Artyści

Zmarł Ranchie McLean

14 listopada w University Hospital of the West Indies w St Andrew, w wieku 64 lat, zmarł basista Bertram "Ranchie" McLean - donosi Jamaica Observer.

Kontynuuj czytanie ▾

Jak powiedział gazecie Antonie McLean, syn artysty, Ranchie był chory już od pewnego czasu. W 1998 r. doznał udaru mózgu, który zakończył jego muzyczną karierę. Przed dwoma laty natomiast miał operację raka prostaty, a od roku jeździł na wózku inwalidzkim.

Bertram „Ranchie” McLean rozpoczynał karierę jako gitarzysta w Studio One latach 60. Pracę jako muzyk sesyjny zaczynał na początku lat 70. Wraz z Anselem Collinsem, Lloydem Parksem i Sly Dunbarem stanowił trzon zespołu Skin, Flesh & Bones, który później przekształcił się w The Revolutionaries, „house band” legendarnego studia Channel One.

Z wymienionymi artystami grał też w RHT Invincibles, był także członkiem The Impact All Stars oraz Oneness (backing bandu Jimmy’ego Cliffa). Pracował z wieloma jamajskimi tuzami m.in. The Clarendonians, Burning Spearem, The Meditations i The Mighty Diamonds.

Początkowo grał na gitarze, potem na basie, zdarzało mu się także zagrać n klawiszach

Pozostawił ośmioro dzieci i kilkoro wnuków.

źródło zdjęcia: United Reggae

KategorieArtyści Muzyka

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *