Artyści

Zmarł Junior Murvin

Wczoraj rano w swoim domu w Port Antonio, stolicy regionu Portland na Jamajce, zmarł Junior Murvin. Urodzony około 1949 r. (dokładna data nie jest znana) Murvin Junior Smith był wokalistą reggae o charakterystycznym głosie, najbardziej znanym z singla "Police & Thieves" (znanym także jako "Police & Thief"), wyprodukowanego w 1976 r. przez Lee "Scratch" Perry'ego.

Kontynuuj czytanie ▾

Syn artysty Kevin Smith, powiedział gazecie „Jamaica Observer”, że jego ojciec został przyjęty do szpitala w zeszły czwartek (28 listopada) z powodu zaawansowanej cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. Dokładną przyczynę śmierci określi sekcja zwłok.

Junior Murvin zaczął śpiewać jako dziecko, pierwsze publiczne występy rozpoczął po przeniesieniu się z rodziną do Montego Bay. Później przeprowadził się do Trenchtown w Kingston.

Pierwszy singiel Murvina (jeszcze pod pseudonimem Junior Soul) został wydany na początku lat 70. przez wytwórnię Gay Feet należącą do Sonii Pottinger, później artysta regularnie nagrywał dla Crystal Records Derricka Harriotta. W tamtym czasie Junior Murvin występował także jako członek The Hippy Boys, a później Mighty Falcons and the Tornadoes, w nocnych klubach oraz hotelach.

W 1976 r. wokalista został wreszcie zauważony przez Lee Perry’ego, który zgodził się go nagrać. „Police & Thieves”, wydany w 1977 r. na albumie o tym samym tytule, stał się międzynarodowym hitem. Wielkiej popularności przysporzyła mu także wersja The Clash, która znalazła się na debiutanckiej płycie grupy. Mimo iż pierwotnie numer ten był poświęcony wojnom gangów i brutalności policji na Jamajce, to stał się symbolem zamieszek na londyńskim Notting Hill Carnival.

Junior Murvin nagrywał również w latach 80. i 90., jednak nie odniósł już sukcesu na miarę „Policjantów i złodziei”. W latach 90. wokalista intensywnie koncertował z Jah Postles, jednym z czołowych jamajskich zespołów roots reggae. Grali m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji. Ostatnim studyjnym albumem w jego dyskografii jest „World Cry” z 1995 r., natomiast ostatnią nagraną piosenką „Wise Man” z 1998 r. W 2007 r. ukazała się kompilacja „Inna de Yard „.

Junior Murvin miał być jedną z gwiazd przyszłorocznego The London International Ska Festival.

KategorieArtyści Muzyka

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *