Artyści

Cios dla brytyjskiej muzyki niezależnej

Zamieszki w Londynie, poza dewastacją i plądrowaniem licznych sklepów, mogą mieć także poważne konsekwencje dla muzyki niezależnej w Wielkiej Brytanii. W nocy z poniedziałku na wtorek zadymiarze (innego słowa nie można użyć) podpalili w Enfield (dzielnicy Londynu) budynek współpracującej z Sony firmy PIAS - największego w Wielkiej Brytanii dystrybutora muzyki niezależnej. W trzypiętrowym budynku o powierzchni ponad 20000 m² oprócz biur i pomieszczeń technicznych, mieściły się także magazyny. Wszystko uległo zniszczeniu.

Kontynuuj czytanie ▾

PIAS było głównym źródłem dystrybucji dla ponad 150 niezależnych wytwórni, m.in. Soul Jazz, Roots, XL/Beggars, Warp, Rough Trade, Domino, Sub Pop, Secretly Canadian, Jagjaguwar, Drag City, Thrill Jockey, FatCat, Kompakt, Mute, Ninja Tune i Vice (pełna lista znajduje się tutaj).

Niektóre firmy straciły dosłownie wszystko, ponieważ nie były ubezpieczone na taką okoliczność. Jak powiedział analityk rynku muzycznego Paul Scaife w wywiadzie dla „Guardian„, fizyczne nośniki (czyli płyty) wciąż mają absolutnie kluczowe znaczenie dla sektora niezależnego, a jeśli – co wydaje się całkiem prawdopodobne – straty mniejszych wytwórni nie zostaną pokryte przez ubezpieczycieli, może to po prostu oznaczać ich bankructwo.

Już dziś wiadomo, że dziesiątki artystów będą musiały zmienić swoje plany wydawnicze. Jednym z nich jest Jamajczyk Earl Lowe, znany bardziej pod pseudonimem Little Roy. We wrześniu wytwórnia Ark Recordings miała wydać jego album „Battle for Seattle”, czyli reggae’owe covery Nirvany. Na płycie udzielają się m.in. Mafia (z Mafia & Fluxy), Bubblers (z The Ruff Cut band), dawny gitarzysta The Wailers Junior Marvin i George Dekker z The Pioneers.

W zaistniałej sytuacji Ark Recordings namawia fanów do pre-orderów cyfrowej wersji albumu na itunes.

Apel Association of Independent Music (AIM)
film z gaszenia płonących magazynów PIAS
www.battleforseattle.com

Zdjęcie: Reuters

KategorieArtyści Muzyka

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *