Reedycja

Kultowe nagrania No Sports wznowione po 30 latach

Za każdym razem, kiedy widzę gdzieś hasło "stay rude stay rebel", w mojej głowie rozbrzmiewa piosenka No Sports. Na początku roku wytwórnia Mad Butcher Records wznowiła EP-kę, z której pochodzi ten utwór i debiutancki album Niemców na winylu.

Kontynuuj czytanie ▾
King Ska album by No Sports cover

No Sports to jeden z pierwszych zespołów grających ska w Niemczech na przełomie lat 80. i 90.  Tamtejszą prężną scenę tworzyli też Skaos, The Busters, The Braces, El Bosso & the Ping-Pongs i Blechreiz.

Krótka historia No Sports

Zespół powstał w 1985 roku w rejonie Stuttgartu. Założyli go czterej członkowie punkowej kapeli Abenteuer unter Wasser, D.M. Dollar, Gerald, Wenne i Flupp, którzy chcieli grać jak Madness i The Selecter. Wśród swoich inspiracji wymieniali także holenderską formację popowo-nowofalową, Gruppo Sportivo, która okazjonalnie nagrywała piosenki z wpływami jamajskimi (fun fact: w Gruppo Sportivo śpiewała czasem Bette Bright z artrockowego Deaf School, żona Suggsa z Madness).

No Sports funkcjonowali pod tą nazwą do 2002 roku. W międzyczasie zmieniali skład – przez zespół przewinęło się 27 muzyków – i brzmienie. Ska łączyli z elementami reggae, hip-hopu i raggamuffin.

W 1987 roku wydali na kasecie demówkę „Tour de France”. W tym czasie grali koncerty w całym kraju. Dwa lata później nakładem angielskiej wytwórni Unicorn Records ukazał się ich długogrający debiut”King Ska”, z absolutnym ulubieńcem publiczności, utworem „King Kong”.

Kolejny hicior trafił na wydaną rok później EP-kę – „Stay Rude, Stay Rebel”. Oba te nagrania ukazały się jako całość na CD-ku, który w 1993 roku wznowiła niemiecka wytwórnia Pork Pie. Utwory zespołu trafiały też na kultowe składanki „Ska.. Ska.. Skandal!”.

Na początku lat 90. No Sports zagrali kilka koncertów z Laurelem Aitkenem, jeździli w trasy zagraniczne i nagrywali kolejne płyty. „SUCCE$$FOOLS” w 1991, „No Rules” w 1994 i „Riddim Roots An' Culture” w 1998 roku.

Trzy lata po zakończeniu działalności część muzyków założyła zespół Nu Sports, który funkcjonował do 2012 roku. A rok później na scenę wrócił No Sports. Jedynym jak na razie wydawnictwem reaktywowanej grupy jest EP-ka „Back To Basics”.

„King Ska” na winylu

Niemiecka wytwórnia Mad Butcher Records na początku roku wznowiła album „King Ska” i EP-kę „Stay Rude, Stay Rebel” w swoim sublabelu Black Butcher Classics, który jest dedykowany ponownym wydaniom istotnych płyt ska i reggae.

W Polsce oba krążki w wersji czarnej i kolorowej kupicie w Jimmy Jazzie.

 

 

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *