Filmy

W 2012 r. premiera remake’u „The Harder They Come”

Jak donosi The Jamaica Gleaner w 2012 r. odbędzie się premiera remake’u legendarnego filmu "The Harder They Come". Justine Henzell, córka zmarłego w 2006 r. Perry’ego Henzella – reżysera pierwszej wersji, powiedziała, że jeszcze w tym roku w Londynie i na Jamajce zaczną się prace nad filmem. Do napisania nowego scenariusza zaangażowano brytyjskiego pisarza Chrisa Salewicza, autora lub współautora licznych książek o muzyce jamajskiej, takich jak np. "Reggae Explosion: The Story of Jamaican Music", "Rude Boy: Once Upon a Time in Jamaica" czy "Songs of Freedom" (autoryzowanej biografii Boba Marleya).

Kontynuuj czytanie ▾


„The Harder They Come” to niskobudżetowa produkcja z 1972 r. opowiadająca o perypetiach Ivana Martina (granego przez Jimmy’ego Cliffa), który przenosi się z prowincji do Kingston w poszukiwaniu lepszego losu, chce śpiewać reggae. W skutek splotu pewnych wydarzeń staje się najbardziej poszukiwanym przestępcą na Jamajce oraz… bohaterem jamajskiej biedoty. Ivanhoe „Rhyging” Martin to autentyczna postać żyjąca w latach 40. Ciekawostką jest, że w utworze „The Guns of Brixton” wspomina o nim zespół The Cash.

Film ten przyczynił się do zwiększenia popularności muzyki reggae na świecie, głównie w Stanach Zjednoczonych. Ogromny wpływ miała na to zwłaszcza ścieżka dźwiękowa, na której znalazły się chociażby „The Harder They Come” i „You Can Get It If You Really Want” Jimmy’ego Cliffa, „Rivers of Babylon” The Melodians, „Pressure Drop” The Maytals czy „Shanty Town” Desmonda Dekkera. W 2003 r. soundtrack został umieszczony na 119 miejscu listy 500 najlepszych albumów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”.

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *