Telewizja

Reggae Britannia

Brytyjska telewizja publiczna BBC wyemituje 4-odcinkowy program o wpływie kultury Zachodnich Indii i rytmów reggae na kulturę brytyjską. Jeremy Marre, reżyser "Reggae Britannia", pracował wcześniej m.in. nad 3-odcinkową serią "Soul Britannia" oraz "Beats of the Heart" (w ramach tej serii w 1977 r. powstał film "Roots Rock Reggae").

Kontynuuj czytanie ▾


Przez ostatnie 50 lat jamajskie ska i reggae miało ogromny wpływ na brytyjską muzykę popularną, stało się jej nieodłączną częścią. Reżyser, jak sam mówi, chciał pokazać jak reggae rozwinęło się w Wielkiej Brytanii, jak wpłynęło nie tylko na brytyjską muzykę, ale także na społeczeństwo czy politykę, wszakże historia reggae w Wielkiej Brytanii to także historia imigrantów z Jamajki oraz zmieniających się stosunków społecznych.

Pierwszy odcinek zostanie wyemitowany już w najbliższy piątek o godz. 21. Zostaną w nim pokazane wpływy reggae na brytyjską kulturę, zwłaszcza muzykę, od lat 60. do połowy lat 80. Dodatkowym atutem będą występy z tego okresu. Niech dodatkową rekomendacją będą artyści pojawiający się w tym odcinku: Max Romeo, Linton Kwesi Johnson, Jerry Dammers i The Specials, The Police, UB40, Dennis Bovell, Carroll Thompson i Janet Kay, zespoły Aswad i Steel Pulse, a także wielbiciele reggae tacy jak Boy George czy Paul Weller (założyciel i lider The Jam).

Bezpośrednio po dokumencie BBC pokaże koncert „Reggae Britannia”, który odbył się 5 lutego w londyńskim Barbican Centre. Zobaczymy m.in. takie gwiazdy jak Ken Boothe, Ali Campbell, Dave Barker, Pauline Black, Rico Rodriguez. Nad wszystkim, jako reżyser muzyczny, czuwał Dennis Bovell.

trailer: www.youtube.com

www.bbc.co.uk/tv/seasons/reggaebritannia
www.jeremymarre.com

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *