Festiwale

The Skatalites headlinerem Ostróda Reggae Festivalu!

Jeden z największych polskich festiwali reggae powoli ujawnia artystów, którzy zagrają w Ostródzie w dniach 14-17 sierpnia. Dzisiejszy news powinien zadowolić wszystkich fanów ska, bowiem na Ostróda Reggae Festivalu zagra The Skatalites.

Kontynuuj czytanie ▾

Jeden z najważniejszych symboli jamajskiej muzyki i kultury odwiedzi Ostródę w ramach wyjątkowej trasy z okazji 50. rocznicy powstania zespołu (wcześniej The Skatalites zagrali w Polsce w 2005 w warszawskim CDQ oraz w 2006 w Bielawie). Nie ma na świecie ważniejszej dla ska grupy niż oni.

The Skatalites wymieszali ze sobą jazz, calypso, mento oraz r’n’b i wypromowali zupełnie nowy styl – ska, który w późniejszym okresie stał się podwaliną powstania reggae.

Grupa została założona w maju 1964 roku, ale ich egzystencja trwała zaledwie 15 miesięcy. Mimo jednak tak krótkiego czasu istnienia byli niezwykle wpływowi i zmienili na zawsze oblicze jamajskiej muzyki. Zdominowali jamajską scenę muzyczną i wystąpili prawie z każdym liczącym się wówczas wokalistą, m.in. Bobem Marley’em, Jimmy’m Cliff’em, Toots and the Maytals.

Prowadzona przez Siostry Miłosierdzia legendarna szkoła The Alpha Boys School edukowała muzycznie wielu przyszłych członków zespołu jak saksofonista Tommy McCook, puzonista Don Drummond, Johnny ‘Dizzy’ Moore czy Lester Sterling.

The Skatalites grali jako stały zespół słynnego Studio One Coxsone Dodd’a, gdzie przecierali swoje pierwsze ścieżki wszyscy ojcowie założyciele reggae.

Po tym jak grupa oficjalnie rozpadła się w 1965 roku, każdy z nich poszedł w swoją stronę i kontynuował indywidualne projekty muzyczne. Oficjalna reaktywacja miała miejsce na festiwalu Sunsplash w Montego Bay na Jamajce w 1983 roku.

Od tamtej pory The Skatalites znów pracują ciężko jak zawsze. W 1992 roku zagrali swą pierwszą europejską trasę koncertową. Swoją muzykę prezentowali już w każdym zakątku globu. W 1995 i 1996 roku The Skatalites nominowano do nagrody Grammy w kategorii „najlepszy album reggae”. Amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Niezależnej Dystrybucji Płyt wybrało album „Hi Bop Ska” jako najlepszy krążek reggae roku 1995.

Jak do tej pory na ich koncie jest około 30 albumów oraz niezliczona ilość kompilacji i singli. Ostatnim wydawnictwem jest wydany w 2013 roku krążek „Walk with Me”, nagrany jeszcze z nieżyjącym już perkusistą Lloydem Knibbsem i będący hołdem dla tych członków zespołu, którzy już odeszli.

The Skatalites to obecnie nie tylko zespół, ale instytucja promująca korzenie jamajskiej kultury. W składzie grupy podczas koncertu w Ostródzie zobaczycie dwóch oryginalnych członków zespołu: Lestera Sterlinga grającego na saksofonie altowym oraz niezwykłą wokalistkę Doreen Shaffer, jak zwykle wspartych najlepszymi muzykami gatunku.

Wcześniej organizatorzy ORF ogłosili innego headlinera, Dub Inc. z Francji – „prawdziwy dynamit koncertowej energii i najważniejsi obecnie ambasadorzy francuskiego reggae”.

Gdy 2007 roku w Ostródzie po raz pierwszy zaprezentowali się w Polsce, mało kto spodziewał się, że szybko staną się główną gwiazdą francuskiej i europejskiej sceny reggae, przemierzającą kontynenty z własną wizją tego stylu. Tamten pamiętny koncert z marszu uczynił z nich gwiazdę polskiej publiczności reggae.

Dub Inc. (znani również jako jako Dub Incorporation) powstali we francuskim Saint-Etienne w 1997 roku na bazie historii wspólnej dla wielu innych grup. Ekipa przyjaciół zgromadziła się wokół wspólnej pasji – muzyki. Ich charakterystycznym znakiem są wspaniale zharmonizowane głosy dwójki wokalistów – Bouchkoura, którego styl to mieszanka reggae i orientalnych zaśpiewów oraz Komlana, który emituje energię i siłę ragga dancehall.

Do Ostródy powracają po raz trzeci by przedstawić wydany w ubiegłym roku piąty album „Paradise”, jak zwykle pełen nowoczesnej muzyki pomiędzy reggae, dancehall i etno. Znajdziecie tu polityczne tematy („Revolution”), kroniki dnia codziennego („Better Run”), wewnętrzne przemyślenia („Paradise”), odważne pieśni („Chaque nouvelle page”), miniatury zmieniającego się świata („Partout dans ce monde”) i gorzkie słowa o społeczeństwie pogrążonym w rutynie („Enfants du ghetto”). Usłyszycie zdobywcę Victora Reggae za najlepszy album dancehall 2013 – Skarra Mucci. Meta Dia z Senegalu czystą wibracją zasila „Enfants du Ghetto”, a Jah Mason idzie na całość w „Only Love”. Produkcją zajął się czołowy europejski czarodziej konsolety – Umberto Echo z Niemiec. W 2013 roku podczas Ostróda Reggae Festival można było zobaczyć prezentowany w ponad stu francuskich kinach film dokumentalny o historii zespołu – „Rude Boy Story”.
Ta historia wciąż trwa!

informacje na temat biletów
www.facebook.com/Ostrodareggaefestival

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *