Nagrania

Record Store Day 2014

Dzisiaj na całym świecie obchodzimy Record Store Day. Jest to to idea znana od 2007 r. Wtedy to grupa Amerykanów z San Francisco wpadła na pomysł, aby w czasach, w których dystrybucja internetowa i pliki cyfrowe wypierają z rynku tradycyjne nośniki, uhonorować w specjalny sposób kulturotwórczą rolę sklepów płytowych - zwłaszcza tych niezależnych, lokalnych często prowadzonych przez prawdziwych pasjonatów.

Kontynuuj czytanie ▾

Record Store Day, ustanowiony na trzecią sobotę kwietnia, w pierwszym roku miał lokalny zasięg. Zaledwie rok później, ku niemałemu zaskoczeniu twórców, był już wydarzeniem nie tylko ogólnoamerykańskim, ale wręcz globalnym. Do akcji włączyły się sklepy w Europie, Kanadzie i Japonii. Ochoczo dołączyły się do niej także największe gwiazdy muzyki. W samym 2008 r. w różnych specjalnych wydarzeniach i atrakcjach organizowanych tego dnia w małych sklepach płytowych wzięli udział między innymi Metallica, R.E.M. i Death Cab For Cutie. W następnych latach ideę Record Store Day wspierali, pojawiając się tego dnia w sklepach i spotykając z fanami, m.in. Bob Dylan, Leonard Cohen, Tom Waits, Slayer, Erykah Badu, a specjalne limitowane wydawnictwa z tej okazji wypuszczali na rynek The Rolling Stones, Bruce Springsteen, Muse, Adele, Kings Of Leon i Soundgarden.

Ambasadorem tegorocznej edycji RSD jest Chuck D, amerykański raper, założyciel i lider Public Enemy.

Wśród reprezentantów wielu różnych gatunków, którzy wydali z okazji RSD specjalne edycje swoich płyt, znaleźć można także przedstawicieli różnych odmian ska i reggae. Wśród nich m.in.:

Fishbone – na 12″ winylu ukazała się reedycja ich pierwszego albumu (szczegóły)

The Specials – 7″ Sock It To Em J.B. / Rat Race (szczegóły)

Gregory Isaacs 12″ Mr. Know It All / War Of The Stars (szczegóły)

Johnny Osbourne – 12″ Give a Little Love (szczegóły)

Roots Radics – 12″ i>Scientist Meets The Roots Radics (szczegóły)

Lista wszystkich specjalnych wydawnictw dostępna jest tutaj.

W Polsce imprezy z okazji Record Store Day odbędą się m.in. Warszawie oraz Katowicach. Na stronie RSD wspomniane są także sklepy z Częstochowy, Zielonej Góry, Wrocławia, Poznania, Łodzi, Krakowa i Bolesława.

www.recordstoreday.com
www.facebook.com/RecordStoreDay

KategorieMuzyka Nagrania

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *