Festiwale

Reggae i ska na Przystanku Woodstock

Za niecałe 2 tygodnie rozpocznie się 19. Przystanek Woodstock organizowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, jeden z największych festiwali muzycznych w Europie. W tym roku Przystanek Woodstock odbędzie się w dniach 1-3 sierpnia, w Kostrzynie nad Odrą.

Kontynuuj czytanie ▾

Pomijając całą otoczkę wokół Festiwalu, opinie zarówno apologetów Owsiaka i WOŚPU-u, jak i jego zajadłych krytyków, warto wspomnieć o zespołach z kręgu reggae i ska, które w tym roku zagrają na woodstockowych scenach. Największymi gwiazdami reggae, które zagrają w ciągu 3 dni na dużej scenieThird World (Jamajka) oraz Soldiers Of Jah Army (USA), ponadto wystąpią Kamil Bednarek i rosyjski Leningrad. Na małej scenie zagra Ras Sean Mure (Nigeria), Tabu i Cała Góra Barwinków, natomiast w Pokojowej Wiosce Kryszny: Raggafaya, Haydamaky (Ukraina), Radical Soul Amunition, ponownie Tabu, Enej i Yelram.

Poniżej informacje na temat Third World i SOJA.

Third World wystąpi na Przystanku Woodstock 1 sierpnia. Będzie to koncert w ramach trasy podczas której muzycy będa świętować 40lecie istnienia zespołu i jedyny występ grupy w Polsce. Third World to jeden z najdłużej działających zespołów reggae. Grają nieprzerwanie od 1973 roku. Przez ten czas stali się instytucją, która produkuje muzykę, gra ją na żywo, przełamując kolejne bariery niosąc swój pozytywny przekaz wszędzie gdzie tylko się pojawi.

Third World powstali na Jamajce w 1973 roku. Ich brzmienie inspirowane przez soul, funk oraz disco sprawiło że reggae w ich wykonaniu staje się niesamowitą mieszanką stylów.

Od 1973 roku grupa wydała 20 albumów, a ich ostatni krążek „Patriots” pojawił się na rynku w 2011 roku. To płyta na której znalazło się wielu znakomitych gości m.in. Damian „Jr. Gong” Marley, Stephen Marley, Gregory Isaacs, Marcia Griffiths, Dean Fraser, Toots Hibbert czy Tarrus Riley. Wielokrotnie nagradzani byli różnymi wyróżnieniami, m.in New York City Ambassador Award w listopadzie 2009 roku w Brooklyn Academy of Music, United Nations Peace Medal w 1986 roku, Jamaican Music Industry Awards of Best Show w 1992 i 1996 roku, oraz 10 (!) nominacjami do nagrody Grammy. Na swoim koncie mają wiele hitów jak: „Now That We’ve Found Love”, „96 Degrees in the Shade”, „Cool Meditation”, „Dancing on the Floor”, „Try Jah Love” napisany przez Stevie’ego Wondera, „Sense of Purpose”, „Forbidden Love”, „Reggae Ambassador”, „Committed” czy „Reggae Party”. Ponadto grupa współpracowała z największymi nazwiskami sceny muzycznej jak Jackson Five, Bob Marley and The Wailers oraz Stevie Wonder.W ciągu 40 lat dali ogromną ilość koncertów na całym świecie. Zagrali m.in. na otwarciu Mistrzostw Świata w Krykiecie, które w 2007 roku odbywały się w stolicy Jamajki – Kingston.

Third World narodziło się kiedy klawiszowiec Michael „Ibo” Cooper i gitarzysta / skrzypek Stephen „Cat” Coore (grający wcześniej m.in. z The Alley Cats oraz Inner Circle) postanowili założyć swój zespół. Oryginalny bębniarz grupy – Cornell Marshall wcześniej udzielał się w jednym z najbardziej znanych jamajskich zespołów lat 60-tych – Tomorrow’s Children. Skład na debiutanckim albumie „Third World” (Island 1976) uzupełniał wokalista „Prilly” oraz perkusista Irving „Carrot” Jarrett. Album zawierał cover utworu „Satta Massagana”, oryginalnie wykonywanego przez The Abyssinians i będącego jedną z najbardziej fundamentalnych kompozycji w historii reggae.

Drugi album „96 Degrees In The Shade” ukazał się w 1977 roku i zawierał wiele hitów. W tym czasie wykrystalizował się też legendarny skład zespołu. „Prilly” został zastąpiony przez charyzmatycznego „Bunny Rugsa” Clarke’a. Zmieniła się też sekcja rytmiczna: do zespołu dołączył basista – Ritchie Daley oraz bębniarz Willie Stewart.

Największy sukces Third World przyszedł bez wątpienia na przełomie lat 70-tych i 80-tych wraz ich wersją utworu „Now That We Found Love” amerykańskiej grupy O’Jays, która stała się wielkim przebojem po obu stronach Atlantyku w 1979 roku. Ten utwór sprawił, że swoją uwagę zwrócił na nich Stevie Wonder. Wraz z Melody A McCully nawiązał z nimi współpracę, dzięki czemu powstał kolejny wielki hit zespołu „Try Jah Love”. Third World byli też gośćmi w trzecim sezonie SCTV (Second City

Television – kanadyjski serial komediowy).W połowie lat 80-tych z powodu różnic w kwestiach artystycznych zespół opuszcza „Carrot”. Po tej zmianie pięcioosobowy zespół postanawia nagrać bardziej komercyjne utwory takie jak „Sense Of Purpose”, „Reggae Ambassador”, „Forbidden Love” oraz „Shine Like A Blazing Fire”. W międzyczasie nastąpiły kolejne zmiany składu: z zespołu odeszli Cooper oraz Stewart. Pomimo zmian personalnych zespół odnosił i wciąż odnosi sukcesy nagrywając i koncertując nieprzerwanie po dzień dzisiejszy.

Soldiers Of Jah Army, bo tak brzmi pełna nazwa zespołu pochodzą z USA, grupa założona przez wokalistę Jacoba Hemphilla i basitę Bob’a Jeffersona, wystąpi trzeciego dnia tegorocznej edycji Przystanku Woodstock.

Melodyjne utwory, które zostały zaostrzone elementami rockowymi, zabarwione nutą bluesową to dziś firmowy znak zespołu. Co roku zdobywając coraz większą popularność na świecie, zaskarbili sobie serca fanów wydając świetnie przyjęte płyty, których na swoim koncie mają obecnie 6. Ostatni krążek pojawił się na rynku 31 stycznia 2012 roku i był zatytułowany „Strength to Survive”. W swojej twórczości zwracają uwagę na ważne sprawy dotyczące problemów globalnych. Świadomy przekaz i świetne aranżacje utworów sprawiają, że SOJA to jeden z najjaśniejszych punktów na mapie amerykańskiej sceny reggae.

„Strength to Survive” to odurzająca mikstura podrasowanych rytmów reagge i interesujących tematów idealnie oddających ducha czasów została wyprodukowana przez Johna Alagię z wytwórni ATO Records, znanej ze współpracy z artystami takimi jak Dave Matthews, John Mayer czy Jason Mraz. Krążek trafił na listę Bilboard’s Top 40 i w ciągu pierwszego tygodnia zdobył 3. miejsce w rankingu sprzedaży iTunes. Jak mówi Hemphill, muzyka była inspirowana albumem „Survival” Boba Marley, najlepszym albumem reagge w historii. „Marley stworzył album posiadający zarówno najlepsze możliwe ścieżki basowe jak i najlepsze możliwe teksty.”

W ciągu ostatnich kliku lat zespół Soldier of Jah Army sprzedał ponad 200 000 płyt, zagrał jako gwiazda wieczoru na wielkich imprezach w 15 krajach świata, zebrał ponad 20 milionów wyświetleń na YouTubie i zgromadził ponad 850 tysięcy fanów na Facebooku. Rzesze fanów stają się coraz większe, a w każdej trasie za zespołem podąża wciąż rozrastająca się karawana tych najbardziej hardkorowych, którzy chcą słuchać koncertów zespołów w różnych miastach. Na fali sukcesu „Strength To Survive” zespół przeprowadził swój debiut telewizyjny w słynnym amerykańskim talk-show „The Tonight Show with Jay Leno”. Największy podziw budzi chyba to, że muzycy SOJA osiągnęli to wszystko własną pracą. Siedmioosobowy zespół spędził ostatnie półtora roku intensywnie koncertując w Ameryce Północnej i Południowej, dzieląc przy tym scenę z całym mnóstwem wybitnych kolegów z branży, jak Dave Matthews czy Matisyahu.

Album „Strength to Survive” to płomienne wezwanie do jedności i do zmiany, wyrażone w piosenkach o rzeczach zrozumiałych na każdej szerokości geograficznej: o wierze, nadziei i miłości. „O wszystkich straszliwych zbrodniach, które popełniła ludzkość i o problemach, które pojawiają się, gdy kraje walczą o umowne przecież granice czy pieniądze, mógłbym mówić bez końca, ale ten album jest o czymś innym” – wyjaśnia Hemphll – „ten album jest o nadziei, że kiedyś cały świat będzie jedną wielką rodziną”.

www.facebook.com/PrzystanekWoodstock
www.wosp.org.pl/przystanek_woodstock

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *