Artyści

Linton Kwesi Johnson laureatem Golden PEN Award

Laureatem złotej nagrody angielskiego PEN Clubu (stowarzyszenia pisarzy - poetów, eseistów i nowelistów - powstałego w 1921 r. w Londynie) został Linton Kwesi Johnson, urodzony w Chapeltown na Jamajce brytyjski wokalista i prekursor dub poetry.

Kontynuuj czytanie ▾

Jak poeta zareagował na nagrodę oraz jakie wyraził nadzieje, można zobaczyć na powyższym nagraniu.

Linton Kwesi Johnson swój pierwszy tomik poezji, „Voices of the Living and the Dead”, wydał w 1974 r. Rok później ukazała się jego druga książka „Dread, Beat An' Blood”, zawierająca wiersze w jamajskim dialekcie. W 1978 r., dzięki Front Line Records, ukazały się one na płycie. Trzecim tomem jego poezji był „Iglan Is A Bitch” z 1980 r. Kompletną bibliografię LKJ można znaleźć na jego stronie internetowej.

Nie jest to pierwsza nagroda, którą LKJ dostał za swoje literackie osiągnięcia – w 2005 r. został uhonorowany srebrnym Medalem Musgrave’a za wybitne zasługi w dziedzinie poezji.

Na uwagę zasługuje także fakt, iż w 2002 r. Penguin Books, istniejące od 1935 r. prestiżowe brytyjskie wydawnictwo, wydało „Revalueshanary Fren: Selected Poems”, wybór poezji Lintona. LKJ został tym samym drugim żyjącym autorem i pierwszym czarnoskórym poetą, którego dzieło zostało opublikowane w serii w serii Modern Classics.

Golden PEN Award przyznawana jest od 1993 r. za wyróżniającą się służbę literaturze. W poprzednich latach nagrody otrzymali m.in. sir Salman Rushdie, Harold Pinter i Doris Lessing (noblistka z 2007 r.).

www.lintonkwesijohnson.com
www.facebook.com/pages/Linton-Kwesi-Johnson/36536902464

źródło: www.guardian.uk

KategorieArtyści Muzyka

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *