Poniżej informacje na temat obu jamajskich artystów.
LUCIANO (Jamajka)
Muzyka na Jamajce nie byłaby czym jest obecnie bez osiągnięć jego trwającej prawie dwadzieścia lat kariery, obejmującej ponad 40 albumów. Za swój zawsze pozytywny przekaz zwany “The Messenger”, zaprezentuje w Ostródzie nowy album nagrany z Mad Professorem.
Wraz z wydaniem swojej przełomowej płyty „Where There is Life” w 1995 Luciano stał się jednym z najważniejszych wokalistów reggae w ostatnich latach i największą nadzieją na przetrwanie roots reggae w erze cyfrowego dancehall. Wielu z jego tak zwanych „świadomych” rówieśników złamało się nagrywając utwory gloryfikujące seks i przemoc, aby dotrzeć tylko na listy przebojów. Luciano szacuje, że nagrał co najmniej 40 albumów – „Mam w sobie tak dużo muzyki i tekstów, że nie mogę zatrzymać tego w sobie”. Urodził się jako Jepther Washington McClymont w 1964 roku w parafii Manchester. Wychował się w rodzinie Adwentystów i śpiewał w chórze kościelnym. Jego ojciec pozostawił mu po śmierci gitarę. Jego matka jest również obdarzona talentem do śpiewu. Luciano śpiewał w lokalnych klubach i chwytał za mikrofon na sound systemach. W późnych latach 80-tych przybył do Kingston z nadzieją na zrobienie kariery. Nagrywał dla kilku producentów, ale nie dokonał żadnych znaczących postępów dopóki nie spotkał Freddie McGregora. „Shake It Up” stał się hitem numer jeden w Wielkiej Brytanii w 1993 roku. Wkrótce okazało się jednak, że idealnym producentem dla Luciano jest Phillip „Fatis” Burell z Xterminator Records. Luciano i Fatis (obok wybitnych muzyków takich jak saksofonista Dean Fraser i perkusista Sly Dunbar) stworzyli kilka wyjątkowych albumów jak „The Messenger” i „Sweep Over My Soul”. Ostatni album Luciano „Rub-A-Dub Market” (2011) dowodzi, że wokalista jest niczym wino dobrego rocznika, które w miarę dojrzewania staje się coraz lepsze. Teraz The Messenger ponownie pokaże umiejętność przykuwania uwagi odbiorców na całym globie swym nowym albumem, który ukaże się w tym roku. Wyprodukowany w londyńskim studio Ariwa przez samego Mad Professora, “Deliverance” jest mieszanką roots and culture z pięknymi melodiami lovers rock. Utwór tytułowy to cover idola Luciano, Dennisa Browna.
Luciano wystąpi w Ostródzie ze swoim brytyjskim zespołem Messenjah.
Reggae jest muzyką, ale również czymś dużo więcej. To rytm ułożony pod lament biedaka. To gwarancja ze strony śpiewaka dla bojownika, że świat stanie się lepszy.
www.lucianoreggae.com
www.myspace.com/lucianomessenjah
DON CARLOS (Jamajka)
Współzałożyciel jednej z najważniejszych grup reggae w historii – Black Uhuru może pochwalić się również dorobkiem kilkunastu solowych albumów. Ta misja wciąż trwa, a upływ czasu zauważalny jest jedynie na jego siwej brodzie. Don Carlos powraca do Polski by po raz pierwszy pojawić się w Ostródzie.
Don Carlos (wł. Euvin Spencer) urodził się i wychował w Waterhouse na Jamajce – nie tylko słynnej dzielnicy biedy, ale również miejsca pochodzenia wielu kluczowych dla reggae artystów, jak np. King Tubby.
W 1973 roku z mieszkającymi w sąsiedztwie Derrickiem „Duckie” Simpsonem i Rudolphem „Garthem” Dennisem założył legendarne trio wokalne Black Uhuru. Garth potem zasilił skład the Wailing Souls a Ducky stał się centralną figurą zespołu. Jako część trio Don Carlos odegrał ważną rolę w nagraniu pamiętnego debiutu “Love Crisis” w 1977 roku (potem wydanego ponownie jako “Black Sounds of Freedom”). Jednakże po roku Don Carlos zdecydował się porzucić Black Uhuru na rzecz solowej kariery. Wydał kilkanaście solowych albumów, w tym pamiętne “Harvest Time”, “Day to Day Living” i “Them Never Know a Natty Dread”, wszystkie wydane w ciągu zaledwie jednego roku (1982). W 1989 roku powrócił jednak do Black Uhuru, by uczestniczyć w nagraniu albumów „Now”, „Iron Storm”, „Mystical Truth” oraz „Strongg”. Wszystkie odniosły sukces i były nominowane do nagrody Grammy w kategorii najlepszy album reggae. Jego ostatni solowy album i pierwszy wydany nakładem własnej wytwórni Don Carlos Records – “Changes” (2010), również nie rozczarowuje fanów. Don Carlos już nie tylko śpiewa, ale również zajmuje sie produkcją i ujawnia swój eklektyczny muzyczny smak. Usłyszysz tu kilka stylów – modern roots, lovers, rocksteady, dancehall a nawet drum & bass. Jego przekaz pozostaje niezmieniony – pozytywny, podnoszący na duchu i wychwalający cnoty Jah. Podczas swoich nieustających europejskich tras Don Carlos ze swoim zespołem Dub Vision występował między innymi w Bielawie (2007) oraz podczas Przystanku Woodstock (2009).
Mój ojciec zwykł śpiewać. Był krawcem i nocami szył w domu spodnie. Gdy zdarzało mi się obudzić to widziałem go śpiewającego przy pracy. Wtedy dołączałem do niego.
www.doncarlosreggae.com
www.facebook.com/DonCarlosReggae
www.ostrodareggae.com
www.facebook.com/Ostrodareggaefestival
Dyskusja