Nagrania

Świąteczne ska i reggae

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Wszystko wokół, w niektórych miejscach już od października, przystrojone jest świątecznymi ozdobami. Na Polsacie leciały już obie części Kevina (ewidentny falstart, no ale co poradzisz), a w radiostacjach prawdopodobnie – pewności nie mam, bo nie słucham – katowane jest "Last Christmas" duetu George Michael - Andrew Ridgeley, różne wersje "All I Want for Christmas Is You", "Jingle Bells", no może jeszcze jakieś nowe aranżacje polskich kolęd.

Kontynuuj czytanie ▾

Co zrobić, żeby pozostając w świątecznym klimacie, wciąż cieszyć się muzyką, którą tygryski lubią najbardziej? Trzeba tylko zadbać o odpowiednią oprawę muzyczną. Jaką? Kilka podpowiedzi – głównie ska, ale też trochę reggae i innych jamajskich brzmień – znajdziecie poniżej.

Najświeższą propozycją jest singiel wenezuelskiego Desorden Público. Zespół ten, legenda południowoamerykańskiego ska, w październiku tego roku postanowił wejść do studia i zarejestrować dwie piosenki: „Corre Caballito” (można jej posłuchać na soundcloud) oraz „El Año Viejo” skomponowaną przez Cresencio Salcedo. Singiel, zatytułowany „Desorden Público en Navidad”, dostępny jest w bardzo ograniczonym nakładzie, będzie dodawany jako prezent przy zakupie płyty „Desorden Orgánico. Rarezas Acústica Vol. 1” w sklepie Aeromúsica.

Desorden Público - "Corre Caballito"

 

Równie świeżą pozycją jest „Cosa xe 'sti cinbaneti?„, czyli trzecia część „Des Canta Claus” weneckich ska-jazzmanów z zespołu Ska-J. Poniżej fragmenty kilku utworów:

W zeszłym roku ukazała się „Aspro dal ciel”, czyli druga część świątecznego cyklu SKA-J. Znajdziemy na niej 13 utworów, w tym „Rudolf dal Naso Rosso”, „Dimentica il Natale” i „Last Christmas”.

Także pierwszą częścią, wydaną w 2011 r., warto się zainteresować. Utworów z niej, m.in. „White Christmas” i „Silent Night”, można posłuchać na stronie zespołu.

SKA-J - "Des Canta Claus"

Skoro już wspomnieliśmy o Czerwononosym Rudolfie to trzeba wam wiedzieć, że on także był rude boyem. W 2011 r. brytyjski The Downsetters wydał, nakładem Walt Jabsco Recordings, singiel pt. „Rudolph Was a Rude Boy”.

The Downsetters - "Rudolph Was a Rude Boy"

https://www.youtube.com/watch?v=A16K8euFaiQ

Pozycją, już dość wiekową, w porównaniu chociażby z albumami Ska-J, jest wydana pod koniec lat 90. płyta „Christma-skaThe Toasters. Oprócz coverów, w klimacie tradycyjnego ska i 2tone, znalazły się tam także oryginalne kompozycje Bucketa i spółki.

The Toasters - "Christma-ska"

Pozostając przy amerykańskich zespołach trzeba wspomnieć o Ska Santas i płycie z 2010. o, nie byli zbyt oryginalni, tytule „Ska Santas”. Wśród 11 instrumentalnych utworów znajdziemy np. „Santa Claus Is Coming To Town”, „We Wish You A Merry Christmas” i „Frosty The Snowman”.

https://www.youtube.com/watch?v=3-wQ7_NQ1W8

W 2009 r. świąteczną niespodziankę zrobił swoim fanom kataloński zespół The Pepper Pots. Wydał bowiem 3-utworowy singiel pt. „Waiting for the Christmas Light”. Jak to wszystko brzmi można ocenić na stronie zespołu.

Również krajanie The Pepper Pots z zespołu The Penguins z okazji świąt przygotowali prezent w postaci singla, a nawet dwóch. Pierwszy z nich, „Singles 4 Christmas”, jest sygnowany nazwą The Penguins i składa się z 2 piosenek – „White Christmas” (do którego nakręcono teledysk) oraz „Girl No Worries„.

The Penguins - "Singles 4 Christmas"

Drugi singiel, „RPX per Nadal”, został nagrany przez Reggae per Xics, czyli powstały w 2010 r. projekt edukacyjny The Penguins. Znalazły się na nim 2 piosenki w języku katalońskim – „Nadal Blanc” („White Christmas”) i „L’extrnaya Joguina”.

The Penguins - "RPX per Nadal"

Oba single dostępne są, zarówno do odsłuchu, jak i ściągnięcia, na www.reggaeperxics.com/nadal/.

W 2011 r. także brytyjski The Selecter pokusił się o świąteczny prezent dla swoich fanów – singiel „Skank 'Til Christmas / A Christmas Fable”.

The Selecter - "Skank Til Christmas/A Christmas Fable"

W listopadzie 2010 r. wytwórnia Side One Dummy wydała świąteczną siódemkę „L.A. X-Mas”. Na stronie B znalazł się utwór „Christmas Spirit of ’69” projektu North Pole United, który utworzyli m.in. Jesse i Jeff z The Aggrolites. Na stronie A umieszczono „Does it Feel Like Christmas?” Nathena Maxwella & The Original Bunny Gangu, zespołu basisty Flogging Molly.

 North Pole United "Christmas Spirit of 69"

W 1996 r. niemiecki Grover wydał 7-calowy singiel „White Christmas / I Want A Girl” Derricka Morgana z Dr. Ring-Dingiem i The Senior Allstars.

Derrica Morgan with Dr. Ring-Ding & The Senior Allstars - "White Christmas / I Want A Girl"

Skoro już jesteśmy przy siódemkach to czas najwyższy na nagrania Alexandra Minto Hughesa, szerzej znanego pod pseudonimem Judge Dread. Nagrał on 2 single w świątecznym klimacie: „Christmas In Dreadland / Come Outside” z 1975 r. i „The Hokey Cokey / Jingle Bells” z 1978 r.

Judge Dread - "Christmas In Dreadland / Come Outside"

Judge Dread - "The Hokey Cokey / Jingle Bells"

Także Buster Bloodvessel, lider Bad Manners, ma na koncie świąteczne nagranie. Na wydanej w 1989 r. epce „Christmas Time Again” znalazły się 4 piosenki. Na stronie A „Return Of The Ugly” i utwór tytułowy w wykonaniu Bad Manners, a na stronie B „Skinhead Love Affair” i „You Fat Bastard” projektu Busters All Star.

Bad Manners - "Christmas Time Again"

Jeśli mowa o świątecznych utworach grzechem byłoby nie wspomnieć o The Skatalites – żywej i – co ważne – wciąż żywotnej legendzie ska. Na początku lat 60. jamajski label Islam wydał siódemkę, na której znalazł się utwór „Jingle Bells Ska”. Na stronie A zamieszczono natomiast „Twilight Zone” Lorda Inventora z towarzyszeniem Prince Buster’s All Stars.

Jako ciekawostkę można wymienić płytę „A Reggae Christmas” nagraną przez… jazzowego saksofonistę Elana Trotmana.

Elan Trotman - "A Reggae Christmas"

Na koniec kilka składanek, których motywem przewodnim są bożonarodzeniowe święta. Część utworów powtarza się na różnych płytach, co nie powinno specjalnie dziwić.

Trojan Christmas Box Set” – absolutny świąteczny klasyk, trzypłytowa kompilacja z piosenkami takich artystów, jak Alton Ellis, John Holt, Desmond Dekker czy The Maytals.

Trojan Christmas Box Set

Reggae Christmas: 21 Christmas Classics Jamaican Style„, na której znajdziemy chociażby The Gaylads, The Cimmarons i The Kingstonians.

Reggae Christmas: 21 Christmas Classics Jamaican Style

Reggae Christmas From Studio One” z The Heptones, Freddie McGregorem czy Tennessee Brown & the Silvertones.

Reggae Christmas From Studio One

Christmas In Jamaica” – na kompilacji tej usłyszymy m.in. Jackiego Mittoo, The Wailers i Roya Richardsa.

Christmas In Jamaica

Children’s Reggae Christmas” – kolekcja 20 utworów takich wykonawców, jak Horace Andy, Winston Francis, The Joe Gibbs All Stars, The Mighty Diamonds.

Children's Reggae Christmas

Jeśli do tego wszystkiego dorzucimy „Reggae Christmas” The Kingston International Reggae All-Stars, „Natty Christmas” Jacoba Millera, „Christmas Party Time In The Tropics” Byrona Lee and the Dragonaires, „Reggae Christmas” Joe Gibbsa, „The Reggae Christmas Hits Album” Johna Holta i inne okołoświąteczne nagrania to będziemy ich mieć powyżej dziurek w nosie.

Już właściwie kończąc ten tekst trafiłem na miks „A Reggae Christmas” założonego w Malmö duetu Safari Sound. Można go znaleźć na ich soundcloud. Polecam!

Safari Sound - "A Reggae Christmas"

Jeśli znacie jakieś single/albumy/składanki, których tu nie wymieniono (zwłaszcza ska), piszcie śmiało na info@rudemaker.pl lub na naszym facebooku.

Ska Reggae Christmas

KategorieMuzyka Nagrania

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *