć na trasie we Francji i w… Indiach. Jahneration oferuje swój autorski i niezwykle skuteczny muzyczny wszechświat. Przekonują do siebie tłumy chwytliwymi melodiami i pozytywnie motywującymi tekstami – głównymi składnikami tego paryskiego dźwiękowego koktajlu. W 2017 r. wydali swój pierwszy album z udziałem m.in. Deana Frasera, Naâmana i Meta Dia. Zostali zaproszeni w roli supportu Dub Inc na wyprzedanym koncercie w słynnym paryskim Zenith. Ich koncert zarejestrowany i wyemitowany został przez Arte TV. Październik 2018 r. przyniósł drugi album „Mic Sessions Vol.1”. Koncepcją płyty jest udział gościnnych wokalistów w każdej z piosenek. Usłyszysz tam Dub Inc, Naâmana, Derajah, Yanissa Odua, Volodia i wiele innych. Album promowany jest serią „street videos” – ulicznych występów przed mikrofonem. Statystyki pokazują miliony odsłon.

Jahneration zagrają na Red Stage w sobotę 13.07.2019 r. Będzie to ich pierwszy koncert w Polsce!

Samory I obecny jest na lokalnej scenie reggae od 2015 r. zdobywając uznanie jako „Break-through Artist of the Year”. Jego pierwszym międzynarodowym wydawnictwem był singiel „Sceptre” wyprodukowany przez Russa Disciple z Wielkiej Brytanii. Rok później świat usłyszał go z niemieckimi producentami Silly Walks w „I am Gad”. Ponadto „Take me Oh Jah” i „African Daughter” były przebojami na międzynarodowe radiowych falach.

Przełomowym momentem w jego karierze była praca z uznanym jamajskim producentem Rory Stonelove. „Daje nam spojrzenie oczami młodzieży z getta we współczesnych czasach” – skomentował Rory na początku tego nowego rozdziału. Ich pierwszy singiel, „Rasta Nuh Gangsta” (wydany w 2017 r.), stał się natychmiastowym hitem (prawie 4 miliony odsłon!) i jest prawdziwym manifestem przeciwko brutalnym postawom gangsterów. Debiutancki album „Black Gold” został wydany przez wytwórnię Black Dub w marcu 2017 r. Wśród wielu znakomitych piosenek znajduje się tam także wyjątkowy cover „Is it Because I’m Black” Syla Johnsona – arcydzieło historii muzycznej walki o rasową równość.

Reggaeville.com napisał o albumie: „Płyta reggae w najbardziej elementarnej formie gatunku. Bez łatwych tematów piaszczystej plaży i słońca, bez błyskotliwych nalotów na popowe rynki. Ciężkie, boleśnie szczere korzenie, które Samory przemienia się w prawdziwy memoriał historii, z której narodziło się reggae – muzyki cierpienia”.

Po światowym sukcesie płyty, Samory’ego można było zobaczyć latem 2018 r. na najważniejszych europejskich festiwalach takich jak Reggae Sun Ska, Rototom Sunsplash czy Boomtown.

Jego najnowsze produkcje to „Call on Jah” na rytmie nagranym w Hiszpanii przez muzyków Najavibes i zmiksowanym przez Roberto Sáncheza oraz „Feeling” z powracającym za mikser Rory Stonelove.

Samory I,  wraz ze swoim zespołem The Black Heart, zagra w Ostródzie na Red Stage w niedzielę 14.07.2019 r. Będzie to jego pierwszy występ w naszym kraju.

Ostróda Reggae Festival odbędzie się w dniach 11-14 lipca 2019 r. Do końca stycznia 4-dniowy karnet kupicie za 180 zł. W lutym – 190 zł, marcu – 200 zł itd. Od 1 lipca cena karnetu to 270 zł. Będą także dostępne bilety jednodniowe, 4-dniowe karnety rodzinne oraz karnety Golden VIP. Szczegóły znajdziecie na TUTAJ.

Bilety zakupić można na stronie ORF oraz na stronie eBilet.pl i  we wszystkich stacjonarnych punktach sieci eBilet w Polsce (lista i adresy).

Tekst napisano na podstawie materiałów organizatora Festiwalu.

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *