Recenzje

V/A – Boss Sound Stormers / Boss Sound Boosters

Nie jestem wielkim fanem składaków, ale czasem robię wyjątki. Za niewielkie bowiem pieniądze można otrzymać zestaw utworów, będący wizytówką jakiegoś zespołu, wytwórni czy kierunku w muzyce. A po zapoznaniu się z nimi podjąć decyzję co do dalszych poszukiwań fonograficznych.

Tak jest w wypadku dwóch japońskich płyt będących niewielkim przekrojem współczesnego skinhead reggae. Zawartość pierwszej, wydanej w 2007 r. Boss Sound Stormers, to 14 utworów prezentowanych przez 7. wykonawców. Na drugiej, Boss Sound Boosters z 2008 r. mamy 6 zespołów i 13 utworów.

Kontynuuj czytanie ▾

Poza lokalnym, japońskim rynkiem, pochodzą one z tak znanych wytwórni jak Redstar, Jump Up czy Liquidator. W wypadku tego typu wydawnictw jest okazja, by w otoczeniu bardziej znanych kapel, które przyciągną potencjalnego nabywcę, pokazały się również te mniej znane zespoły. Dzięki płycie pierwszej możemy przybliżyć sobie nieco twórczość Granadians, The Israelites, After Hours, The Cabrians, Steady Ups, The Soulsteppers i Deal’s Gone Bad, na drugiej znalazły się Sootherbullet, The Aggrobeats, The Upsessions, Lord Kaya & The Kinky Coo Coo’s, Magic Lord & The Bovver Boys, Los Gravediggers i Red Soul Community. Poza tą ostatnią, każda kapela dostała miejsce na dwa nagrania. Specjalnie nie piszę piosenki, bo czasem są to utwory instrumentalne.

Jak zwykle w takim przypadku obok tych lepszych występują i gorsze numery. Najlepiej zapoznać się z nimi osobiście. Ja tylko wyróżnię te, które mnie szczególnie zainteresowały. Z pierwszej płyty polecam lekko zdubowany Gun You Down Steady Ups, regowy Ba Ba Reggae The Cabrians, bujający Dear Lord The Israelites, soulujący 😉 The Feeling is Real The Soulsteppers, że o Deal’s Gone Bad nie wspomnę. Na drugiej płycie, jako całość dla mnie ciekawszej, wyróżniają się zwłaszcza covery 54-46 i Swing A Ling (aka Do The Beng Beng) Lord Kaya & The Kinky Coo Coo’s, klasyczny Beat Me Reggae The Upsessions, zaśpiewany ładnym, kobiecym głosem Red Soul Community Red Soul Community oraz będący swego rodzaju manifestem Skinhead Time Magic Lord & The Bovver Boys.

Płyty zapakowane są w kartonowe, rozkładane okładki. Zawierają fotki wykonawców, a na dołączonych wkładkach utrzymane w konwencji grafiki.

Reasumując, dostajemy do rąk fonograficzną ciekawostkę. Sporo fajnej muzyki, wytwórnia z Japonii, płyty wyprodukowane na Tajwanie, a do tego wszystkiego co jakiś czas dostępne u nas na Allegro za całkiem przystępną cenę. Warto zapolować.

Boss Sound Stormers – Rudeness Records RUR-013
Boss Sound Boosters – Rudeness/Superb 69 Records RUR-015

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *