Festiwale

Reaktywacja festiwalu RÓBREGE!

Po ponad 20-letniej nieobecności powraca warszawski Grand Festiwal "Róbrege". Róbrege było imprezą organizowaną przez warszawski klub studencki Hybrydy oraz ludzi z nim związanych. Inicjatorami festiwalu Sławomir Rogowski (podówczas kierujący klubem) oraz Robert Brylewski i Sławomir Gołaszewski (będący członkami Izraela).

Kontynuuj czytanie ▾

Festiwal w swojej formule dystansował się od tradycyjnego „spędu kapel”, był bardziej wydarzeniem z pogranicza performansu i widowiska muzyczno – parateatralnego, o własnej logice i dynamizmie. Rezygnacja z formuły konkursu i postawienie na wyszukiwanie młodych buntowników sceny muzycznej, nieszukających komercyjnego splendoru, ale autentycznego wspólnego grania i przeżywania w imię braterstwa i wolności, od początku było nadrzędną ideą festiwalu.

Pierwsza edycja odbyła się 6 i 7 października 1983 r. Ostatnia – w sierpniu 1990 r. Wbrew nazwie, na Róbrege grały nie tylko zespoły reggae’owe. Jak wyjaśniał Paweł „Kelner” Rozwadowski, jeden z organizatorów festiwalu:

Nigdy nie było tak, że festiwal jest nastawiony na kapele reggae. Hasło „róbrege” znaczy: rób dobrą zabawę, przekazuj dobre treści.

Koncert, który odbędzie się 6 października 2013 r., zatytułowany „Róbrege 30 lat później Reaktywacja”, jest zapowiedzią powrotu festiwalu do kalendarza imprez. Jak informują organizatorzy:

Planujemy w 2014 roku kolejną edycję Grand Festiwalu Róbrege w formie, w której organizowany był w latach 80, czyli minimum dwa dni święta muzyki i wolności.

W tym roku na Grand Festiwalu zagrają: Twinkle Brothers, Izrael & goście (Kayah, Pablopavo, Vienio), Tymon & The Transistors, Deuter & Future Folk, oraz Natural Mystic Akustycznie.

www.facebook.com/robrege

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *