Festiwal w swojej formule dystansował się od tradycyjnego „spędu kapel”, był bardziej wydarzeniem z pogranicza performansu i widowiska muzyczno – parateatralnego, o własnej logice i dynamizmie. Rezygnacja z formuły konkursu i postawienie na wyszukiwanie młodych buntowników sceny muzycznej, nieszukających komercyjnego splendoru, ale autentycznego wspólnego grania i przeżywania w imię braterstwa i wolności, od początku było nadrzędną ideą festiwalu.
Pierwsza edycja odbyła się 6 i 7 października 1983 r. Ostatnia – w sierpniu 1990 r. Wbrew nazwie, na Róbrege grały nie tylko zespoły reggae’owe. Jak wyjaśniał Paweł „Kelner” Rozwadowski, jeden z organizatorów festiwalu:
Nigdy nie było tak, że festiwal jest nastawiony na kapele reggae. Hasło „róbrege” znaczy: rób dobrą zabawę, przekazuj dobre treści.
Koncert, który odbędzie się 6 października 2013 r., zatytułowany „Róbrege 30 lat później Reaktywacja”, jest zapowiedzią powrotu festiwalu do kalendarza imprez. Jak informują organizatorzy:
Planujemy w 2014 roku kolejną edycję Grand Festiwalu Róbrege w formie, w której organizowany był w latach 80, czyli minimum dwa dni święta muzyki i wolności.
W tym roku na Grand Festiwalu zagrają: Twinkle Brothers, Izrael & goście (Kayah, Pablopavo, Vienio), Tymon & The Transistors, Deuter & Future Folk, oraz Natural Mystic Akustycznie.
Dyskusja