Koncerty

The Jolly Boys w Szczecinie

The Jolly Boys jest najdłużej działającą grupą grającą mento na Jamajce. Zespół został założony w 1955 r. w Port Antonio (około 100 km od stolicy kraju Kingston) przez Mosesa Deansa (banjo, gitara) i "Papę" Brown (rumba box), grających wcześniej w Navy Island Swamp Boys. Wkrótce dołączyli do nich do których dołączyli Derrick "Johnny" Henry grający na marakasach i bębnach, Martell Brown na gitarze i David "Sonny" Martin na gitarze, a w latach 60. skład na stałe uzupełnił perkusista Allan Swymmer.

Kontynuuj czytanie ▾

W latach 60. popularność zespołu zarówno na Jamajce, jak i poza jej granicami stale rosła – w 1966 r. zespół wyjechał do New Hampshire. W 1969 r. Allan Swymmer przeprowadził się z Port Antonio do Saint Ann’s Bay i założył konkurencyjny zespół z lokalnymi muzykami o nazwie Jolly Boys. Grupa wydała dwie płyty: „Roots of Reggae: Music From Jamaica” (1977) i „Jolly Boys at Club Caribbean” (1979).

W końcu lat 70. kilku z członków The Jolly Boys zmarło i zespół zawiesił działalność. W latach 80. Swymmer ponownie przeniósł się do Port Antonio i wraz z Mosesem Deansem reaktywował zespół z Josephem „Powda” Bennettem grającym na rumba box. W 1989 r. grupa została zauważona przez kompozytora i producenta Julesa Sheara, dzięki któremu powstały cztery płyty, a zespół odbył kilka światowych tras koncertowych. Dzięki temu The Jolly Boys stał się najbardziej rozpoznawalną grupą grającą styl mento.

Po śmierci Mosesa Deansa w 1998 r. zespół grywał lokalnie w Port Antonio. Po roku 2000 znów doszło do rozpadu na dwa zespoły – pierwszy Swymmera i drugi Benetta. Zespoły te były zatrudniane przez GeeJam – lokalne studio nagraniowe, do zabawiania artystów nagrywających w studiu. W studiu tym nagrywali m.in. No Doubt, The Gorillaz czy Amy Winehouse. W 2008 r. producenci z GeeJam ponownie namówili do współpracy muzyków z The Jolly Boys. W efekcie powstał album „Great Expectation” (wydany w 2010 r.) zawierający covery znanych utworów zaaranżowane w stylu mento, wśród nich „Riders on the Storm” The Doors, „Blue Monday” New Order i „Perfect Day” Lou Reeda.

The Jolly Boys jest tym dla muzyki jamajskiej, czym Buena Vista Social Club dla Kuby – w obu przypadkach mamy do czynienia z legendarnym zespołem i stylem mającym kluczowe znaczenie dla rozwoju nowoczesnych gatunków muzycznych charakterystycznych dla obu wysp.

3. czerwca zespół po raz pierwszy wystąpi w Polsce. Zagra na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie na jedenastej edycji Szczecin Music Fest. W ramach festiwalu wystąpią także Kurt Elling, Richard Galliano & Baltic Neopolis Orchestra, Pat Metheny i Asaf Avidan.

Nieczęsto goszczą w Polsce artyści grający mento, więc tym bardziej warto pojawić się w Szczecinie.

Poniżej próbka możliwości The Jolly Boys:

 

facebook.com/jollyboys
jollyboysmusic.com
twitter.com/jollyboysmusic

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *