Artyści

Zmarł Roy Wilson

Jak donosi gazeta "Jamaica Observer" 26 maja w swoim domu w Palm Beach na Florydzie zmarł Roy Wilson. Nie ujawniono przyczyny śmierci, wiadomo jednak, że ten jamajski piosenkarz od pewnego czasu chorował. Jego śmierć potwierdził brat Wilsona, Keith Scott (pracujący na początku lat 60. w Federal Records).

Kontynuuj czytanie ▾

Pod koniec lat 50. oraz na początku 60. Roy Wilson wraz z Joe Higgsem (zmarłym w 1999 r.) śpiewał w duecie Higgs and Wilson. Ich debiutancki singiel, „Manny, Oh”, wydany w 1958 r. wyprodukował przyszły premier Jamajki Edward Seaga. Było to jedno z pierwszych wydawnictw tłoczonych na Jamajce. Sprzedano wówczas ponad 50000 płyt.

Higgs i Wilson współpracowali także z producentem Clementem „Coxson” Doddem. Efektem tej współpracy były m.in. piosenki „How Can I Be Sure” i „There’s A Reward”.

W 1964 r., po wyemigrowaniu Wilsona do Stanów Zjednoczonych, duet rozpadł się. Joe Higgs, nazywany często „ojcem chrzestnym reggae” poświęcił się solowej karierze. Był mentorem takich artystów jak Jimmy Cliff czy The Wailers.

Roy Wilson miał 72 lata. Był jednym z pionierów jamajskiej muzyki.

KategorieArtyści Muzyka

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *