Nagrania

Nie kupuj pralki – zatańcz jamaicę do kultowych piosenek Alibabek

Bardzo długo na to czekaliśmy i w końcu się udało. Album "Tribute to Alibabki" trafiła na sklepowe półki. Zawiera największe przeboje grupy w jamajskich aranżacjach opracowanych przez zespół The Bartenders.

Kontynuuj czytanie ▾
zdjęcie zespołu Alibabki z lat 60. i okładka płyty Tribute to Alibabki

Ta historia zaskakuje wiele osób. Jak to się stało, że muzyka ska trafiła do leżącej za żelazną kurtyną Polski już w latach 60.? Pierwszą płytę w tym stylu nagrała najpopularniejsza grupa wokalna tamtych czasów, Alibabki. Ich debiutancka EP-ka, „W rytmach Jamajca ska”, to dla polskich rude girls & boys krążek kultowy. Szkoda, że historia nie potoczyła się jak w tekście jednej z piosenek i jamajskie granie nie stało się nad Wisłą tak popularne, jak choćby twist. Pół wieku później Polacy wciąż nie wiedzą, czym jest ska, ba – o swoim flircie z jamajszczyzną zapomniały same Alibabki.

W 2015 roku promotor reggae Janusz „Yasman” Kusz i dziennikarz muzyczny Mirosław „Maken” Dzięciołowski postanowili uczcić 50. rocznicę wydania „W rytmach Jamajca ska”. Tak narodził się projekt Tribute to Alibabki.

Alibabki (i nie tylko) śpiewają z The Bartenders

Alibabki i The Bartenders po festiwalu Męskie Granie 2016
Alibabki i The Bartenders na Męskim Graniu, fot. RASTAtrooper

Yasman i Maken zaprosili do projektu stołeczną ekipę The Bartenders. Podobno na pierwszym spotkaniu usłyszeli od Barmanów, że w tym kraju tylko oni są w stanie taki pomysł zrealizować. Kto inny byłby w stanie przełożyć klasykę polskiej piosenki na bujające jamajskie granie?

Obie strony uczyły się od siebie nawzajem. The Bartenders podglądali przy pracy legendy muzyki rozrywkowej (jeśli w waszych ulubionych polskich przebojach z lat 60. i 70. śpiewał żeński chórek, to prawdopodobnie były to Alibabki). Ich starsze koleżanki poznawały kulturę jamajską i polskie środowisko reggae.

Do projektu dołączyli wokaliści i wokalistki z różnych pokoleń, którzy reggae śpiewają na co dzień (jak np. Dawid Porta, I-Grades, Wojciech Brodi Turbiarz, Earl Jacob i Junior Stress) albo byli z tą muzyką w jakiś sposób związani (Andrzej Krzywy, K.A.S.A.).

Pierwszy koncert Tribute to Alibabki, który odbył się w 2015 roku w warszawskiej Proximie, był w środowisku dużym wydarzeniem. Publiczność bardzo ciepło przyjęła przeboje Alibabek zaśpiewane w jamajskich rytmach oraz same gwiazdy wieczoru, który wykonały na żywo „Wash-Wash-Ska”. Rok później artyści wystąpili na festiwalu Męskie Granie w Żywcu. Alibabki w towarzystwie The Bartenders ponownie nagrały piosenki ze swojej EP-ki w studio Radia Łódź, a twórcy projektu Tribute to Alibabki obiecywali, że niebawem ukaże się płyta. Jak to czasem bywa, „niebawem” przeciągnęło się do kilku lat, a po nieudanej zbiórce crowdfundingowej temat albumu przycichł. W międzyczasie wyszła pocztówka dźwiękowa z odświeżonym przez Barmanów utworem „Już nie twist”. Wieści o szczęśliwym zakończeniu sprawy uhonorowania Alibabek jako pionierek muzyki jamajskiej w Polsce dotarły do nas dopiero w lipcu tego roku.

Alibabki – Wash Wash Ska, Kwiat Jednej Nocy @ Męskie Granie w …

Jeśli nie udało się Wam w sobotę pojawić na festiwalu Męskie Granie w Żywcu i umknęła Wam internetowa transmisja, u nas możecie choć trochę podejrzeć, jak wyjątkowe było to wydarzenie. Po wszystkich reggae gościach na scenie pojawiły się same Alibabki i dały z siebie wszystko!

Opublikowany przez RudeMaker Poniedziałek, 29 sierpnia 2016

 

Premiera płyty Tribute to Alibabki

Pierwszą polską płytą ska zainteresowała się wytwórnia GAD Records, specjalizująca się w przypominaniu trudno dostępnych lub nigdy niepublikowanych polskich nagrań sprzed lat.

„Tribute to Alibabki”, który oficjalnie dostępny jest od dziś, to album dwupłytowy. Na pierwszego cedeka trafiły nowe interpretacje przebojów Alibabek w wersjach ska i reggae, które w dużej części można było usłyszeć podczas koncertów projektu. Wokalistki i wokaliści wspólnie z Yasmanem wybierali piosenki z repertuaru grupy, choć zdarzyło się, że ostateczną decyzję podejmowały dzieci artystów. Tak było w przypadku Gutka, który śpiewa „Wielką podróż Bolka i Lolka”.

Drugi krążek zawiera debiut Alibabek „W rytmach Jamajca Ska” zarówno we współczesnej wersji z 2016 roku, jak i w zremasterowanych oryginałach sprzed 55 lat. Wyjątkowym bonusem są niepublikowane wcześniej inne wersje dwóch piosenek ska nagranych w tym samym roku co oryginalna EP-ka w studio Polskiego Radia.

Album został zmiksowany i masterowany w Studio As One oraz uzupełniony o bogato ilustrowaną książeczkę.

Premiera takiej płyty nie może odbyć się bez okolicznościowego koncertu. W niedzielę, 16 sierpnia, The Bartenders i goście, którzy wzięli udział w nagraniu „Tribute to Alibabki”, zagrają w warszawskim Boogalu Beach Bar. Początek koncertu o 20:30, ale warto na miejsce przyjść już o 18:00 na konferencję z twórcami i odsłuch albumu. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia znajdziecie na Facebooku.

Jesienią ma się ukazać winylowa wersja płyty „Tribute to Alibabki”, na którą trafi zawartość drugiego cedeka. Kończą się także prace nad filmem dokumentującym to, co działo się wokół projektu.

Płytę kupicie tu i tu.

 

Fot.: materiały prasowe

Dyskusja (1 reply)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *