Filmy

„Żywe Drzewo” na DVD

W maju pojawił się zwiastun "Żywego drzewa", filmu o częstochowskiej scenie reggae.

Kontynuuj czytanie ▾

Teraz, na częstochowskim Reggae On (18-20 lipca), odbyła się premiera filmu na DVD. Film będzie do nabycia także na kolejnych polskich festiwalach reggae, na stronie wydawcy (Zakładu Koncertowo – Wydawniczego Artakcja) oraz od września również w sklepach muzycznych!

Słów kilka o „Żywym drzewie”. Łukasz „Lotnik” Mszyca – jeden z członków częstochowskiego sound systemu Rise Up! przez ponad dwa lata pracował nad wyjątkowym filmem. „Żywe Drzewo” to barwny i wszechstronny obraz jednej z najciekawszych scen muzycznych w Polsce. Okazuje się, że Częstochowa, muzycznie kojarzona głównie z Muńkiem Staszczykiem i początkami T-Love lub jazzem spod znaku Tie Break czy Young Power, była też bardzo mocnym i prężnie działającym ośrodkiem reggae. Film pokazuje różne oblicza i ewolucję tego gatunku w Mieście Świętej Wieży – od mieszanki typu roots – rock – trans – reggae aż po nowoczesny dub, na dubstepie kończąc. Film ten to lektura obowiązkowa dla wszystkich sympatyków polskiego reggae i korzeni tej muzyki w naszym kraju.

Tytuł filmu został zaczerpnięty od nazwy utworu zespołu Habakuk. Film ukazuje historię oraz współczesny obraz częstochowskiej sceny reggae. Trzon filmu stanowią wypowiedzi artystów; muzyków; mc’s, disc jockey’ów, selektorów, promotorów, którzy przyczynili się do rozwoju tej kultury i nadal działają w mieście Częstochowa. Dzięki wypowiedziom dowiemy się m.in. jak rodziła się scena reggae w Częstochowie, jakie były początki częstochowskich zespołów, jak rozwijało się zjawisko sound systemów w klubach oraz jakie ma to przełożenie na obecne czasy. Film okraszony jest fragmentami nagrań z imprez klubowych, teledyskami, utworami rodzimych twórców, a także dziesiątkami zdjęć, plakatów czy grafik. W wypowiedziach nie brakuje ciekawostek z życia artystów, anegdot, a także analizy i postrzegania gatunku reggae, jego pochodnej, czyli dubu, oraz innych zjawisk związanych z muzyką. W filmie znalazło się także miejsce dla mrocznego dubstepu, który niejako jest traktowany jako jedna z gałęzi „Żywego drzewa”. Wywiady przeprowadzono na przestrzeni lat 2010–2011.

W filmie wzięli udział:
Przemek „Geronimo” Stobiecki, Artur Szumlas „Szumlaska”, Wojciech „Broda” Turbiarz, Wojciech Kowalski, Grzegorz „Cenzor” Majak, Wojciech Cyndecki, Piotr „Dziker” Chrząstek, Kamil „Kamilos” Ostrowski, Dominika Skowron, Piotr „Kingman” Całus, Łukasz „Lotnik” Mszyca, Paweł „Zmora” Skalik (Zmora), Wojciech „Kfjatek” Kwiatkowski, Łukasz „Ribbeck” Rybak, Łukasz „Ajax” Jarosiński, Adrian Jędryka „Jeremi I”, Bogumił Morawski „Bob One”, Arkadiusz „Da Bass” Dubas, Grzegorz „Dede” Radziejowski, Jacek „Blackleg” Malicki, Walt Earthpipe „Sweet Potato”.

Strona wydarzenia na Facebooku
www.artakcja.eu
www.facebook.com/pages/Golden-Hen-TV/250817988291885

KategorieFilmy Kultura

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *