Recenzje

Sakra – Lek na duszę – premiera

W dniu dzisiejszym swoją premierę ma debiutancki album wrocławskiej Sakry. Zespół ten to siedem bardzo kontrastowych osobowości muzycznych, które postanowiły połączyć siły w nurcie szeroko pojętego ska, reggae i rocka. Owocem ich sześcioletniej już pracy jest debiutancka płyta „Lek na duszę”, której - na szczęście dla nielubiących monotonii słuchaczy - nie da się łatwo wrzucić do jednej gatunkowej szuflady. Trzynaście mocno zróżnicowanych stylistycznie utworów łączy charakterystyczna dla Sakry energia, jednak płyta jako całość to kolorowy obiad z wielu dań. I o dziwo wcale nie ma się po nim zgagi- przeciwnie, nabiera się ochoty na jeszcze.

Kontynuuj czytanie ▾

Płytę otwiera dynamiczny ska- punkowy utwór „Skartki” (to pierwsza piosenka zespołu, której tekst wokalista czytał na debiutanckim koncercie z kartki- stąd nazwa), następnie „Karaibski sen” z calypsowym klawiszem zabiera zmęczonego pracą słuchacza na gorącą plażę gdzie odpocznie przy Mojito i dymie z magicznej rurki, żeby potem przenieść się za sprawą rockowo-folkowego „El quento del sastre de Sevilla” do pracowni hiszpańskiego krawca zakochanego we własnym manekinie. Usłyszymy tu też między innymi: ubraną w skoczne rytmy ska historię „Karierowicza”, reggowo-dubowy hymn magicznego miasta Wrocławia, latynoską opowieść o „Torreadorze”, okraszony klimatyczną wiolonczelą przypadek niewierności w „Podwójnym dnie”czy punkowy przaśny humor w piosence „Miś”. Na koniec Sakra przygotowała ucztę dla fanów Lecha Janerki – wersję ska jednego z jego największych hitów pt. „Rower” (zespół zagrał ten utwór na jedynym w Polsce koncercie Nowe Brzmienie Lecha Janerki, a zaproponowana przez nich aranżacja została tak ciepło przyjęta przez publiczność, że znalazła się też na krążku).

W muzyce Sakry oprócz ska reggae i rocka, znjadziemy też elementy muzyki punk, latino, calypso, folk, zespół nie boi się eksperymentów. Niewątpliwe plusy brzmienia Sakry to ciekawa barwa głosu wokalisty, trzyosobowa sekcja dęta: puzon, trąbka i saksofon oraz niebanalnie zaaranżowane klawisze. Płyta kipi muzycznym wigorem, nie jest natrętna tekstowo – nie namawia słuchacza do objęcia konkretnego stanowiska, opowiada i cieszy. Target- osoby w każdym wieku, które chcą wprawić się w pozytywny nastrój na cały dzień.

Lista utworów:

1.Skartki
2.Karaibski sen
3.El quento del sastre de Sevilla
4.Karierowicz
5.Lek na duszę
6.Ludzie na ulicach
7.Miś
8.Podwójne dno
9.Psychodeliczna miłość
10.Chwasty
11.Torreador
12.Wrocław
13.Rower

Płyta została wydana przez wydawnictwo Lou & Rocked Boys.

KategorieRecenzje
Twórcy
Przedsięwzięcia

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *