Lublin jest drugim polskim miastem, w którym gości wystawa. Wcześniej była prezentowana w Warszawie (1-31 marca), następnie w Oslo (1-6 kwietnia) i w Amsterdamie (7-8 kwietnia). Wystawa wróci do Polski na 4-dniowy pokaz w Lublinie, a także 6-dniowy w Krakowie (23-28 kwietnia).
Oddajmy głos organizatorom.
Odkryj korzenie współczesnej muzyki i kultury klubowej na wystawie, która jest częścią „wędrującego” projektu The Reggae Movement Exhibition. Wystawa Soundsystem: Z Jamajki do Europy 1950-1995. opowiada historię ewolucji muzyki DJ-skiej, miksów i dubowych wersji. Prezentuje wszystkie wielkie ikony i fenomeny muzyki reggae, od Studia One przez Boba Marleya i kult Cesarza Haile Selassie aż po współczesność kultury basu (“bass culture”). To niezwykła historia karaibskich sound systemów, które powstały na Jamajce jako rodzaj alternatywnego radia, a potem rozprzestrzeniły się w Anglii w latach 70tych oraz w Europie w latach 90tych.
Tekst został przygotowany przez historyka muzyki dr. Ronana Lyncha, a przedstawione na wystawie prace graficzne są autorstwa jamajskiego artysty Michaela Thompsona (Freestylee) oraz brytyjskiego undergroundowego twórcy MauMau. Wystawa jest w języku polskim i angielskim. Autorem polskiego tłumaczenia jest Bartosz Wójcik.
The Reggae Movement Exhibition (www.thereggaemovement.com) podróżuje po Europie od września 2011 roku; dotychczas była prezentowana w Berlinie, Dublinie, Amsterdamie, Brugii, Warszawie i Oslo.
W Lublinie wystawa jest prezentowana dzięki magazynowi Irie Up, Centrum Brytyjskiemu UMCS, Fundacji Kaisera Söze oraz kolektywowi Roots Defender.
Godziny otwarcia wystawy:
17 kwietnia (wtorek): 19.00 otwarcie wystawy
18-19 kwietnia (środa-czwartek): 10.00-21.00
20 kwietnia (piątek): 10.00-18.00
Wieczory:
17 kwietnia (wtorek)
19.00-21.00 otwarcie wystawy
18 kwietnia (środa)
19.00 pokaz filmu Bad Friday (2011), reż. Deborah A. Thomas i John L. Jackson, Jr.
www.badfridaythemovie.com
19 kwietnia (czwartek)
19.00 Rozmowa z kuratorem wystawy i redaktorem naczelnym magazynu Irie Up dr. Ronanem Lynchem.
Prowadzenie: Bartosz Wójcik
Po spotkaniu przewidziany jest set DJski w wykonaniu Andrzeja Kępskiego/Natty’ego B z kolektywu Roots Defender.
Organizatorzy pragną wyrazić podziękowanie Centrum Brytyjskiemu w Lublinie. Wystawa otrzymała ogromne wsparcie od biblioteki i jej pracowników.
Na finał zaplanowane specjalne wydanie Roots Edukacji. Oprócz polskich soundsystemów Roots Defender (Lublin) i KGS (Warszawa), zagra wokalista i producent reggae/dub – JAH SEAL (Berlin).
Zacna inicjatywa!
Dyskusja