Nagrania

Sari Ska Band – Nic tak nie cieszy jak krzywda bliźniego

Śląsk i Zagłębie stały się w ostatnim czasie niekwestionowaną mekką grup nawiązujących w swojej twórczości do jamajskich korzeni.

Ska, reggae, rocksteady i swing są także inspiracją dla powołanej do życia w 2004 roku formacji Sari Ska Band tworzonej przez muzycznych zapaleńców z Żor i Rybnika. Ilość osób w składzie, a co za tym idzie, instrumentów decydujących o brzmieniu, tłumaczy określenie „band” w nazwie zespołu, który bez przesady można by nazwać także ska orkiestrą.

Kontynuuj czytanie ▾

Grupa znana jest już na polskiej scenie ska i reggae zarówno z racji kilkuletniego stażu scenicznego jak i mających podobnie długą tradycję corocznych festiwali muzyki jamajskiej organizowanych przez siebie w Żorach pod nazwą Sari Ska Fest.

Mieszanka wpływów reggae, ska, swingu i rocka to tylko połowa prawdy o dokonaniach Sari Ska Band… Reszta to doskonale radząca sobie sekcja dęta, wyrazisty wokal, intrygujące klawisze, niezbyt często spotykanie w składzie rodzimych zespołów ska i teksty osadzone w śląskich realiach, bliskie codziennym problemom ale podane z odpowiednią dozą luzu i poczucia humoru. Nie sposób wreszcie nie wspomnieć o porywających kompozycjach, z których większość już przed wydaniem płyty zespołu stała się koncertowymi przebojami. Wszystko to stanowi o niewątpliwej wartości muzyki serwowanej przez śląski band.

W kompozycjach grupy dominują skoczne, motoryczne kompozycje nawiązujące do stylistyki legendarnej wytwórni Two Tone. Nie brak jednakże momentów bardziej nastrojowych, w których zespół zbliża się do miękkiego brzmienia rocksteady nie odmawiając sobie wycieczek w stronę reggae i swingu.

Po latach koncertowego szlifowania formy Sari Ska Band we współpracy z Jimmy Jazz Records objawiali się w listopadzie 2009 roku debiutanckim albumem zatytułowanym po prostu… „100% Sari”. Ich muzyka nie powinien zawieść nikogo kto ceni sobie dokonania krajowych wykonawców z kręgu muzyki jamajskiej, a Sari Ska Band za jego sprawą dołączają do grona najsolidniejszych wykonawców tego typu w Polsce.

Wiosną 2010 roku Sari Ska Band nawiązało współpracę z Metrowym (3oda Kru), czego pierwszym efektem był utwór „Wolne Konopie”, który znalazł się na składance Naturalna Moc Słowa, wydanej nakładem wytwórni protest song.

Latem 2012 zespół nakładem własnym wydał drugi krążek o kontrowersyjnym tytule „Nic tak nie cieszy jak krzywda bliźniego”. Album jest zupełnie inny niż poprzedni i pokazuje jak szeroko poza ramy ska i reggae zespół potrafi wychodzić. Każdy utwór jest inny, na płycie nie ma powtarzalności a słychać w nim wpływy różnej muzyki przykładem niech jest tango, muzyka bałkańska czy nawet disco lat osiemdziesiątych. Jednym słowem mieszanka wybuchowa na której każdy znajdzie coś dla siebie.

Zespół od samego początku jest znany z bardzo żywiołowych, energetycznych koncertów podczas których charyzmatyczny i spontaniczny wokalista potrafił porwać do zabawy każdego. Dlatego też zespół często gościł na znanych festiwalach, chociażby na Przystanku Woodstock.

Utwory:
1. Seniorita (feat. Metrowy)
2. Komers
3. Tacy jesteśmy (feat. Lingo)
4. Follow Me (feat. Metrowy)
5. Gdybym był…
6. Daj mi tę noc (cover)
7. Chłopak na opak (cover)
8. DISS’co
9. Daj mi swą siłę
10. Serena bianco (w języku hiszpolskim)

www.facebook.com/sariskaband
www.myspace.com/sariskaband

KategorieMuzyka Nagrania

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *