Festiwale

Ska i reggae na Przystanku Woodstock 2014

Jutro w Kostrzynie zaczyna się Przystanek Woodstock, organizowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jeden z największych festiwali muzycznych w Europie.

Kontynuuj czytanie ▾

Także i w tym roku na Festiwalu nie zabraknie rytmów pochodzących z Jamajki, także w połączeniu z innymi gatunkami (od soulu po ciężkie granie). Zespoły polskie oraz zagraniczne usłyszycie zarówno na dużej i małej scenie, jak i w Pokojowej Wiosce Kryszny.

W pierwszy dzień Przystanku Woodstock na Dużej scenie zagrają ShataQS, PROTOJE & THE INDIGGNATION oraz Kamil Bednarek (laureat plebiscytu Złoty Bączek).

PROTOJE to ambasador ruchu Reggae Revival, twórca wielu międzynarodowych hitów, świetny tekściarz, a przede wszystkim artysta słynący z niezwykle energetycznych koncertów.

To, co obecnie dzieje się na Jamajce, ekscytuje fanów i krytyków muzycznych na całym świecie. Ruch Reggae Revival, który dał początek odrodzeniu świadomości muzycznej na tej karaibskiej wyspie, stał się już globalnym fenomenem, a Protoje jest bez wątpienia jedną z jego twarzy. Frontman i lider grupy The Indiggnation, świetny tekściarz, który w piosenkach woła o sprawiedliwość i w bardzo filozoficzny sposób daje upust wzburzeniu młodej generacji. Protoje mówi o przywróceniu standardów do sztuki, która w obecnych czasach podupadła, nawołuje do wzięcia społecznej odpowiedzialności za wypowiadane przez artystów słowa.

Oje Ollivierre urodził się w latach 80., choć przyznaje, że wolałby przyjść na świat dwie dekady wcześniej. Jest bez wątpienia jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy nowej generacji muzyków reggae. Niestrudzenie niesie przesłanie roots reggae w czasach zdominowanych przez syntetyczne brzmienia. Mottem Boba Marleya było uwolnienie ludzi z mentalnej niewoli poprzez muzykę, mottem Protoje jest uwolnienie ludzi z mentalnej niewoli poprzez sztukę, a muzyka jest jedną z jej form. Artysta stał się jednym z rzeczników ruchu Reggae Revival, skupiającego młodych muzyków, pisarzy, malarzy, literatów, którzy cierpliwie czekali na swoją kolej i teraz przejmują stery.

Debiutancki album Protoje zatytułowany „The Seven Year Itch” przebojem wdarł się do świata reggae, zyskując bardzo przychylne recenzje. Sam David Rodigan (legendarny brytyjski dziennikarz i światowej sławy specjalista w dziedzinie reggae) powiedział, że jest pod wrażeniem albumu, który, jego zdaniem, wnosi całkiem nową jakość do muzyki. Z kolei pierwszy singiel „Rasta Love” z gościnnym udziałem Ky-Mani Marleya obejrzany został na YouTube ponad 12 milionów razy.

Dwa lata po tym sukcesie, Protoje wydał swój drugi album „The 8 Year Affair”. Płyta ukazała się w lutym 2013 roku, a niespełna tydzień po premierze znalazła się na 4. miejscu powiązanej z Billboardem listy Next Big Sound. Redakcja Next Big Sound określiła Protoje mianem jednego z najszybciej rozwijających się artystów młodego pokolenia, nie tylko pod względem artystycznym, ale również konsekwentnym w działaniu. Album „The 8 Year Affair” znalazł się też w pierwszej piątce na listach przebojów iTunes Reggae w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii i Szwajcarii.

W 2010 r. artysta rozpoczął intensywne koncertowanie, zyskując coraz większą rzeszę fanów, którzy obok muzyki, docenili także jego zaangażowanie oraz zdyscyplinowane podejście do kariery. Wśród imprez, jakie odwiedził wraz z zespołem The Indiggnation, są m.in.: Sierra Nevada World Music Festival w Kalifornii, Rototom Sunsplash w Hiszpanii, Summerjam w Niemczech oraz Reggae Sun Ska we Francji.

Protoje i The Indiggnation kontynuują misję przywrócenia świadomego przesłania Roots Rock Reggae dla świata.

1 sierpnia na Dużej Scenie zaprezentują się Tabu (drugi laureat Złotego Bączka), Skindred, KY-MANI MARLEY i Ska-P.

„Poszukiwacz Przygód”, bo tak brzmi dokładne tłumaczenie wschodnioafrykańskiego imienia Ky-Mani Marleya, już od pierwszej płyty „Like Father Like Son”, zawierającej covery piosenek słynnego ojca, zabiera słuchacza w niesamowitą muzyczną podróż. Pytany, dlaczego pierwszy krążek z własnymi produkcjami zatytułował „The Journey”, czyli „Podróż”, odpowiada: „Mam nadzieję, że moja muzyka przenosi w wiele różnych miejsc. Także sam proces jej tworzenia był dla mnie podróżą”. Tymi słowami Ky-Mani streszcza w zasadzie całą swoją twórczość, która nie poddaje się żadnym próbom zaszufladkowania.

Na początku Ky-Mani wcale nie myślał o karierze muzyka. Jak sam przyznaje, sport był od zawsze jego wielką miłością. Pierwsze lekcje gry na pianinie, gitarze, a następnie trąbce w szkolnym zespole, pobierał za namową matki. „Naprawdę lubiłem muzykę, ale nie uważałem, że zapewni mi ona dobrą przyszłość. Już wtedy była dla mnie czymś ważnym, ale nie zdawałem sobie z tego sprawy dopóki nie stało się to oczywiste” – wyjaśnia w jednym z wywiadów. Anita Belvanis, była mistrzyni Jamajki w tenisie stołowym, miała znaczący wpływ na rozwój dorastającego syna. Sport był w ich domu na porządku dziennym, zarówno na Jamajce, jak i później w Miami, dokąd Ky-Mani przeprowadził się wraz z nią w wieku 9 lat.

Już jako nastolatek Ky-Mani postanawia spróbować swoich sił w śpiewaniu. Skłania go do tego propozycja uczestnictwa w sesji nagraniowej w Miami. Jej przyjęcie staje się przełomowym momentem w jego życiu – od tej chwili kroczy przez życie artystyczną ścieżką. Do zostania wokalistą przekonuje go bez wątpienia także spuścizna artystyczna ojca, króla muzyki reggae – Boba Marleya. Ky-Mani przyznaje: „To trudne. Wszyscy czegoś ode mnie oczekują, ale ja w zasadzie nie czuję presji, ponieważ naprawdę szczerze robię dokładnie to, co chcę.” Wkrótce młody Marley zaczyna nagrywać utwory, eksperymentować i tworzyć razem ze swoimi braćmi.

Niedługo potem podpisuje kontrakt z wytwórnią Shang Records And Managment, której założycielem był Clifton „Specialist” Dillon – pionier muzyki dancehall, który wprowadził ją na międzynarodowy rynek. Ky-Mani nagrywa kilka singli. Pierwszym z nich jest „Judge Not” z gościnnym udziałem Patra. Następne single – „Dear Dad”, „Who The Cap Fit” oraz „Sensimillia” – pomagają mu zyskać reputację na światowej scenie reggae. W 1997 roku na krążku Eddy’ego Granta „Electric Avenue” łączy swoje siły z Praswell’em z zespołu The Fugees.

Poziom jego popularności mocno wzrasta po występie na Midem (międzynarodowe show muzyczne), które po raz pierwszy w historii tej imprezy odbywa się w Miami. Ky-Mani prezentuje się tam, przed wypełnionym po brzegi Cameo Theatre, w niesamowicie energicznym show. Koncert oglądają widzowie w 36 krajach. Marley szybko staje się jednym z najbardziej pożądanych muzyków na światowej scenie muzycznej.

Ky-Mani współpracuje także z P.M. Dawn oraz Gee Street/V2 Records, co pomaga mu ugruntować zdobytą pozycję. Jego płyta „Many More Roads” z 2001 roku zdobywa nominację do nagrody Grammy w kategorii „Najlepszy Album Reggae”. Marley występuje w kilku filmach, z których najbardziej znanym staje się „One Love” z 2003 roku.

Ky-Mani Marley łączy w swojej twórczości wiele odmian muzycznych, a każdy kolejny wydany przez niego album zaskakuje. Od „Like Father Like Son” aż po „The Radio” z 2007 roku prezentuje oryginalny styl śpiewania, a przy tym kontynuuje idee propagowane przez ojca: „Moje przesłanie zawsze idzie w parze z miłością i jednością. One są najważniejsze i jeśli ludzie mogą to poczuć słuchając moich utworów to znaczy, że wszystko zrobiłem tak, jak należy”.

Ky-Mani nieprzerwanie koncertuje, odwiedzając najważniejsze festiwale muzyczne na świecie oraz pracuje nad nowym krążkiem, zatytułowanym „New Heights”, który ma się ukazać w 2014 roku.

Na przystanku Woodstock artysta zaprezentuje specjalny projekt Tribute to Bob Marley.

Ostatni dzień Woodstocku to przede wszystkim koncerty Mariki i jej Spokoarmii oraz Manu Chao La Ventura.

W Pokojowej Wiosce Kryszny, która rozpoczyna swą działalność już dzisiaj zagrają: Chilli Crew, Paihivo, Natural Mystic, Ras Luta, Mesajah, THE SYNKI, Bongostan, Radical Soul Ammunition oraz Enchantia.

Specjalnie dla was przygotowaliśmy rozpiskę, w której zaznaczyliśmy wszystkich artystów grających ska, reggae lub łączący jamajskie rytmy z innymi gatunkami.

HARMONOGRAM

www.facebook.com/PrzystanekWoodstock

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *