Filmy

Always Together: Chinese Jamaicans In Reggae

Dopiero co pisaliśmy o filmie dokumentalnym dotyczącym Lee Perry'ego, a dotarły do nas informacje o kolejnym filmie. Jednak tym razem nie o konkretnym artyście, a o zjawisku, jakim był wkład Jamajczyków pochodzenia chińskiego (Chinese-Jamaicans) na rozwój reggae i ogólnie muzyki na Jamajce. Od Toma "The Great Sebastiana" Wonga, pionierskiego operatora soundsystemów z lat 40., po współczesny dancehallowy Black Chiney. Od producenta Leslie Konga (pracującego chociażby z Bobem Marleyem, Desmondem Dekkerem czy Byronem Lee) po Vincenta i Patricię Chin, założycieli wytwórni VP Records. Są oni ważnym, chociaż często pomijanym elementem historii reggae.

Kontynuuj czytanie ▾

Twórcy filmu przeprowadzili wywiady m.in. z producentem mento Ivanem Chinem, muzykiem sesyjnym Mikeyem Chungiem, gitarzysta Soul Syndicate Tonym Chinem, producentem Supa Dups oraz basistą Philem Chenem. Ponadto korzystali też z archiwaliów.

Reżyserem i producentem filmu jest Generoso Fierro, kolekcjoner, radiowy producent i DJ oraz filmowiec. Jego pierwszym projektem był film o Derricku Morganie, niestety do dzisiaj nie miał premiery z powodu problemów z muzyką. Drugim natomiast jest „Lyn Taitt: Rocksteady” (trailer) z 2007 r.

www.facebook.com/alwaystogetherfilm
always-together.com

KategorieFilmy Kultura

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *