Artyści

Vybz Kartel skazany na dożywocie

Nieczęsto zdarza nam się pisać o problemach z prawem (czy to związanych z narkotykami, czy strzelaninami) różnych artystów dancehallowych, ale też nieczęsto dancehallowi gangsterzy dostają tak wysoki wyrok.

Kontynuuj czytanie ▾

13 marca Vybz Kartel (właściwie Adidja Azim Palmer) został uznany winnym morderstwa swojego byłego współpracownika Clive’a „Lizarda” Williamsa popełnionego w sierpniu 2011 r. Incydent rzekomo miał miejsce w domu Kartela w Havendale w regionie Saint Andrew na Jamajce. Williams został zabity po oskarżeniu o kradzież dwóch pistoletów Kartela i członków jego załogi. Ciała Williamsa nigdy nie znaleziono. O losie Palmera zadecydowała jedenastoosobowa ława przysięgłych (stosunkiem głosów 10 do 1) w czasie krótszym niż dwie godziny. Kluczowym dowodem w sprawie była wiadomość tekstowa wysłana z telefonu Kartela. Autor twierdził w niej, że Clive „Lizard” Williams został porąbany na tak wielu kawałków, że jego ciało nigdy nie zostanie odnalezione.

Wraz z Kartelem przed sądem odpowiadali Shawn Campbell (aka Shawn Storm), Kahira Jones, Andre St. John oraz Shane Williams. Ten ostatni został uniewinniony, pozostała trójka oskarżonych została uznana za winnych brutalnego zabójstwa. Proces, który trwał 65 dni był najdłuższą rozprawą karną w historii tej karaibskiej wyspy.

3 kwietnia Sąd Najwyższy Jamajki skazał Kartela oraz trzech współoskarżonych na dożywocie. Vybz będzie mógł wyjść z wiezienia po odsiedzeniu 35 lat. Shawn Campbell i Kahira Jones zostaną warunkowo zwolnieni po 25 latach, natomiast Andre St. John po 15 latach.

Sędzia Lennox Campbell rozważa obecnie, czy Kartel, przez wielu uważany za jednego z największych artystów reggae/dancehall na świecie, będzie mógł nagrywać i wydawać muzykę z więzienia (oraz czy ewentualne zyski nie powinny zostać przekazane na rzecz rodziny ofiary). Po aresztowaniu w 2011 r. popyt na jego muzykę był tak duży, że artysta nagrywał piosenki swoim smartfonem – wydał je potem na 61-utworowym albumie „Kartel Forever: Trilogy”. W 2012 r. została także opublikowana książka „The Voice Of The Jamaican Ghetto: Incarcerated but not Silenced” napisana wraz z Michaelem Dawsonem.

Warto wspomnieć, że Vybz Kartel już wcześniej miał problemy z prawem. 29 września 2011 r. został aresztowany za posiadanie narkotyków. Później został oskarżony o zabójstwo jamajskiego biznesmena Barringtona Burtona, spisek w celu zabójstwa oraz nielegalne posiadanie broni palnej.

Na koniec trochę muzyki głównego „bohatera”:

KategorieArtyści Muzyka

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *