Kultura

Jamajskie reggae niematerialnym dziedzictwem kulturowym ludzkości

UNESCO, Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury, co roku dodaje nowe wpisy na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.

Kontynuuj czytanie ▾

29 listopada na 13. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, która odbywa się w Port Louis na Mauritiusie (26 listopada–1 grudnia 2018 r.) dopisano 6 nowych elementów na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.  Oprócz jamajskiej muzyki reggae, są to m.in. irlandzki hurling i gruzińskie zapasy chidaoba. Podczas trwającej w stolicy Mauritiusa sesji na Listę UNESCO wpisano wcześniej m.in.  tradycje związane z szopkarstwem krakowskim.

Zdaniem UNESCO muzyka reggae, która początkowo była głosem zmarginalizowanych, teraz obejmuje szeroki przekrój społeczeństwa (w tym różnych płci, grup etnicznych i religijnych). Podkreślono, że ma istotny wkład w międzynarodowy dyskurs, poruszając kwestie niesprawiedliwości, oporu, miłości i człowieczeństwa. Muzyka reggae działa jako narzędzie do swobodnego wyrażania opinii, jest oczyszczająca. Jest głosem dla każdego.

Przemawiając po podjęciu decyzji Olivia Grange, jamajska minister kultury , podkreśliła, że „muzyka, którą stworzyliśmy przeniknęła do wszystkich zakątków świata”.

Lista została stworzona w 2008 r. na mocy Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Odnosi się do współcześnie praktykowanych zjawisk kulturowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Zaliczają się do nich, m.in.  sztuki widowiskowe i tradycje muzyczne, umiejętności związane z tradycyjnym rzemiosłem oraz tradycje i przekazy ustne.

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *