Filmy

Legends of Ska: Welcome to the House of Joy

"Legends of Ska: Welcome to the House of Joy" to film dokumentalny skupiający się na życiu ludzi, którzy odegrali znaczącą rolę w pierwszym okresie muzyki ska. Autorzy filmu śledzą chronologicznie historię oryginalnego jamajskiego ska od stycznia 1962 r. do maja 1966 r.

Kontynuuj czytanie ▾

Był to burzliwy okres nie tylko dla tej karaibskiej wyspy, ale także dla całego regionu. Dość wspomnieć chociażby o odzyskaniu przez Jamajkę niepodległości czy o kryzysie kubańskim. W takich warunkach na Jamajce rodził się jej własny, unikalny gatunek muzyczny. W filmie nie zostaną także pominięte jazz, boogie woogie i sound systemy poprzedzające narodziny ska.

Film będzie przeplatany materiałami nagranymi w czasie koncertu „Legends of Ska” – to właśnie od niego wziął się tytuł filmu. Koncert ten odbył się 12 i 13 lipca 2002 r. w Palais Royale Ballroom w Toronto i zagrały na nim legendy jamajskiego ska. Wówczas to The All-Star Skatalites Orchestra w składzie Lloyd Knibb (perkusja), Lester Sterling (saksofon tenorowy), Johnny Moore (trąbka), Lloyd Brevett (bas), Rico Rodriguez (puzon), Lynn Taitt (gitara), Herman Sang (fortepian), Larry McDonald (instrumenty perkusyjne), Phil Chen (banjo), Dennis Sindrey (gitara), Jo Jo Bennett (waltornia), Bobby Gaynair (saksofon altowy) i Cannonball Bryan (saksofon altowy) wspierała wybitnych jamajskich wokalistów. Wśród nich wymienić mozna takie gwiazdy jak Prince Buster, Derrick Morgan, Stranger Cole, Patsy Todd, Owen Gray, Justin Hinds, Lord Creator, Alton Ellis, Winston Samuels, Doreen Schaffer, Roy Wilson, Lord Tanamo i Derrick Harriott.

Impreza została wtedy wyprodukowana przez amerykańską firmę Steady Rock Productions LLC i nagrana w jakości HD na potrzeby nadchodzącego filmu.

W filmie zobaczymy wywiady m.in. z takimi artystami jak Toots Hibbert, Lee „Scratch” Perry, Dave Wakeling, Miss Lou, Coxson Dodd, Ernest Ranglin, Jah Jerry, Monty Alexander czy singer Eric „Monty” Morris.

Po raz kolejny do sfinansowania filmu o muzyce jamajskiej przyczynił się serwis Kickstarter. W marcu pisaliśmy o filmie Brooklyn Rocksteady: The Roots, The Scene and The Culture, teraz przyszła kolej na „Legends of Ska: Welcome to the House of Joy”. To już druga kampania twórców filmu na Kickstarter. W czasie pierwszej nie udało się zebrać założonej sumy. Teraz udało się i to z nadwyżką. Kampania trwa do 13 sierpnia i już zebrano ponad 17000 dolarów (zaplanowano zebrać tylko 15000). Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na prace nad miksem dźwięku.

Obecnie zdjęcia do filmu zostały zakończone. Jest on w fazie postprodukcji.
Premiera jest planowana na przyszły rok, czyli na 50-lecie niepodległości Jamajki.

www.legendsofska.com
www.facebook.com/legendsofska

KategorieFilmy Kultura

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *