Festiwale

Mellow Mood, Rayvon i inni – nowi wykonawcy zamykają program Reggaelandu

Cztery zagraniczne gwiazdy – włoski zespół Mellow Mood, argentyński band Karamelo Santo, pochodzący z Barbadosu wokalista Rayvon oraz niemiecki skład Kingstone Sound – oraz pierwsza aplikacja mobilna Reggaeland to newsy dzisiejszej konferencji prasowej festiwalu. Jego ósma edycja rozpocznie się za półtora miesiąca.

Kontynuuj czytanie ▾

Nowe nazwiska uzupełniają i niemal zamykają program festiwalu Reggaelandu. Pierwsze z nich – Mellow Mood to jedno z największych objawień europejskiej sceny reggae ostatnich lat. Ich pierwszym sukcesem była bardzo dobrze przyjęta debiutancka płyta „Move!” (2009). Kolejnym tytuł jednej z trzech najlepszych młodych grup uzyskany na najważniejszym europejskim festiwalu reggae, hiszpańskim Rototom Sunsplash. Prawdziwy boom na muzykę Mellow Mood nadszedł wraz z wydanym w ubiegłym roku albumem „Well Well Well”. Pochodzi z niej wiele przebojów na czele z „Dance inna Babylon”. Wizytówką zespołu są bracia bliźniacy Jacob i L.O. Garzia. Po świetnym przyjęciu na festiwalu One Love we Wrocławiu ich koncert na Reggaelandzie będzie drugim występem zespołu w Polsce.

Po raz pierwszy zaś zawita nad Wisłę Karamelo Santo. Jeden z najpopularniejszych argentyńskich zespołów powstał w 1993 roku. Band tworzy ośmiu muzyków, w tym sekcja dęta – saksofonista i puzonista. Muzykę, którą grają określa się mianem latin rock. W rzeczywistości w ich twórczości dominuje ska, punk, reggae i egzotyczna cumbia z domieszką hip-hopu. Zespół chętnie korzysta z nawiązań do muzyki ludowej Ameryki Południowej. Karamelo Santo współpracował z wieloma gwiazdami, m.in. Davidem Byrnem i Manu Chao. Do tej pory wydali dziewięć płyt. W Europie są jedną z lepiej rozpoznawalnych grup muzycznych z Ameryki Południowej.

Drugi raz na Reggaelandzie pojawi się Kingstone Sound. Niemiecki skład jest jednym z czołowych reprezentantów europejskiej sceny dancehall. Powstał w Kolonii, gdzie od ponad 15 lat działa i organizuje imprezy z udziałem artystów z całego świata. Podstawę soundu tworzą znany promotor i zarazem lider grupy RodneyMC. Imprezy z udziałem Kingstone Sound to przede wszystkim fuzja nowoczesnego dancehallu, ambitnego hip-hopu oraz jamajskiej klasyki. Skład wystąpi na scenie soundsystemowej.

Na głównej scenie pojawi się z kolei Rayvon. Pochodzący z Barbadosu wokalista działa na rynku muzycznym od 1991 roku. Do tej pory wydał trzy solowe albumy. Jest ceniony głównie dzięki charyzmatycznemu wokalowi, który równie dobrze sprawdza się w repertuarze reggae i dancehallowym, jak i R&B. Pierwszy wielki sukces Rayvona przyszedł w 2001 roku, gdy wraz z Shaggym nagrał jeden z najpopularniejszych singli roku „Angel”. Do tej pory klip zanotował 37 milionów odtworzeń na You Tube. Rayvon wystąpi gościnnie właśnie z Shaggym.

Po raz pierwszy Reggaeland doczekał się własnej aplikacji mobilnej. Można w niej znaleźć m.in. program, opisy wykonawców, newsy, mapę festiwalu oraz mapę Płocka, która lokalizuje położenie użytkownika i wskazuje najbliższe zabytki, restauracje i kawiarnie, hotele czy obiekty kulturalne. Aplikację można obrać za darmo na telefony z systemami Android i iOS.

Na tegorocznym Reggaelandzie pojawi się ponad 50 wykonawców. W ich gronie znalazły się światowe gwiazdy nie tylko reggae, ale też gatunków pokrewnych – dancehallu, ska i rocksteady. Wystąpią m.in. wspominany Shaggy będący dziś jednym z najważniejszych twórców z Jamajki, jamajska legenda rocksteady lat 70. Ken Boothe, współtwórcy sceny 2Tone i gwiazda brytyjskiego ska, grupa The Selecter, jeden z najpopularniejszych europejskich wykonawców reggae nowego pokolenia Jahcoustix, świetny wokalista reggae, soul i gospel Richie Stephens. Szeroko będzie reprezentowana także polska scena reggae, koncerty zagrają m.in. Jamal, Mesajah, Jafia Namuel, Transmisja, Ras Luta, Tisztelet wraz z Pablopavo i Diego. Organizatorami festiwalu są Urząd Miasta Płocka oraz Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

Reggaeland 2013, Płock, plaża nad Wisłą, 12-14 lipca, karnety: 40 zł z polem namiotowym gratis (w przedsprzedaży), www.reggaeland.eu

Aplikację mobilną można pobrać ze strony: www.reggaeland.eu/aplikacja.html

Reggaeland na Facebooku: www.facebook.com/ReggaelandPlockFestival

Patroni medialni: RBL.TV, Gazeta Wyborcza, Antyradio, TVP Kultura, TVP Warszawa, Gazeta.pl, Co Jest Grane, Hiro, mowianamiescie.pl, klubowa.pl, dlstudenta.pl, Free Colours, onelove.org.pl, Rastastacja, Reggaenet.pl, rrr.com.pl, Warsaw Reggae, rudemaker.pl, plock.naszemiasto.pl, Tygodnik Płocki, plockforyou.pl, portalplock.pl

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *