Artyści

30. rocznica śmierci „Króla Reggae”

Dokładnie 30 lat temu zmarł Robert Nesta Marley, najbardziej znany Jamajczyk, legenda muzyki reggae, przez wielu wręcz otaczany kultem. Mimo, że od jego śmierci minęły już trzy dekady, jego muzyka wciąż jest popularna. Nic dziwnego, wszak Bob Marley stał się ikoną popkultury. Jego płyty wciąż są kupowane, wciąż powstają o nim filmy i książki, setki zespołów (nie tylko reggae'owych) nagrywa jego covery, powstają poświęcone mu - mniej lub bardziej oficjalne - kompilacje.

Kontynuuj czytanie ▾

Jednakże wiedza o początkach jego kariery nie jest powszechna. Ile bowiem osób wie, że młody Marley zanim zaczął grać reggae, grał ska? Ciągle zbyt mało. Między innymi dlatego tak ważne są takie wydawnictwa jak „Destiny: Rare Ska Sides From Studio One” czy „Another Dance: Rarities from Studio One”.

Bob Marley zmarł 11 maja 1981 r. w szpitalu Cedars of Lebanon w Miami. Miał 36 lat. Przyczyną śmierci były przerzuty czerniaka do płuc i mózgu. Został pochowany w Nine Miles w St. Ann – niedaleko miejsca swego urodzenia. Ceremonia pogrzebowa odbyła się w obrządku ortodoksyjnego kościoła etiopskiego (z elementami tradycji rastafariańskiej) w National Heroes Arena w Kingston.

KategorieArtyści Muzyka
Twórcy

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *